Deň pre bezpečnejší internet
Ochrana maloletých na internete a posilnenie ich postavenia prostredníctvom príslušných zručností je v EÚ kľúčovou prioritou. Akt o digitálnych službách je prvým nástrojom na svete, ktorý sa zaoberá otázkami, ako je kybernetické šikanovanie, nezákonný obsah a zjednodušenie obchodných podmienok. Od 17. februára sa začal uplatňovať na všetkých online sprostredkovateľov v EÚ.
Podpora vykonávania aktu o digitálnych službách, Európska stratégia vytvárania lepšieho internetu pre deti (BIK+), sa zameriava na digitálne služby primerané veku a prispieva k zabezpečeniu toho, aby každé dieťa bolo v online svete bezpečné, posilnené a rešpektované. S rýchlym technologickým pokrokom Komisia sprístupnila nové zdroje aj prostredníctvom portálu Lepší internet pre deti, aby si deti udržali bezpečnosť a posilnenie postavenia vo virtuálnych svetoch.
- Podpredsedníčka pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuica uviedla: „Čas, ktorý deti trávia online, sa v rokoch 2010 až 2020 takmer zdvojnásobil. Učia sa, hrajú, komunikujú a vyjadrujú sa online. Hoci internet otvára nebývalé príležitosti pre deti a mladých ľudí, predstavuje aj riziká. Prostredníctvom novejstratégie Lepší internet pre deti, ktorá je digitálnou zložkou stratégie EÚ v oblasti práv dieťaťa, podporujeme digitálnu gramotnosť a pracujeme na zabezpečení toho, aby sa práva každého dieťaťa rešpektovali a chránili online, rovnako ako offline.“
- Komisár pre vnútorný trh Thierry Breton v tejto súvislosti uviedol: „Deň bezpečnejšieho internetu je významnou udalosťou v našom kalendári bezpečnosti na internete. Spolu s aktom o digitálnych službách a stratégiou Lepší internet pre deti sme vytvorili súbor nástrojov na posilnenie postavenia a ochranu detí online v celej EÚ. Snažíme sa podporovať bezpečnejšie a zodpovednejšie využívanie technológií deťmi v prípadoch, keď sa ich práva uplatňujú online pri uplatňovaníoffline.
Deň pre bezpečnejší internet podporuje Európska komisia aj prostredníctvom Programu pre bezpečnejší internet. Od roku 2004 jeho organizáciu na celom svete zabezpečuje sieť INSAFE. Zmyslom je upozornenie na ochranu súkromných údajov na internete, najmä na webových stránkach sociálnych sietí. Mnohé spoločnosti podpísali Zásady pre bezpečnejšie sociálne siete a umožnili tak užívateľom ľahšie meniť nastavenia ochrany súkromia.
Pri tejto príležitosti pripravilo naše informačné centrum pre študentov Základnej školy Ďumbierska v Banskej Bystrici interaktívnu prednášku na tému "Kriminalita na internete." Po prednáške sme pokračovali v diskusii o informačnej bezpečnosti a šifrovaní. Podujatie bolo rozdelené do troch tém: Informačná a kybernetická bezpečnosť, Ako funguje kriminalita na internete, Ako sa brániť a čo robí EÚ a Slovensko pre svoju informačnú bezpečnosť. Jednotlivé témy boli oddelené krátkymi kvízmi prostredníctvom platformy Kahoot! a najlepší súťažiaci boli odmenení vecnými cenami nášho informačného centra. V závere boli žiakom predstavené povolania a funkcie, ktoré je možné v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti vykonávať.