Úspešnú slovenskú strelkyňu máme po poslednej olympiáde opäť v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV). Danka Barteková v rozhovore prezradí, ako momentálne výbor funguje a čo pre ňu znamená športová streľba. Ako športovcov ovplyvňuje situácia na Ukrajine?
Odkiaľ pochádzate a kde ste vyrastali?
Narodila som sa v Trenčíne, odkiaľ pochádza rodina z otcovej strany, ale vyrastala som a celý život som strávila v Malženiciach.
Aké miesto má vo vašom živote Trnava?
V Trnave som doma. Nielenže som tu strávila väčšinu času na škole - študovala som na Gymnáziu Jána Hollého - ale vďaka tomu, že v Trnave je Národné strelecké centrum a denne tu trénujem, som k tomuto mestu viazaná. Často som rozmýšľala nad tým, že by nebolo zlé presťahovať sa kvôli práci pre Slovenský olympijský a športový výbor do Bratislavy. Ale zázemie, ktoré mám v Trnave vybudované, ma nepustí. Je mi tu skrátka ideálne.
Mnoho úspešných ľudí sa zo Slovenska sťahuje do zahraničia, vidia v tom veľa výhod, čo vy?
Mňa neláka presťahovať sa do zahraničia. Na cestách som - ešte pred pandémioutrávila väčšinu času a poviem na rovinu, že vždy ma to ťahalo naspäť domov. Popri spoznávaní iných krajín a bežných problémov mojich priateľov v zahraničí som si uvedomila, že sa u nás nemáme až tak zle. A navyše, domov ma ťahá moje zázemie, rodina i priatelia. Nad sťahovaním zatiaľ neuvažujem.
Už dlhšie sa uvažuje o novej strelnici, ktorá by mala byť ďalej od mesta Trnava. Ako vnímate možnú zmenu?
Ak by bola situácia okolo nášho Národného streleckého centra iná, mojím prianím by bolo nesťahovať sa. No z viacerých dôvodov to bude nutné. Pre mňa ako osobu, ale i pre celú streleckú komunitu bude dôležité, aby projekt vznikol čo najrýchlejšie a plnohodnotne zohľadnil potreby nášho športu. Jeho udržateľnosť, ekologickosť a hlavne poskytol priestor nielen na tréningy, ale aj na usporiadanie medzinárodných pretekov. Chceme zvýšiť atraktivitu streleckého športu a to sa nestane len výsledkami, ale i jeho dostupnosťou a organizáciou podujatí pre verejnosť.
Šport na Slovensku sa celkovo posudzuje ako zanedbávaný, ako je na tom streľba?
Športová streľba nie je masový šport a ani si neviem predstaviť, že budeme na strelnicu húfne lákať davy. Podporu získavame na základe výsledkov a na to treba v prvom rade objavovať talentované deti, ktoré majú k streľbe blízko. Na druhej strane, potrebujeme priestor, metodiku, technické zázemie a trénerov. Sme jedným z najúspešnejších športov na Slovensku a momentálne zväz pracuje na príprave výstavby národného centra. Veľmi si preto želám, aby naši juniori pokračovali v dobrých výsledkoch a zabezpečili tak, že streľba zostane úspešným športom. Možno tak prilákame viac detí a mládežníkov, aby náš fascinujúci šport skúsili.
Čo budúcnosť, nadviaže Slovensko na strelecké úspechy?
Máme niekoľko šikovných strelcov, takže základ by tu bol. Stavia sa nám strelecké centrum, ktoré zostáva v Trnave, a to je dôležité, keďže veľká časť základne v brokových disciplínach je práve tu. A zvyšok bude už na športovcoch a tréneroch, veľmi si želám, aby pokračovali v stopách tejto generácie a prinášali na Slovensko úspechy aj naďalej.
Je aj športová streľba športom, do ktorého treba veľa investovať z vlastného?
Streľba je finančne náročný šport, najmä z hľadiska počiatočnej investície - treba zabezpečiť pušku, náboje, zaplatiť si tréningové položky na strelnici a obrniť sa božskou trpezlivosťou a vytrvalosťou. Rodičia zohrávajú dôležitú úlohu aj u násnajmä tým, že vôbec motivujú a privedú svoje deti na strelnicu vyskúšať si to. Väčšina našej základne pochádza z poľovníckych rodín alebo z rodín streleckých nadšencov, ktorí potom svoju vášeň prenesú aj na svoje deti. A keď majú talent a šťastie, vie ich neskôr podporiť klub či Športové centrum polície, ktoré zastrešuje úspešných športových strelcov na Slovensku.
A s postupom času nahradia rodičov rôzne spolupráce?
Ja fungujem vďaka podpore Športového centra polície, kde som zamestnaná a ktoré mi poskytuje sociálne zabezpečenie. Rezortné strediská sú v našom športe nesmierne dôležité, len vďaka nim sa môžem športu venovať plnohodnotne a na najvyššej úrovni.
Som podporovaná Slovenským olympijským a športovým výborom aj Tiposom, ktorí sa podieľajú na financovaní mojej prípravy.
A, samozrejme, mám aj osobných sponzorov zo streleckej sféry, výrobcu zbraní Perazzi a nábojov Fiocchi.
Kvôli športu cestujem neustále, v dnešnej dobe je obrovskou pomocou zabezpečenie mobility. Preto dlhodobo marketingovo spolupracujem so spoločnosťou Motor-Car, denne používam vozidlo Mercedes-Benz.
