Nerozumiem, prečo niekto v roku 2022 ešte diktuje poznámky

Môžu raz učiteľov nahradiť technológie?

Je kritika nášho systému vzdelávania oprávnená?

A prečo by nám vôbec malo záležať na kvalite vzdelávania?

Na túto tému sa moderátor Peter Magurský v druhej epizóde podcastu UMB porozpráva s Petrou Fridrichovou z Pedagogickej fakulty UMB už 12. apríla 2022 o 18:00.

Kde si môžete vypočuť tento podcast?

Nerozumiem, prečo niekto v roku 2022 ešte diktuje poznámky

Petra Fridrichová pôsobí ako výskumníčka a vysokoškolská učiteľka Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Medzi výskumné témy, ktorým sa venuje, patria otázky zvyšovania úspešnosti reformy systému základného vzdelávania v slovenskom školstve a inovácie edukačnej praxe prostredníctvom profesijného rozvoja učiteľov.

V oblasti pedagogickej činnosti sa zameriava na didaktiku, didaktiku etickej výchovy, špecificky sa venuje aplikácii metód a techník dramatickej výchovy do výučby etickej výchovy a v súčasnosti aj možnostiam aplikácie aktivizujúcich metód v dištančnom vzdelávaní budúcich učiteľov.

V súčasnosti o.i. v tíme Štátneho pedagogického ústavu participuje na manažovaní tvorby nového kurikula pre základné vzdelávanie. V čase pandémie sa podieľala na návrhu opatrení na zmiernenie dopadov krízy spojenej s pandémiou korona vírusu (najmä v oblasti usmernení k organizácii a obsahu vzdelávania a k hodnoteniu). V súčasnosti spolupracuje pri príprave usmernení postupného začleňovania detí a žiakov prichádzajúcich z Ukrajiny do škôl na Slovensku.

Vysokoškolské a doktorandské vzdelanie získala na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pôsobila ako riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu, kde o.i. zodpovedala za koordináciu a didaktické riadenie pilotnej fázy zavádzania Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie. Podieľala sa ako členka pracovnej skupiny na tvorbe deskriptorov Slovenského kvalifikačného rámca. Bola analytičkou projektu To dá rozum, v ktorom zodpovedala za oblasť obsahu a formy vzdelávania.

Je človek, ktorý má rád spoločnosť, pohodu a je presvedčená, že všetko má „svoj“ čas. Rada trávi čas v prírode, či už prechádzkami alebo pokojným relaxom, s knihou alebo podcastom. Má rada umenie v rôznej podobe, je jej blízka aj popkultúra. Uvedomuje si, že nemá veľa voľného času, preto najvzácnejšou chvíľou oddychu je pre ňu čas strávený s rodinou, do ktorej patria aj zvierací miláčikovia. Bonusom tohto času sú často „filozofické“ rozhovory s jej malým synovcom, ktoré majú počas ciest na rôzne výletíky.