15:25 - Banská Bystrica 6. februára (TASR) – Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici a Inštitút Mateja Bela (IMB) v Bratislave podpísali v pondelok na pôde rektorátu memorandum o spolupráci na popularizáciu intelektuálneho dedičstva spisovateľa, vedca a významnej osobnosti Uhorska 18. storočia, po ktorom nesú meno. TASR o tom informovala Dana Straková z referátu marketingovej komunikácie univerzity.

Partneri sa zhodli, že posolstvo Mateja Bela je dôležité a hodnotné aj pre dnešného človeka, a preto si zaslúži väčšiu pozornosť. Spoluprácou chcú prepájať oblasti vzdelávania s oblasťou podpory menšín, rozvíjať myšlienku občianskeho spolunažívania a tolerancie, a taktiež sa inšpirovať jeho vysokou odbornou kvalitou práce.

"Spolupráca sa bude týkať najmä propagovania intelektuálneho dedičstva Mateja Bela, zdôrazňujúc postuláty národnostnej rovnoprávnosti, náboženskej tolerancie, zjednocovania ľudí a národov, lásku k vlasti a vieru v silu vzdelania a kultúry," konštatoval rektor UMB Vladimír Hiadlovský.

Už teraz pripravujú prvú spoločnú aktivitu - Deň Mateja Bela, ktorý bude 24. marca.

"Súčasťou celodennej série aktivít bude odborná konferencia v Bratislave spojená aj s prechádzkou miestami, kde žil a pôsobil známy polyhistor 18. storočia. Veríme, že vytvoríme novú tradíciu, ktorá môže každý rok zavítať do iného mesta na Slovensku," doplnil prezident IMB Ábel Ravas