Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Ministri stále hľadajú kompromisy a dohodu o návrhu dôchodkovej reformy z dielne ministerstva práce. Šéf rezortu zmeny v dôchodkovom systéme predstavil pred mesiacom. Mal by sa rušiť dôchodkový strop a deti by mali svojim rodičom na dôchodky prispievať. Práve s tým však nie sú niektorí koaliční partneri zmierení. Podľa analytika pripravovaná dôchodková reforma je finančne nekrytá časovaná bomba."

Barbara Štefanovičová, redaktorka: "Minister práce si stojí za svojím. Hovorí o zmiernení diskriminácie a spravodlivom odchode do dôchodku."

(začiatok archívneho záznamu, 25.08.2021)

Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny (Sme rodina): "Aby najmä manuálne pracujúci ľudia po 40 odpracovaných rokoch mali istotu toho, že môžu odísť na dôchodok."

(koniec archívneho záznamu, 25.08.2021)

Ján Šebo, ekonomický analytik UMB Banská Bystrica: "Tí ľudia budú mať možnosť síce odísť skôr, naozaj si tých 40 rokov odpracovali, a na druhej strane budú mať znižované tie dôchodky."

Barbara Štefanovičová: "Ďalšiu zmenu, ktorú chce minister presadiť, je rodičovský bonus, teda pracujúce deti budú prispievať na dôchodok rodičom."

(začiatok archívneho záznamu, 25.08.2021)

Milan Krajniak: "Aby tí, ktorí prispeli do systému a zabezpečujú fungovanie dôchodkového systému, pretože ich deti pracujú a prispievajú na dôchodok nás všetkých solidárne, tak aby neboli diskriminovaní pri dôchodku."

(koniec archívneho záznamu, 25.08.2021)

Barbara Štefanovičová: "Analytik hovorí, že táto zmena nie je spravodlivá."

Ján Šebo: "Neošetruje obrovitánske množstvo prípadov, kedy žijúci dôchodcovia nemohli mať deti, deti im zomreli, deti síce tu pracovali, ale teraz pracujú v zahraničí."

Barbara Štefanovičová: "Minister verí, že dôchodková reforma prejde podľa jeho predstáv. Je však pripravený diskutovať. Niektorí koaliční partneri totiž nie sú spokojní s viacerými zmenami. Výhrady majú aj rezorty hospodárstva a financií. Upozorňujú, že takéto opatrenia sa spájajú so zvyšovaním odvodov v budúcnosti."

(začiatok archívneho záznamu, 25.08.2021)

Richard Sulík, minister hospodárstva (SaS): "Vidíme tam dobré momenty, ktoré chceme podporiť a vidíme tam aj momenty, ku ktorým máme otázky, výhrady alebo s ktorými rovno nesúhlasíme."

Igor Matovič, minister financií (OĽaNO): "A mi to tak leží na srdci, že chcel by som, aby to Sme rodina tento návrh prešiel. Len musíme nájsť cestu ako. V spôsobe, ktorý navrhujú, že zatneme polmiliardovú sekeru každý jeden rok, tak určite nie. Touto cestou to fungovať nebude."

(koniec archívneho záznamu, 25.08.2021)

Ján Šebo: "Je to finančne nekrytá časovaná bomba. Prečo? Pretože ona nemá za žiadnych okolností stabilizujúce účinky."

Barbara Štefanovičová: "Či sa kompromis a riešenie nájde, je v rukách ministrov. Parlament by mal dôchodkovú reformu prerokovať na najbližšej schôdzi."