Vždy aktívne

Úspech plavcov UMB

Informácia pre médiá, 2. 7. 2016

15 majstrovských medailí pre plavcov UMB

Letná časť plaveckej sezóny vyvrcholila na národných šampionátoch Slovenska vo všetkých vekových kategóriách. Na „štyroch frontoch" sa postupne predstavilo aj 19 pretekárov z UMB Banská Bystrica. Najmladší žiaci súťažili v Košiciach, mladší žiaci „lovili medaily" v Bratislave, starší v Štúrove a juniori spolu so seniormi o svoje majstrovské tituly súťažili v Bratislave.

„Mládežníci" z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica vybojovali v silnej konkurencii najlepších plavcov z celého Slovenska celkovo 2 majstrovské tituly, 5 strieborných a 8 bronzových medailí.

Medzi 273 juniormi a seniormi z 38 klubov sa v 50 m krytom bazéne na Pasienkoch v Bratislave predstavila aj naša slovenská reprezentantka Veronika Kolníková. Vo všetkých disciplínach, v ktorých štartovala sa postavila na stupeň víťazov. Majstrovský titul získala v disciplíne 1500 m voľný spôsob. Tento titul bol pre odchovankyňu piešťanského plávania v poradí jej už úctyhodným 45-tym v kategórii seniorov od jej prvého, ktorý dosiahla vo svojich 15 rokoch v roku 2005. Dve strieborné medaile si vyplávala na 400 m voľný spôsob (hneď za olympioničkou Katarínou Listopadovou z Dukly Banská Bystrica) a 400 m polohové preteky. Svoju zbierku medailí všetkých kovov skompletizovala bronzom vo finále na 200 m voľný spôsob.

V Štúrove pretekali starší žiaci. Takmer 250 súťažiacich z 50 plaveckých oddielov a klubov si svoje „stany" rozložilo pri 50 metrovom otvorenom bazéne rekreačného komplexu termálneho kúpaliska Vadaš. V kategórii 13-ročných Peter Perašín, získal v disciplíne 200 m polohové preteky striebornú medailu. Ďalšiu medailu za 3. miesto získal na 200 m voľný spôsob. Aj jeho ďalšie štyri umiestnenia v prvej desiatke na 5., dvoch 6. miestach, 8. mieste sú však výbornými výsledkami.

Ďalšou medailistkou sa stala Katarína Kortánová, ktorá sa v disciplíne na 400 m voľný spôsob postavila na strieborný stupienok, bronzovú medailu si vyplávala na 800 m voľný spôsob a jej 6. miesto, dve 7. miesta majú taktiež svoju hodnotu. Veľmi dobre si počínali aj Marek POLIAČIK (5., 8., dva razy 9. miesto), Zuzana MOJŽIŠOVÁ (2 x 6., 8., 9. miesto), Leo PETRIGAČ a Samuel MATUŠOV (obidvaja sa umiestnili na 10. mieste). Štafeta chlapcov na 4 x 100 m voľný spôsob (Poliačik, Matušov, Petrigač, Perašín) a mix štafeta na 4 x 100 m polohové preteky (Kortánová, Perašín, Mojžišová, Poliačik) obsadili 6. miesta.

Mladší žiaci sa za úmorného tepla predstavili v 50 m krytom bazéne na Pasienkoch v Bratislave. V konkurencii 265 pretekárov z 50 oddielov sa predstavila aj pätica dievčat spod Urpína. V kategórii 11-ročných Lucia Hovorková získala zlatú medailu v disciplíne 400 m polohové preteky. V disciplíne 100 m motýlik vystúpila na strieborný stupienok a dve bronzové medaily si vyplávala na 200 m polohové preteky a 800 m voľný spôsob. Emma Bitalová disciplíne 200 m znak skončila hneď za stupňami víťazov na nepopulárnom 4. mieste. Aj jej ďalšie tri 6. miesta, 7. a 9. miesto sú taktiež veľmi hodnotné. Aj kategória 12-ročných bola pre banskobystričanky medailová. Alexandra Súlovcová získala miesto na stupňoch víťazov za 3. miesto na 200 m voľný spôsob (okrem toho skončila ešte na 6. a 7. mieste). Asi najväčší výkonnostný posun zaznamenala Ema ŽILÍKOVÁ.

Jej tri umiestnenia v prvej desiatke na 5., 8. a 10. mieste sú výbornými výsledkami.

Svoje súperky veľkou bojovnosťou prekvapili dievčenské štafety na 4 x 100 m voľný spôsob (BITALOVÁ, SÚLOVCOVÁ, HOVORKOVÁ, ŽILÍKOVÁ) a 4 x 100 m polohové preteky (BITALOVÁ, VOLOŠINOVÁ, ŽILÍKOVÁ, SÚLOVCOVÁ),keď výbornými finišmi to dotiahli prekvapujúco (ale zaslúžene) až na bronzové stupienky.

A napokon v Košiciach sa predstavilo 216 najmladších žiakov zo 40 plaveckých oddielov a klubov v osemdráhovej „päťdesiatke". Banskobystrické farby na šampionáte hájilo 7 pretekárov, pre ktorých to bol prvý štart na vrcholnom podujatí.

Najlepšie si počínala Lenka Kováčiková, ktorá v disciplíne 200 m prsia obsadila nepopulárne 4. miesto, hneď za stupňami víťazov. Aj výkony ďalších (Hugo Brhlík, Tomáš Ilkanič, Nina Znášiková, Klára Bohušová, Matúš Mesároš, Lea Babjaková) boli prísľubom do budúcnosti.

Dosiahnutými medailovými výsledkami, dobrou pripravenosťou a výraznými zlepšovaniami osobných maxím pretekárov sa v tomto univerzitnom banskobystrickom klube potvrdzuje systematická práca s mládežou pod taktovkou trénerov Milana Záborského, Jany Glorikovej a Janky Potančokovej.

Ich výsledky sú výbornou propagáciou mesta Banská Bystrica, ktoré získalo titul „Európske mesto športu pre rok 2017".