SÚ TVORIVÍ, INŠPIRATÍVNI, ORIGINÁLNI, SÚ LÍDRAMI VO SVOJICH ODVETVIACH. DESIATY RAZ VÁM PRINÁŠAME REBRÍČEK MLADEJ ENERGIE 30 POD 30 MAGAZÍNU FORBES. TVÁROU AKTUÁLNEHO VÝBERU JE HOKEJISTA JURAJ SLAFKOVSKÝ, KTORÝ ZAŽIARIL NA OLYMPIÁDE V PEKINGU. NO ŽIARIA AJ ĎALŠIE TALENTY Z BIZNISU, STARTUPOV, VEDY, UMENIA ČI VEREJNÉHO SEKTORA.

STARTUPY

TOMÁŠ HALGAŠ (28)

founder a CTO Sphere

V roku 2015 spolu so spolužiakom z Oxfordskej univerzity Nickom D'Aloisiom založili aplikáciu Sphere. Chceli umožniť komunitám efektívne komunikovať na internete a vrátiť naň kvalitný obsah. Vlani svoju sociálnu sieť zameranú na komunity predal spoločnosti Twitter. Aplikácia ako taká predajom firmy končí, Twitter však mnohé jej nápady zakomponuje do svojich produktov a prevzal aj väčšinu tímu Sphere vrátane Tomáša, ktorý vedie vývoj nových komunikačných technológií.

TOMÁŠ JASOVSKÝ (30)

CEO, founder AhoyConnect

Pôsobil vo firmách, ktoré sídlili v rôznych častiach sveta, on sedel v pražskom byte. Po vedení úspešných produktových tímov založil vlastný biznis, startup, ktorý pomáha technologickým firmám lepšie pochopiť a analyzovať potenciál ich online komunít. V posledných dvoch rokoch vybudoval remote firmu s tímom z deviatich krajín a s ambíciou vytvoriť globálnu remote firmu s európskym rukopisom. Myšlienka si nedávno vyslúžila aj dôveru investorov a 3-miliónovú seed investíciu.

JOZEF PETRO (25)

co-founder a CEO Sudolabs

Startup založil ako 19-ročný, momentálne má už 55 ľudí a cenu Deloitte Fast 50 ako 2. najrýchlejšie rastúca firma na Slovensku. Vlani im výnosy stúpli z 0,7 na 1,6 milióna eur. Medzi ich najúspešnejšie produkty patrí platforma pre interiérových dizajnérov s viac ako 500-tisíc užívateľmi. Klinike v Los Angeles vytvorili aplikáciu pre viac ako 300-tisíc používateľov. Prenáša informácie z testovania na koronavírus hollywoodskym štúdiám.

FILIP STOLLÁR (25)

JÁN MAŤAŠ (26)

co-founderi Deepnote

Ide o jeden z najsľubnejších startupov so slovenskou stopou. Ján vedie technický tím, Filip produktový dizajn. Deepnote umožňuje analytikom efektívne spolupracovať na dátových projektoch a ich výsledky prezentovať v rámci firmy aj mimo. Podobne pracujú napríklad Google Docs pre text alebo Figma pre dizajny. Deepnote na začiatku roka uzavrel investičné kolo Series A, získal veľmi solídnych 20 miliónov dolárov.

GABRIELA TAKÁČOVÁ (30)

co-founderka a head of business Recombee

Recombee je high-tech startup, ktorý pomáha klientom z celého sveta s personalizáciou webového obsahu pomocou AI. Gabriela riadi vývoj a implementáciu stratégie rastu. Pod jej vedením Recombee spätnásťnásobilo klientsku základňu, umiestnilo sa ako 14. najrýchlejšie rastúci CE startup v Deloitte's Rising Stars 2019 a ako 23. vedúca tech spoločnosť v Deloitte Tech Fast 50 v roku 2020. Startupu sa podarilo vyrásť samostatne, bez kapitálu od investorov.

