Úspešná Univerzitná noc literatúry

Informácia pre médiá, 26. 4. 2016

Tretiu Univerzitnú noc literatúry navštívilo viac ako 500 milovníkov literatúry

Sedem kníh. Sedem miest. Sedem čítaní.

Už po tretí raz sa v areáli Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici konala Univerzitná noc literatúry. Podujatie, ktoré sa uskutočnilo 13. apríla, bolo venované pamiatke banskobystrického rodáka a novinára Juraja Kušnierika.

Sedem rôznych ukážok čítaných osobnosťami spojených s mestom Banská Bystrica alebo s Univerzitou Mateja Bela si tento rok prišlo vypočuť vyše päťsto návštevníkov a návštevníčok. Mária Bílková, vedúca tohtoročného organizačného tímu projektu, ktorá je jeho súčasťou od prvého ročníka, vysvetľuje: „Myšlienka tohto študentského podujatia ostáva už tretí rok rovnaká, rozhodli sme sa šíriť dobrú literatúru, vytvoriť úžasnú atmosféru, búrať bariéry a stretávať sa s ľuďmi, ktorí zdieľajú naše knižné nadšenie. Samozrejme, nebola by uskutočniteľná nebyť našich sponzorov, za čo im opäť patrí veľké ďakujeme! Inšpirácia medzinárodným podujatím European Literature Night udáva limity najmä priebehu. Každoročne je to 7 pútavých kníh a 7 skvelých čítaní na 7 netradičných miestach. Pre jednoduchú orientáciu podujatím sme pre našich návštevníkov a návštevníčky opäť pripravili literárne pasy v podobe knižnej záložky, ktoré ich viedli stanovišťami, knihami a Univerzitnou nocou literatúry." Čítania sa začali o 17.30 s možnosťou zakúpiť si čítané knihy. Tí, ktorí navštívili všetky miesta, sa mohli zapojiť do tomboly.

Sedem čítaní, deväť osobností

Tento rok moderátor banskobystrickej Reginy Peter Zemaník a jeho dcéra herečka Anna Zemaníková v novom slovenskom preklade čítali knihu kultového amerického autora Williama Saroyana – Tracyho tiger. Beata Hirt, správkyňa Komunitnej nadácie Zdravé mesto a poslankyňa mesta, predstavila írsku spisovateľku poviedok Claire Keegan a jej text s názvom Fo(s)ter, v ktorom sa hlavná hrdinka, malé dievčatko, pozerá na svet dospelých svojimi neobyčajnými očami. Do krajiny bezhlavých tatkov, blatových príšer a dinodonosaurov vtiahla Monika Perecárová, učiteľka zo základnej školy Narnia, ktorá čítala z rozprávkovej knihy Žirafia mama a iné príšery od Alexandry Salmely s ilustráciami Martiny Matlovičovej. Hudobne ju na kontrabase sprevádzal a atmosféru ozajstnej rozprávky dotváral hudobník Laci Červenák. Osudy indiánskeho chlapca, ktorého vychovávajú starí rodičia, priblížil jeden zo zakladateľov projektu Kino v bazéne a banskobystrický artforista Slavo Sochor knihou Malý strom Forresta Cartera. Rektor UMB Vladimír Hiadlovský priblížil život Muža, ktorý sadil stromy a z nehostinnej pustatiny spravil úrodnú zem– text o nádeji a ľudskosti od Jeana Giona. Partnerská i herecká dvojica zvolenského divadla Štefan Šafárik a Anita Krepčárová-Šafariková v úvode podujatia predstavila neobyčajné Dejiny lásky od Nicole Krauss. Z dôvodu programových kolízií v časti čítaní Štefana Šafárika zastúpil študent univerzity Dušan Ambróš. Niečo o orchideách Pavla Sibylu prečítala prekladateľka a germanistka Paulína Šedíková Čuhová, ktorá bola čítajúcou na všetkých troch doterajších ročníkoch Univerzitnej noci literatúry. O podujatí hovorí: „UNL je pre mňa projekt roka, hodnotím ho, že je z roka na rok lepší, nielen preto, že naň chodí viac ľudí. Mám pocit, že drobné chyby sa doťahujú, doriešujú. Neviem, či je nejaké negatívum, na ktoré by som upozornila. Negatívom nie je istotne to, že na jednom čítaní bolo veľmi málo ľudí a na inom veľa – neviem, ako sa dá masa ľudí organizovať, aby chodila v rovnakých počtoch. Pre mňa je obrovským šťastím, že som až trikrát mohla byť účinkujúcou. Bavilo ma to."

Čítania aj pre komunitu Nepočujúcich

Aj tento rok sa večerných čítaní zúčastnilo viac ako dvadsať Nepočujúcich, ktorým boli všetky texty tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Stanislav Morávek, tlmočník do slovenského posunkového jazyka, opisuje tlmočenie textov pre Nepočujúcich: „Nepočujúci reagovali na tlmočenie presne tak, ako reagujeme my počujúci, keď sa zúčastníme takejto akcie. Niektorí boli nadšení, pozorne sledovali, iní sa trošku časom nudili a viac vnímali atmosféru okolia. Avšak dôležité je to, že rozumeli. Že my počujúci sme im vôbec dali možnosť sledovať alebo sa nudiť, dali sme im možnosť vybrať si. Bolo zabezpečené to, že ich postihnutie ich nemarginalizovalo zo spoločenského diania, a to by nikdy nebolo bez tlmočenia."

Dušan Ambróš, Marek Čiernik, Monika Hrubjáková a Lucia Panáčková z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy FF UMB počas víkendu 16. – 17. 4. čítali 12 úryvkov z detských kníh v banskobystrickej Europe SC. Tím UNL tak podporil mesiac hracích kociek Mega Bloks, počas ktorého sa súťažilo, stavalo, spievalo aj čítalo. Ostáva ešte odovzdať viac ako 500 kníh, ktoré sa vyzbierali vo verejnej zbierke projektu Čítanie ako terapia, a tretí ročník UNL bude definitívne uzavretý. Organizačný tím – študentská časť UMB pod tútorstvom Zuzany Bariakovej a Martiny Kubealakovej – verí, že jednotlivé čítania boli jedinečným stretnutím s literatúrou a celé podujatie i naďalej zostane v obľube širokého (nielen) banskobystrického okolia.