Jana Majeská, moderátorka: „Na slovenských univerzitách študujú stovky ukrajinských vysokoškolákov. Od rána sa mnohí nevedia dovolať domov, poprípade prichádzajú správy o výbuchoch v okolí ich trvalých bydlísk. Vysoké školy vyjadrujú solidaritu, organizujú stretnutia s ukrajinskými študentmi hľadajú možnosti ako im materiálne, ale aj duševne pomôcť. No a viac informácií k téme má už redaktor Jozef Kubánek.“
Jozef Kubánek, redaktor RTVS (naživo): „Príjemné popoludnie prajem z Banskej Bystrice, kde študuje okolo tristopäťdesiat vysokoškolákov z Ukrajiny. My sme sa dnes popoludní s viacerými rozprávali, samozrejme, tie emócie boli veľmi vypäté a ťažko sa viacerým študentom hľadali slová. Niektorí len prešli popri nás so slzami v očiach. Viacerí sa nevedia dovolať domov, no a tí, čo sa dovolajú, tak tie správy vôbec nie sú dobré. Viac ale už v rozhovore s dvadsaťročným Vladyslavom, ktorý na Univerzite Mateja Bela študuje aplikovanú informatiku.“
Vladyslav Prokopiv, 20-ročný študent z Ukrajiny: „Ráno ... uviedli, že začala vojna, zavolal domov a povedali mi rodičia, že museli utekať z mesta, pretože žijú veľmi blízko k tej časti armádnej a tam je vojenské letisko a povedali, že ráno bolo také, výbuch rozbil dom a každé okno, preto museli rýchlo sadnúť do auta ... zobrať a museli utekať do dediny, takže teraz každú hodinu volám, pýtam čo sa tam stalo.“
Jozef Kubánek: „O problematike sa teraz porozprávame s politológom, s prodekanom Univerzity Mateja Bela, s Jaroslavom Ušiakom. Pán Ušiak, tie emócie u študentov, a ako sme počuli aj v predošlom rozhovore, boli veľmi vypäté. Ako im vie univerzita pomôcť, možno najskôr po tej vnútornej duševnej stránke?“
Jaroslav Ušiak, prodekan Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (naživo): „Samozrejme, Univerzita Mateja Bela má už dlhšie zaradené takzvané univerzitné podporné a poradenské centrum, ktoré pomáha študentom v rôznych životných situáciách. Tento dnešný deň sme samozrejme v kontakte s viacerými študentami, dali sme im kontakty, kde nás môžu bez problémov skontaktovať, podeliť sa s tými problémami, ktoré majú, aj s tými duševnými, lebo v rámci tohto centra pôsobia ako psychológovia, tak aj právnici, ktorí im radi poskytnú bezplatnú právnu pomoc na to, aby vedeli riešiť ich problémy, s ktorými sa môžu stretnúť, vrátane tohto, ktorý sa momentálne deje na Ukrajine.“
Jozef Kubánek: „Dôležitá je ale aj tá materiálna rovina. Študenti nám spomínali, že začínajú byť problémové transakcie z Ukrajiny. Budete aj toto riešiť?“
Jaroslav Ušiak: „Samozrejme, univerzita si uvedomuje, že tá duševná stránka na jednej strane je veľmi dôležitá, ale aj tá materiálna bude možno s pribúdajúcimi dňami podstatná. Z tohto dôvodu aj univerzita zvažuje viaceré kroky. Momentálne je ešte možno predčasne hovoriť, aké konkrétne budú, ale určite budú aj materiálnou alebo teda nejakou finančnou, ale zároveň nielen Univerzita Mateja Bela s týmto problémom, vlastne pred týmto problém stoja všetky univerzity na Slovensku, keďže v rámci Slovenska je možno okolo desaťtisíc zahraničných študentov a mnohí z nich sú práve aj z tej Ukrajiny, čiže verím tomu, že v spolupráci aj s inými inštitúciami, aj spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí sa nájdu schémy na to, aby sa dokázalo pomôcť študentom, aby nemuseli utekať preč zo Slovenska a aby tu mohli ďalej študovať, prípadne aj výskumníkov, hej, lebo sa to dotýka aj týchto, aby tu mohli ďalej pôsobiť.“
Jozef Kubánek: „Ďakujem za rozhovor. Rozprávali sme sa s politológom, s prodekanom Univerzity Mateja Bela Jaroslavom Ušiakom.“