----

ŠPORT

PATRIK RYBÁR (28)

hokejový brankár

Z pozície tretieho brankára hokejovej reprezentácie sa v Pekingu stal žolíkom, ktorý tímu vychytal štyri výhry a z nich dvakrát aj čisté konto. V piatich zápasoch (a dvoch tretinách a v predĺžení navyše) dostal iba päť gólov. Stal sa členom all-stars tímu a najlepším brankárom turnaja. V rodine majú s otcom Pavlom už tretiu reprezentačnú medailu. Počas kariéry hral v americkej AHL, fínskej, českej a slovenskej lige, naposledy chytal za Dynamo Minsk v KHL.

MAREK RODÁK (25)

futbalový brankár

Brankár anglického Fulhamu a slovenskej reprezentácie. Odchovanec Košíc odišiel do Anglicka ako 16-ročný, v sezóne 2019-2020 pomohol tímu postúpiť do Premier League. Tam nastúpil na dva zápasy a Fulham vypadol. V prebiehajúcej sezóne opäť ako prvý brankár ťahá tím späť do najvyššej súťaže. V reprezentácii odchytal do konca marca 13 zápasov vrátane play-off o postup na minuloročné majstrovstvá Európy a kvalifikácie na majstrovstvá sveta.

EMMA ZAPLETALOVÁ (22)

atlétka

Majsterka Európy do 23 rokov na 400 metrov cez prekážky (2021) a semifinalistka (celkovo 15. miesto) pri olympijskom debute v Tokiu v rovnakej disciplíne. Víťazným časom z ME (54,28 s) posunula slovenský rekord už o 2,5 sekundy a na úroveň svetovej špičky. Svetové časy behá od predvlani, hoci takmer celý

rok 2019 jej z kariéry zobrala mononukleóza a zlomenina chodidla. Štartovala aj na mítingoch Diamantovej ligy, jej vrcholom je štvrté miesto z Gatesheadu 2021.

JURAJ SLAFKOVSKÝ (18)

hokejista

Najväčšia nádej slovenského športu od čias, keď začínala Petra Vlhová. Najlepší strelec a najužitočnejší hráč olympijského hokejového turnaja v Pekingu strelil sedem z osemnástich gólov slovenskej reprezentácie. Na majstrovstvách sveta debutoval medzi seniormi ako 17-ročný vlani. Od leta 2019 hrá vo fínskom Turku, v aktuálnej sezóne už v seniorskom tíme. V lete patrí na drafte NHL - dvadsaťdva rokov po Mariánovi Gáboríkovi - medzi favoritov na najvyššie umiestnenia.

SEBASTIÁN LUKÁŠ KOSTOLANSKÝ (15)

šachista

Majster Európy do 14 rokov (v roku 2019), šieste miesto na majstrovstvách sveta do 12 rokov (2018), majster Európskej únie do 10 rokov (2015). Najmladší víťaz turnaja pri príležitosti 100, výročia majstrovstiev Bratislavy bez vekového obmedzenia (2019) počas celej jeho storočnej histórie v období rokov 1919 2019. Od roku 2018 je šachovým majstrom federácie FIDE, aktuálne s ratingom 2 400. Hrá za Slovan Bratislava, na jeho talent prišli doma, keď začal ako osemročný víťaziť nad starým otcom.

----

UMENIE, KREATÍVNY PRIEMYSEL A ZÁBAVA

BARBORA SLIEPKOVÁ (29)

režisérka

Jej portrét Bratislavy, film Čiary, získal hlavnú cenu dokumentárneho festivalu Jihlava aj cenu za zvuk a debut. Je absolventkou dokumentárnej réžie na VŠMU, jej študentský film O sestre získal Cenu LITA za réžiu na festivale Áčko, hlavnú cenu poroty v sekcii In the middle of Europe na MFFK Febiofest a Cenu divákov. Podieľala sa na dokumentárnych cykloch Biele vrany a hrdinovia medzi nami a Ikony. Spolupracuje na Večeri s Havranom na RTVS.

DOMINIK HRONEC (30)

filmový distribútor

Vyštudoval filmovú tvorbu na London Film Academy a na University of Westminster a religionistiku na King's College. Spolumajiteľ spoločnosti Film Europe, ktorú založil jeho otec Ivan. Vlastnia aj dva televízne kanály Film Europe a Film Europe+ a platformu Edisonline. Prevádzkujú butikové kino v Prahe a druhé budujú v Bratislave. Organizujú festivalové prehliadky Be2Can, Scandi a Créme de la Créme. V obci Kokava nad Rimavicou zachraňujú historickú budovu školy.

