Marián Kukelka, moderátor: „Budeme sa zhovárať o tom, ako posilniť bezpečnosť Slovenska. Povedala prezidentka Zuzana Čaputová pred odchodom do Varšavy, kde bude rokovať s americkým prezidentom Joe Bidenom. Ten sa dnes popoludní stretne s čelnými predstaviteľmi tzv. Bukureštskej deviatky. Zoskupenie zodpovedá východnému krídlu NATO, ktoré podľa expertov od začiatku vojny nabralo v Aliancii na dôležitosti. A predovšetkým Poľsko sa stáva konkurentom tradičných západoeurópskych lídrov.“
Michal Dzúrik, redaktor: „Bukureštská deviatka vznikla v roku 2015 ako odpoveď na ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym. Zoskupenie od Estónska na severe po Bulharsko na juhu, kopíruje východné krídlo Severoatlantickej aliancie. Dnešné rokovania lídrov členských krajín B9, budú siedme v poradí. Prezidentka Zuzana Čaputová pred odletom z Bratislavy načrtla témy rozhovorov.“
Zuzana Čaputová, prezidentka SR: „Predmetom našich diskusií bude úvaha o tom, akým spôsobom posilniť bezpečnosť východného krídla, to znamená aj Slovenskej republiky. Budeme určite hovoriť o výdavkoch na obranu, budeme hovoriť o podpore Ukrajiny. Okrem toho dnešného stretnutia vo Varšave, organizujem stretnutie prezidentov východného krídla v júni v Bratislave.“
Michal Dzúrik: „Experti sa zhodujú, že východné krídlo NATO v uplynulom roku výrazne nabralo na dôležitosti a stalo sa v mnohých oblastiach tvárou európskej obrany a podpory Ukrajiny. V popredí sú pobaltské krajiny, ktoré hostia jednotky Aliancie už šesť rokov a Poľsko, z ktorého sa po ruskej invázii stalo kľúčové logistické centrum. Stretnutie lídrov krajín Bukureštskej deviatky s americkým prezidentom Joe Bidenom je podľa Jaroslava Ušiaka z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici dôkaz, že Aliancia berie región čoraz vážnejšie, predovšetkým od vypuknutia konfliktu na Donbase.“
Jaroslav Ušiak, Univerzita M. Bela v Banskej Bystrici: „Od roku 2014 rastie význam východného krídla. Krajiny západnej Európy sa tvárili, ako by sa ich ten konflikt na Ukrajine nedotýkal. Krajiny toho východného krídla sa zobudili skôr. Poľská vláda spoločne s pobaltskými krajinami stála od začiatku na čele úsilia, ako pomáhať vojensky Ukrajine, tlačili aj na tie západoeurópske krajiny.“
Michal Dzúrik: „Analytik predpovedá, že Poľsko by mohlo svojim významom v bezpečnostnej oblasti čoskoro konkurovať aj tradičným európskym lídrom Francúzsku a Nemecku. Podľa niektorých pozorovateľov však Varšava na poprednú pozíciu nie je pripravená. Jej vzostup môžu ohroziť napäté politické vzťahy vlády s Európskou úniou. Čiernou ovcou východného krídla NATO ako takého zostáva podľa pozorovateľov Maďarsko, ktoré sa na vojenskej pomoci Ukrajine stále odmieta podieľať.“