Odborníčka zhodnotila prezidentku Čaputovú na pohrebe Alžbety II.

Londýn/Bratislava - Podľa kráľovského protokolu pri významných udalostiach, ako bol pohreb kráľovnej Alžbety II., platia striktné pravidlá. Dress code na túto udalosť stanovuje protokol Buckinghamského paláca, hovorí odborníčka na protokol a britskú monarchiu z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Mária Holubová.

Pre kráľovnú a členky rodiny kráľovský protokol pripúšťa čierne pančuchy nosiť len na pohreb. Inak nie sú povolené, vysvetľuje Holubová. „Jediná, kto tento striktný zákaz porušila, bola lady Diana, ale bola tak neskutočne krásna v malých čiernych šatách, čiernych pančuchách a trojradovom perlovom náhrdelníku, že všetci jej odpustili,“ vraví protokolistka. Podľa protokolu na pohreb musia mať dámy čierne pančuchy, šaty po kolená, pokrývku hlavy, a podľa počasia aj kabát. Nohavice sú úplne zakázané. Nesmie byť nič odhalené, ani žiadne výstrihy. Povinné sú aj šperky. „Ak sa chcete ozdobiť, musíte mať pravé šperky a nie bižutériu,“ upozornila Mária Holubová. „Myslíme si, že kto to zbadá, že je to bižutéria, ale oni to zbadajú a rozoznajú,“ podotkla.

Pod drobnohľadom bola aj obuv členiek kráľovskej rodiny. „Topánky by mali byť klasické čierne s päťcentimetrovým opätkom. Nemali by byť ihličky, ani nízky opätok či baleríny,“ vysvetlila odborníčka. Upozornila, že Catherine, princezná z Walesu, ako aj manželka princa Harryho Meghan zvyknú toto pravidlo porušiť a objavujú sa vo vysokých ihličkách. Zaujali aj klobúčiky dám, podľa kráľovského protokolu je totiž pokrývka hlavy, prípadne závoj, povinná. Prekrytie hlavy v prípade pohrebného ceremoniálu zároveň vyjadruje aj smútok. Viaceré z dám uprednostnili fascinátor, ktorý je ľahkou pokrývkou hlavy a alternatívou klobúka.

Protokolistka okrem iného vychválila aj oufity manželky francúzskeho a amerického prezidenta. „Jill Bidenovú aj Brigitte Macronovú obdivujem, lebo sú naozaj dámy, ktoré presne vedia, ako sa treba obliecť,“ myslí si Holubová. „Keď bola Bidenová na Slovensku, presne ukázala našim dámam v top politike, ako sa má dáma obliecť, napríklad aj keď ide do Vyšného Nemeckého,“ podotkla ďalej. Holubová dodala, že čakala, že prezident Biden príde sám, ale keďže prvá dáma v USA je jediná prvá dáma, ktorej je to aj povolaním, prítomnosť Bidenovej sa dala čakať. „Určitá neprofesionalita bola u našej pani prezidentky,“ hovorí v súvislosti s tým, že Čaputovú sprevádzal na pohreb kráľovnej jej partner Juraj Rizman. „Keď ju zvolili, dávala som desať pravidiel, kde som uviedla, že jej partner by sa mal držať v úzadí,“ vysvetlila odborníčka.

ra, FOTO: archív Z.Č., profimedia

Výnimka

Pre kráľovnú a členky rodiny kráľovský protokol pripúšťa čierne pančuchy nosiť len na pohreb. Inak nie sú povolené, vysvetľuje Holubová. Jediná, kto tento striktný zákaz porušila, bola lady Diana.