RICHARD AUTNER (30)

herec a hudobník

Patrí k najmladšej generácii Činohry Slovenského národného divadla. Herectvo študoval na konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave. Hral v divadlách Astorka Korzo'90 a Aréna aj v televíznych seriáloch Pravá tvár, Oteckovia, Slovania či Nemocnica. Na debutovom albume Odpovede (Slnko Records) je skladateľ, textár aj spevák. Je nominovaný aj na hudobnú cenu Radio Head Award 2021 (debut roka). V rámci Ceny Nadácie Tatra banky získal cenu Mladý tvorca.

VERONIKA „BESKY" BESKYDIAROVÁ (28)

kuchárka a influencerka

Víťazka kuchárskej šou MasterChef Česko, na Instagrame či TikToku má vyše 150-tisíc fanúšikov. Je lektorkoa v kulinárskych akadémiách, vedie školy varenia a pečenia. Vydáva kuchársku knihu Varíme Nebesky. Jej manažérom a mentorom je Zdeněk Pohlreich, na jeseň má mať vlastnú šou v Česku. Vyštudovala marketing a manažment v Bratislave a Prahe. Vyrastala v Banskej Bystrici, narodila sa v Stavangeri, má tak aj nórske občianstvo.

ADAM PAVLOVČIN (26)

spevák

Víťaz speváckej súťaže Česko-Slovenska Superstar aktuálne pripravuje svoj prvý sólový album. Študoval hudobnú kompozíciu a spev na British and Irish Modern Music Institute v Londýne. Založil hudobné zoskupenie Pace, s ktorým vystupoval aj na niekoľkých britských festivaloch, pôsobí tiež v pražských divadlách La Fabrika a Divadlo Bez zábradlí. Ako chlapec sa stal majstrom Slovenska v disciplíne disco dance. Od šestnástich rokov sa venuje aj modelingu, spolupracoval s módnym domom Alexander McQueen v Miláne, predvádzal na londýnskom Fashion Weeku.

----

VEDA A VZDELÁVANIE

MIROSLAV TIBENSKÝ (28)

lekár - vedec

Absolvent Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Skúma mechanizmy a dráhy, ktorými nervový systém stimuluje vznik a progresiu nádorových chorôb. Preukázal, že farmakologické obmedzenie pôsobenia nervového systému na tkanivá znižuje vznik a progresiu nádorov prsníka a melanómu. Podieľa sa na výskume vývoja nových metód v liečbe glioblastómu, ktorý je podkladom na zavedenie nových liečebných metód. Spoluautor 11 publikácií (7 evidovaných v Current Contents), v troch je prvým autorom.

ANGELIKA EOGÁŠOVÁ (29), JÁN HORVÁTH (28)

edukátori

Angelika a Ján pôsobili v Teach for Slovakia v rokoch 2017 - 2020, neskôr spoločne vymysleli a založili inovatívny projekt Informatika 2.0, pre ktorý získali prestížny grant od Google.org. V priebehu roka vyvinuli kompletnú metodiku vyučovania informatiky pre základné školy tak, aby bola použiteľná aj pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Vyškolili už viac než tisíc učiteľov a dostali inovatívne vyučovanie informatiky k SO-tisíc žiakom.

ARNOLD KISS (28)

aktivista v oblasti vzdelávania

S Teach for Slovakia žiačky v Turni nad Bodvou doviedol k výhre v súťaži iKid. Spoluzakladal iniciatívu #somtu a projekt Rozumieme.si/Cseregyerek (ocenené prezidentmi SR), založil a vedie projekt Greenpower. Je odborným garantom programu Nadácie Pontis - Budúcnosť Inak, vedie skupinu kurikulárnej reformy na ŠPU. Pracuje na inovatívnom vzdelávaní učiteľov, rozbieha startup Prosent a pracuje v Maxman Consultants.

