Výnimočný didaktický kurz v Užhorode
Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí organizačne zabezpečovalo výnimočný didaktický kurz, ktorý sa konal v dňoch 2. – 4. júna 2023 v Užhorode, Zakarpatskej oblasti na Ukrajine. Iniciátorkou myšlienky a organizátorkou účasti pedagógov slovenského jazyka z tohto regiónu bola dlhoročná spolupracovníčka MC UMB Janka Dudash, ktorá je aj absolventkou našej univerzity, v súčasnosti je predsedníčkou Spolku slovenských žien Dôvera v Užhorode. Vďaka podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí – ale hlavne vďaka svoje otvorenej a priateľskej forme organizačných schopností – na didaktický kurz oslovila spolu 21 aktívnych účastníkov zo všetkých škôl v Zakarpatskej oblasti, v ktorých sa slovenský jazyk vyučuje.
Naše Metodické centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí organizačne zabezpečovalo účasť troch odborníkov, ktorí sa cesty mohli zúčastniť vďaka podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Keďže hlavnou požiadavkou zo strany slovenských pedagógov v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny bolo vzdelávanie v slovenskom jazyku s dôrazom na jeho alternatívne a interaktívne formy, garantkou za slovenský jazyk bola Mgr. Lujza Urbancová, PhD., prodekanka FF UMB pre medzinárodné vzťahy, rozvoj a vzťahy s verejnosťou z Katedry slovenského jazyka a komunikácie. Vo svojich prednáškach dávala dôraz na slovenský jazyk ako hereditárny jazyk. Workshopy zamerané na alternatívne formy vzdelávania detí v prezenčnej aj online forme tak, ako s nimi máme bohaté pozitívne skúsenosti na MC UMB prezentovala Mgr. Jana Raffay, PhD., naša dlhoročná aktívna spolupracovníčka, absolventka doktorandského štúdia Pedagogickej fakulty UMB. Vzhľadom na konkrétnu požiadavku od účastníkov prvky tradičnej kultúry a ich možnosti vo vzdelávaní detí a mládeže prezentovala etnologička PhDr. Zuzana Drugová z MC UMB.
Výjazdový didaktický kurz na Ukrajinu ukázal, že sme stále našim Slovákom žijúcim v tejto oblasti mnoho dlžní. Zároveň sme identifikovali mnohé oblasti a možnosti ďalšej spolupráce, predovšetkým s dôrazom na konkrétne formy potrebných výstupov, ktoré priamo pomôžu príslušníkom slovenskej minority v Zakarpatskej oblasti.