V Banskej Bystrici sa koná interaktívna výstava Všetky cesty vedú do rozprávky

V Banskej Bystrici sa koná interaktívna výstava Všetky cesty vedú do rozprávky

Rádio Lumen, 17:30; Infolumen; 11/03/2017; Lucia Pálešová; Zaradenie: z domovaLucia Pálešová, moderátorka: "Návrat do sveta fantázie a rozprávok môže v týchto dňoch v Banskej Bystrici zažiť každý, kto si príde pozrieť interaktívnu výstavu Všetky cesty vedú do rozprávky. Tá však nie je určená len deťom, ale aj dospelým. Navyše dnes rovnako ako v predchádzajúcu sobotu bola obohatená aj o samotné čítanie rozprávok. Aj takto sa organizátori snažia opäť vrátiť rozprávkové knihy do rúk rodičov aj detí."

Lucia Pálešová, redaktorka: "Deti aj dospelí si vypočuli vybrané úryvky z rozprávok, ktoré im čítali študenti z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Univerzity Mateja Bela. Viac už za kolektív čítajúcich interpretov povie Dušan Ambróž."

Dušan Ambróž za kolektív čítajúcich interpretov: "Išlo o 6 rôznych čítaní a 6 rôznych rozprávok práve na tému, aká je tu dnes vystavená, takže dopravné prostriedky, ku každému dopravnému prostriedku sme sa snažili pridať súvisiacu rozprávku, takže bol to Palček, Popoluška, napríklad Palculienka a rôzne iné, ešte Jack a fazuľa, ktorá je tu tiež vystavená, takže takýmto spôsobom sme sa snažili deťom spestriť takúto výstavu. Súvisí to práve s tým detským čítaním a s Marcom, mesiacom knihy."

Lucia Pálešová: " Rozprávky čítali deťom aj študentky Vladimíra Kamhalová a Dominika Javorková."

Vladimíra Kamhalová, študentka: "Rozprávky som milovala už od detstva, keď mi ich čítali moji rodičia, ale keď som vyrástla, tak už som nemala takú príležitosť čítať rozprávky, pretože už ma zaujímala iná literatúra, ale mám malého brata a teda tomu čítam rozprávky po večeroch niekedy."

Dominika Javorková, študentka: "No určite je záujem detí, vyzerajú, že ich to baví, aj keď niektoré nedávajú moc pozor, ale všetky tieto atrakcie sa im páčia, vidno to na nich. Som rada, že som tu, je to také milé čítať pre deti."

Lucia Pálešová: " Vyleštené a pripravené na cestu sú tu sedemmíľové čižmy, Aladinov lietajúci koberec či čarovný Popoluškin koč. Svoje tajomstvá odkrýva aj tajomná zajačia nora, cez ktorú sa Alica ocitla v krajine zázrakov. Pozornosti najmenších určite neujdú ani nadrozmerné zvieratká z Palculienky, alebo takmer 8-metrová rastlina hrachu. Výstava Všetky cesty vedú do rozprávky je v Banskej Bystrici do nedele 19. marca."

-END-