ONDREJ POS (29)

molekulárny biológ

Člen Európskej spoločnosti humánnej genetiky pôsobí v Laboratóriu genomiky a bioinformatiky vo Vedeckom parku UK a skúma moderné neinvazivne prístupy skríningu, diagnostiky a monitorovania nádorov. V projekte PANGAIA absolvoval stáž na University of Milano-Bicocca o reprezentácii pangenómových dát. Získal cenu European Journal of Human Genetics a Springer Nature Publishing Group 2020 za vysokú citovanosť.

DIANA RUSŇÁKOVÁ (29)

molekulárna biologická

Diana je molekulárna biologická a doktorandka na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK), zároveň pôsobí vo Vedeckom parku UK. Jedna z jej vysoko citovaných publikácií je zameraná na sekvenovanie prvých európskych izolátov vírusu SARS-CoV-2 vrátane prvých prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku, pri ktorých mala na starosti laboratórnu časť experimentov zameranú na sekvenovanie. Zapojila sa aj do vývoja prvého slovenského kitu RT PCR s názvom Detect, podporeného nadáciou Eset. V súčasnosti je zapojená do národného sekvenovania klinických koronavírusových vzoriek.

----

BIZNIS

BRIAN KAJTOR (27)

Regional Lead - Global Sales Operations, Wolt

Podieľa sa na vedení Sales Operations v tech spoločnosti Wolt, známej donáškovou službou. Zameriava sa na Japonsko a Nemecko, oba trhy pomáhal rozbiehať, Japonsko počas pandémie. Do firmy prišiel v čase, keď mala zhruba stovku zamestnancov, dnes ich má už 6-tisíc a pôsobí na 23 trhoch. (Firmu vlani akvirovala americká DoorDash.) Vyštudoval biznis na Metropolitan University v Prahe. Pred Woltom pracoval v pražskom tech startupe Techloop.io.

MIROSLAV TAVEL (29)

CEO OPC Group

Riadi a spoluvlastní developerskú skupinu OPC Group, ktorá na Slovensku a v Čechách buduje retail parky a logistické haly. Nedávno rozbehli výstavbu parku v Skalici a chystajú development ďalších piatich objektov. Pôvodne sa venoval športu, ktorý prepojil s biznisom. Vyštudoval FTVŠ, súťažne hral futbal a thajský box. Spoluzaložil sieť fitnescentier Cvičisko, v ktorých klienti cvičia len s trénerom. Po piatich rokoch sa chystá na sedemnásty zápas v KÍ.

MILOŠ KONDĽLA (26)

Rodinná firma Kondela, Matsuko

Vo firme Kondela, rastúcom slovenskom predajcovi nábytku a potrieb do domácnosti expandujúcom aj na ďalšie stredoeurópske trhy, má na starosti mix stratégie, brandingu a marketingu. Pôsobí na polovičný úväzok aj v košickom technologickom startupe Matsuko, kde je vývojárom umelej inteligencie. Pracoval aj v bratislavskom startupe Exponea. Študoval na ESSEC Business School v Paríži, počas semestra na King's College v Londýne sa zameral na matematiku.

MIROSLAV TELEHANIČ (28)

Spoluzakladateľ výrobcu nápojov Vlčie, barman

S biznis partnerom Jurajom Kovaľom vytvoril značku Vlčie, ktorú počas pandémie rozšírili o ginger shoty, kokteily vo fľaši a aperitívy - vrátane prvého slovenského nealkoholického. Pôsobia v Národnom parku Poloniny v dedinke Ulič, kde dávajú prácu miestnym ľuďom. Ich produkty, najmä pre bary a gastrozariadenia, boli už viackrát ocenené Great Taste Awards. Je tiež úspešný barman, v roku 2019 sa dostal do top 10 na súťaži World Class.

VOJTECH DEME (28)

Country Manager Austria & Hungary, Monster Energy Po bakalárskom štúdiu na Ekonomickej univerzite sa veľmi rýchlo zamestnal v Coca-Cola Hellenic, kde sa dostal do trainee programu. Začínal so sales, neskôr prešiel na marketing pre Česko a Slovensko. Po osamostatnení pobočky pre Slovensko sa stal jej šéfom marketingu. V roku 2019 dostal ponuku viesť rastúcu značku energetických nápojov Monster Energy ako country manažér pre Rakúsko. Jej predaje za dva roky stúpli o 55 percent. Od tohto roku je zodpovedný tiež za Maďarsko.

