Čítajú v Univerzitnej knižnici UMB poéziu?

• Čítajú kolegyne z Univerzitnej knižnice UMB  poéziu?
    • Aký k nej majú vzťah?

Opýtali sme sa v našej Univerzitnej knižnici UMB.

Prevažná väčšina zamestnankýň knižnice uvádza pozitívny vzťah k poézii, hoci poéziu číta len občas, prípadne deťom. Z autorov jednoznačne dominuje Milan Rúfus, ale rady siahajú aj po poézii Miroslava Válka, Vojtecha Mihálika, Daniela Heviera, či publikáciách Tomáša Janovica. Medzi obľúbené patrí tvorba Vojtecha Mihálika zo zbierky Elégie a vzdory: Zdrapy, Vdovy, Panny sa strácajú v bránach, Staré židovky, Bezdetní, Večer pred odchodom a iné.

Záujem kolegýň upútal aj autor publikujúci pod pseudonymom „čistá duša“, ktorého slovné hračky a krátke poetické texty a básničky uverejňované na sociálnych sieťach Facebook a Instagram vyšli už aj v knižnej podobe.

Čítajú v Univerzitnej knižnici UMB poéziu?Čítajú v Univerzitnej knižnici UMB poéziu?Čítajú v Univerzitnej knižnici UMB poéziu?

Niekoľko zaujímavostí z Univerzitnej knižnice UMB k Svetovému dňu poézie

• V knižničnom fonde UK UMB sa nachádza viac než 2 500 titulov z poézie.
    • Viac než 1 600 titulov je v slovenskom jazyku. K dispozícii aj poézia v českom, anglickom, nemeckom, francúzskom, španielskom, ruskom, maďarskom, či poľskom jazyku.
    • S rokom vydania 2000 – 2022 sa vo fonde nachádza viac než 250 titulov z poézie.
    • Najviac titulov vo fonde je z pera Vojtecha Mihálika, P. O. Hviezdoslava, Štefana Žáryho, Milana Rúfusa a Jána Smreka.
    • Najpožičiavanejšie súhrnné dielo – Milan Rúfus a  P. O. Hviezdoslav

• Najpožičiavanejšia básnická zbierka – Ľubomír Feldek – Jediný slaný domov

Vo fonde knižnice sa nachádza 5 básnických zbierok, ktoré sú zaradené do historického knižničného fondu UK UMB, najstaršia z roku 1871. Básnické zbierky v historickom knižničnom fonde UK UMB:

• Cymbál a husle

Heyduk, Adolf
    Cymbál a husle : básně Adolfa Heyduka / Adolf Heyduk.

• Ptačí motivy

Heyduk, Adolf
    Ptačí motivy : cyklus I. až. IV. / Adolf Heyduk. -- 2. vyd.

• Cymbál a husle

Heyduk, Adolf
    Cymbál a husle : Cyklus III / Adolf Heyduk. -- 2. vyd.

O autorovi:

Adolf Heyduk bol český básnik, predstaviteľ májovcov, ktorý sa stal významným propagátorom československých vzťahov. Písal prevažne lyrické básne a stal sa autorom viac než šesťdesiatich básnických zbierok prevažne s prírodnou, vlasteneckou či rodinnou lyrikou.

• Z máje žití

Krásnohorská, Eliška
    Z máje žití : básně / Eliška Krásnohorská. -- vyd. neuved.

O autorovi:

Eliška Krásnohorská bola česká poetka, libretistka, spisovateľka a prekladateľka. Zaoberala sa emancipačným hnutím, bola členkou Ženského výrobního spolku českého, ktorý založila Karolína Světlá, a bola redaktorkou Ženských listů.

• Duch a svět

Vrchlický, Jaroslav, český básnik, prozaik, dramatik, 1853-1912
    Duch a svět : básně Jaroslava Vrchlického (1875-1877) / Jaroslav Vrchlický. -- 5. vyd.

O autorovi:

Jaroslav Vrchlický, vlastným menom Emil Frida, bol český spisovateľ, básnik, dramatik a prekladateľ. Vrchlického dielo obsahuje  viac ako 200 zväzkov okrem iného (cez 80 básnických zbierok, 50 divadelných hier).