Prvé osobné stretnutie EMERGE v Paríži

EMERGE European Margins Engaging for Regional and Global Empowerment – prvé osobné stretnutie v čase pandémie, 18. október 2021, Parí

Prvé osobné stretnutie EMERGE v Paríži

EMERGE je konzorciom siedmich európskych univerzít, ktoré sa snažia prepojiť a transformovať svoje individuálne vzdelávacie a výskumné programy v prospech študentov, výskumníkov a miestnych spoločenstiev. Partnermi konzorcia sú University of Limerick v Írsku, Université Rennes 2 a Université Bretagne Sud vo Francúzsku, Inland University of Applied Sciences v Nórsku, Europa-Universität Flensburg v Nemecku, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Universitatea „Dunăre de Jos” din Galați v Rumunsku.

Po osemnástich mesiacoch virtuálnych stretnutí, aktivít a týždňov pre zamestnancov sa konzorcium eMERGE mohlo prvýkrát stretnúť osobne, a to 18. októbra 2021 v Maison de la Bretagne v Paríži. Na stretnutí sa zúčastnili všetci partneri a využili tak možnosť privítať a stretnúť sa s novými kolegami z rumunskej Universitatea „Dunăre de Jos” din Galați, ktorá sa v septembri 2021 stala novým členom konzorcia.

Pod vedením prof. Mairead Moriarty, prorektorky pre globálnu a komunitnú angažovanosť z University of Limerick v Írsku, sa uskutočnili štyri workshopy. Pani profesorka mala tú česť oznámiť nedávno schválený partnerský projekt Erasmus+ Key Action 2, ktorý koordinuje práve University of Limerick. Zapojení sú doň aj eMERGE partneri Université Rennes 2, Europa-Universität Flensburg a Univerzita Mateja Bela. Trojročný partnerský projekt TRIP (Training and Realising Innovations in Internationalisation at Home Pedagogies) sa zameriava na vytvorenie inkluzívnejšieho vysokoškolského vzdelávania. Katalyzátorom zmien na všetkých úrovniach partnerstva sú ciele trvalo udržateľného rozvoja a deje sa tak cez optiku Internationalisation at Home Pedagogies.

Stretnutím sa potvrdilo odhodlanie konzorcia pokračovať v spolupráci. Vznikol priestor na prehodnotenie virtuálnych aktivít spolupráce, napríklad týždňa pre zamestnancov, ktorý sa konal v marci 2021 na pôde Université Rennes 2. Diskutovalo sa o nedávno spustenom Študentskom fóre (Student Forum), ktoré vzniklo pod záštitou Inland University of Applied Sciences v Nórsku, ale tiež o budúcom strategickom smerovaní konzorcia. Konzorcium sa tiež venovalo pôvodnému projektu, ktorý podalo už v roku 2020 v rámci schémy na podporu európskych univerzitných aliancií (European Universities Initiative). V prípade vyhlásenia novej výzvy na rok 2022 a možnosti podania ďalšej žiadosti je potrebné prepracovať a vylepšiť jednotlivé časti projektu.

Konzorcium sa má opäť stretnúť v novembri 2021 na Inland University of Applied Sciences v Nórsku a v januári 2022 na University of Limerick v Írsku, kde sa bude súbežne so stretnutím konať aj týždňové školenie kolektívu konzorcia.