----

VEREJNÝ SEKTOR

PATRIK LE GIANG (29)

futbalový brankár

Futbalový brankár a bývalý juniorský reprezentant Slovenska, chytal aj v prvej českej lige za Bohemians Praha a aktuálne je hráčom Pohronia. Zakladateľ nadácie Step By Step, ktorá podporuje a motivuje deti. Prvý slovenský športovec, ktorý získal medzinárodné charitatívne ocenenie Merit Award. Porota ocenila aj jeho prínos v projekte Enjoy Life, v ktorom postavili deťom v Indonézii nové ihrisko, ktoré má aj ekologický rozmer.

JOZEF MICHAL MINTAL (30)

vysokoškolský učiteľ

Odborný asistent na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela a riaditeľ a spoluzakladateľ Data & Society Lab. Jeden zo zakladateľov pripravovaného transdisciplinárneho centra zameraného na výzvy demokracie v 21. storočí - Inštitútu pre demokraciu pri UMB. V roku 2018 bol jeho projekt Cognitive Analytics for Real-World Security Threats ako jeden z troch na svete podporený výskumným grantom od IBM v oblasti Security.

OSKAR DVORAK (30)

zdravotnícky stratég

Ako generálny riaditeľ viedol na Ministerstve zdravotníctva SR tím, ktorý vypracoval schválenú reformu nemocníc. Pôsobí ako poradca pre Plán obnovy a je aj členom dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V minulosti pracoval v Transparency International ako analytik pre oblasť zdravotníctva a je aj spoluautorom koaličného programu PS/Spolu pre zdravie. Vyštudoval na Komenského univerzite v Bratislave. Od januára je na rodičovskej dovolenke.

JAKUB HRBÁŇ (23)

klimatický aktivista

Dlhodobo sa venuje klimatickej kríze. Na Slovensku spolu s ďalšími rozbiehal globálnu iniciatívu Fridays For Future, v roku 2020 spoluorganizoval petíciu, ktorá získala 130-tisíc podpisov a bola prerokovaná v parlamente. Cieľom bolo vyhlásiť stav klimatickej núdze a prijať kroky na transformáciu ekonomiky a udržateľnosť života na Slovensku. V rámci iniciatívy Klíma ťa potrebuje spolupracuje s expertmi v rôznych oblastiach a aktivizuje ľudí formou klimatických hubov.

CLAUDIA TRAN(28)

senior manažérka pre Globsec a šéfka vzťahov s investormi v Crowdberry

Pôsobí v GLOBSECu a v investičnej firme Crowdberry, kde má na starosti rozvíjanie komunity investorov. V Crowdberry pracuje aj na rozbehu fondu CBESPRI na podporu verejnoprospešných podnikov na Slovensku. V minulosti založila OZ, cez ktoré organizovala študentské konferencie; spolupodieíala sa na vývoji platformy zameranej proti diskriminácii zraniteľných skupín v spolupráci s Anne Frank House a Nadáciou Milana Šimečku, Pracovala aj na pozícii kampaňovej manažérky pre PS/Spolu.

METODOLÓGIA

Do rebríčka vyberáme mladých ľudí, ktorí neprekročili vek 30 rokov a už dokázali preraziť v tom, čo robia, doma či vo svete. Nominovaných, ktorí sú zaradení do šiestich kategórií, vyberá redakcia Forbes po konzultáciách s odborníkmi, univerzitami či predošlými členmi rebríčka. Pri kategóriách, ktoré sa týkajú biznisu a startupov, dbáme na profitabilitu, na rastový potenciál firiem a aj na zdravé pozadie peňazí, ktoré im pomáhajú napredovať. S cieľom priblížiť sa čo najviac metodike amerického Forbesu sme zaviedli pravidlo, že raz ocenená osoba už nemôže byť v rebríčku opakovane. Členovia slovenského rebríčka môžu byť zároveň dalej nominovaní do európskeho rebríčka, alebo do globálneho rebríčka amerického Forbesu.