Od mobilov sa skúsme pozrieť na deti - možno to urobia aj oni.

Mesiac MÁJ, je nielen mesiacom lásky, ale aj mesiacom RODINY. Oslavujeme Deň matiek, Medzinárodný deň rodiny a  v blížiacom sa Júni budeme oslavovať aj Deň otcov. Nie je náhoda, že sme si do štúdia pozvali odborníčku, pedagogičku a výskumníčku z Katedry pedagogiky a andragogiky Pedagogickej fakulty UMB - doc.  Mgr. Líviu Nemcovú, PhD.

Náš moderátor Peter Magurský sa venoval téme rodiny v 23. epizóde Podcastu UMB a otvoril aj tieto otázky:

• Akú funkciu plnil otec kedysi a akú by mal plniť dnes?
    • Čo v súčasnej dobe predstavuje pojem RODINA a dá sa vôbec na rodičovstvo pripraviť?

Prajeme príjemné počúvanie :)

Od mobilov sa skúsme pozrieť na deti - možno to urobia aj oni.

doc. Mgr. Lívia Nemcová, PhD.

Pedagogička a výskumníčka na katedre pedagogiky a andragogiky, PF UMB

Je absolventkou tejto univerzity a od svojich začiatkov na PF UMB sa venuje témam: výchova k manželstvu a rodičovstvu/sexuálnej výchove, rodinnej výchove (v kontexte prierezových tém) a pedagogike voľného času.

Participovala na príprave prierezovej témy rámci Reformy obsahu a formy vzdelávania (kurikulárna a učebnicová reforma) – pod NIVAMOM.

Okrem toho je lektorkou sexuálnej a vzťahovej výchovy v rámci formálneho aj neformálneho vzdelávania. Podieľala sa na príprave rôznych dokumentov napr. Správa o potrebách detí a mládeže v meste Banská Bystrica, 2017; Výchova a vzdelávanie detí a mládeže k dobrovoľníctvu v školách a školských zariadeniach prostredníctvom service learning, 2018, a v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny participovala na tvorbe Návrhu regionálneho akčného plánu banskobystrického samosprávneho kraja pre prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2022 – 2022.

Vo voľnom čase sa venuje sebe a svojej rodine, spoločne trávim čas s našim psom, rada chodím na turistiku, bicyklujem, venujem sa cvičeniu a pilatesu, lyžujem, milujem bežecké lyžovanie, obdobie Covidu bolo skvelým časom na spoznávanie okolia Banskej Bystrice. Rada sa zabávam s priateľmi a priateľkami a rada spoznávam stále svoje možnosti, a posúvam rada/aj nerada vlastnú komfortnú zónu.