Najmä do Talianska, kde často trénujem.
Absolvovali ste diagnostiku, ako používate konkrétne svaly a držíte postoj. Je to pri streľbe základom sledovať?
Fyzická príprava v streľbe je mierne iná ako pri ostatných športoch - potrebujeme najmä balans, stabilitu, pevné jadro. Diagnostika je súčasťou prípravy a výrazne mi pomáha zistiť, ako na tom som, čo v tele nefunguje, ako má, a čo treba urýchlene riešiť. Vždy som sa starala o svoje telo svedomito, možno aj preto strieľam dvadsiatu piatu streleckú sezónu a zatiaľ bez väčších ťažkostí.
Vaše športové úspechy sú pýchou Slovenska, nedávno ste zo Svetového pohára priniesli dve striebra, aký je teraz váš najvyšší cieľ a na akom podujatí?
Mám za sebou zopár výsledkov, ktoré ma dodnes tešia a na ktoré rada spomínam. Dnes som v situácii, že strieľam nie preto, že sa za niečím naháňam, ale preto, že ma streľba stále baví a stále napĺňa. Mám pocit, že ešte mám čo zo seba dať a ukazuje sa to aj na výsledkoch. Kým budem na strelnici rada a s nadšením, potiahnem ďalej a výsledky snáď prídu na základe dobrého pocitu zo športu.
V súvislosti s vašimi ďalšími aktivitami, nadväzujete na to, čo ste vyštudovali?
Vyštudovala som medzinárodné vzťahy na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici, minulý rok som si dokončila doktorát. Venujem sa aktívne športovej administratíve a diplomacii, takže môžem povedať, že viac-menej som zostala v odbore.
Čo vy a trénerstvo?
Nevylučujem, že by som sa v budúcnosti venovala streľbe aj mimo štartovej čiary, ale je to hudba budúcnosti. Zatiaľ aktívne športujem a na to sa teraz maximálne sústredím.
Znovu vás zvolili do MOV. Akú máte víziu? Čo vlastne môžete ovplyvňovať v pozícii člena? Viete nadviazať na vašu prácu z predošlého obdobia?
Práca pre MOV ma nesmierne napĺňa a teším sa, keď bude jasné, čomu sa v nasledujúcom období budem venovať. Od môjho znovuzvolenia ubehlo pár týždňovveľmi hektických pre nás všetkých - takže som ešte nedostala presné informácie, kde sa so mnou počíta. Chcem však naďalej zastupovať záujmy športovcov, snažiť sa o to, aby boli podmienky v športovom hnutí nastavené férovo ku všetkým subjektom. Zaujímam sa o športovanie mládeže a aktívne sa venujem osvete o fair play, antidopingu a integrite.
Môžeme hovoriť aj o vašich ambíciách na Slovensku?
Som viceprezidentkou Slovenského olympijského a športového výboru a napriek tomu, že je to pre mňa nová pozícia, skúsenosti s aktívnym riadením športu na Slovensku mám z predchádzajúceho obdobia z pozície členky MOV. Snažím sa byť aktívna, podieľať sa na rozhodnutiach, prinášať pohľad nielen športovkyne, ale predovšetkým človeka z prostredia MOV, poskytovať informácie. Uvidíme, kam ma to do budúcna posunie.
V súčasnosti sa rieši situácia na Ukrajine. Mnoho rozhodnutí zasahuje aj do športu. Aj vy ste pri podobných rozhodnutiach? Ako to vnímate?
Šport a politika spolu súvisia, bohužiaľ, nevieme ich reálne oddeliť. Je preto jasné, že celé športové hnutie trpí udalosťami na Ukrajine. Súcitím s ľuďmi a našimi športovými kolegami v krajinách, ktoré sú poznačené vojnou a sankciami. Situáciu, samozrejme, riešime veľmi bdelo na výkonnom výbore Slovenského olympijského a športového výboru. Aktívne komunikujem s MOV, takže sa snažím nielen prinášať aktuálne informácie, ale aj argumenty, vysvetlenia, kontext všetkých rozhodnutí, čo je podľa mňa veľmi dôležité. Pevne verím, že sa situácia vyrieši čo najskôr a vrátime sa k normálnemu spolužitiu, aby sme nemuseli riešiť dennodenne krízové situácie našich susedov, ale mohli sa tešiť zo športu a pohybu.
Ako veľmi sa to dotýka vás ako športovcov?
Rozhodnutie MOV akceptujeme a musíme počítať s tým, že sa nás všetkých dotknú. Viem, že v mnohých športoch sa presúvajú súťaže, že sa neráta s účasťou ruských športovcov ani na Európskom olympijskom festivale mládeže 2022 v Banskej Bystrici, čo sa nás veľmi dotkne. V streľbe sa nám presunuli majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať v Moskve.
----
Som viceprezidentkou Slovenského olympijského a športového výboru a napriek tomu, že je to pre mňa nová pozícia, skúsenosti s aktívnym riadením športu na Slovensku mám z predchádzajúceho obdobia z pozície členky MOV. Snažím sa byť aktívna, podieľať sa na rozhodnutiach, prinášať pohľad nielen športovkyne, ale predovšetkým človeka z prostredia MOV, poskytovať informácie.
Danka Barteková, členka Medzinárodného olympijského výboru