Kariéra v európskych štruktúrach – úspešné príbehy žien v inštitúciách EÚ

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (8. marec) sme v spolupráci s Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov UMB zrealizovali prednášku s názvom: "Kariéra v európskych štruktúrach - úspešné príbehy žien v inštitúciách EÚ."

Cieľom diskusie bolo poukázať na úspešné príbehy žien na ich profesijnej ceste v súlade s aktuálnou témou v rezonujúcej oblasti rodovej rovnosti a boja proti násilu na ženách. Debata priblížila uplatňovanie politiky rodovej rovnosti v inštitúciách EÚ, osobitne v Európskom parlamente.

Úspešný príbeh svojej profesijnej cesty prezentovali dámy Lucia Kleštincová a Martina Vass.

• Lucia je spolupredsedníčka a vedúca kandidátka Volt Slovensko. Po kariére euroúradníčky v Bruseli a materskej službe prináša novú kultúru líderstva do politického priestoru. Robí to nielen v rámci Voltu, ale aj ako školiteľka, konzultantka a v Európskej komisii sa venovala priemyselnej politike a digitalizácii verejného obstarávania, cez Brexit až po témy rovnosti v tíme komisárky Heleny Dalli. Je Petržalčanka, absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, London School of Economics, Solvay Business School a Kingstown College. Kandiduje, aby reprezentácia slovenských záujmov mala reálne šancu byť presadená na európskej úrovni, profesionálne a so srdcom.
    • Martina pracuje vo Výbore Europskeho parlamnetu pre právne veci (European Parliament Committee on Legal Affairs)

Prezentujúce poskytli odpovede na tieto otázky:

• Stojí vôbec za to, skúšať sa dostať do európskych inštitúcií? Cítiš sa ako východeurópska žena diskriminovaná? Fakt je eurobyrokracia, ako sa hovorí, brutálne náročná a zároveň nudná ? Nezničia ti presuny medzi verejnou správou a politikou kariéru?

"Tieto a iné otázky na telo dostávam roky. Som za ne vďačná. Sú odrazom dôvery, kritického myslenia, občianskej angažovanosti, odhodlania búrať euromýty a robiť zmysluplné projekty bez toho, aby sme pri tom stratili samú seba. Bolo to tak aj medzi študentmi na kariérnych dňoch Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Keby ste mali možnosť sprevádzať ma tieto dni v teréne, zažijete ma šťastnú vo svojom elemente. Som vďačná za ďalšiu príležitosť prispieť svojou troškou do nášho školstva podvýživeného skutočným prepojením na prax.

1. Zdieľať s mladými o mojej kariérnej ceste, pretože za mojich čias diplomatických štúdií sa nám akurát tak mohlo snívať o autentických rozhovoroch s profíkmi z praxe.
    2. Mentorovať v témach, ktoré dokážu katapultovať, ale aj sabotovať ich kariérny úspech - podľa toho, aké zvolia stratégie a ako sa naučia skrotiť svoje strachy.

3. Podporovať ich cez vedomosti, prepojenia na môj network, či ponuky stáží, ktoré sú napríklad v tomto roku jedinečnou príležitosťou zažiť eurovolebnú kampaň. Chceš sa pridať? Ozvi sa!

Som hrdá na cestu, ktorou som si prešla - cez diplomaciu, konzultačky, IT biznis až po desaťročie v Európskej komisii. V kombinácii s aktivitami koučky, autorky či zakladateľky rôznych ženských a profesných platforiem sa mi tieto skúsenosti spojili do bohatého menu zážitkov a ponaučení, pri ktorých študentky a študenti strácajú dych. Nie preto, že by boli natoľko unikátne. Ale preto, akým rúškom tajomstva sú typicky tieto opradené výzvy, s ktorými sa potýkajú v tichosti aj oni.

1. Ako hľadať nástroje na znovunájdenie samej seba uprostred hluku o tom, ako musí či môže vyzerať úspech, ktorí nás zároveň robí šťastnými a nevyhára našu dušu a energiu.

2. Ako pochopiť pointu autentickosti, zraniteľnosti, ženskosti, a rôznych iných buzzwordov, ktoré nás na začiatku mätú… až kým sa jedného dňa zobudíme a povieme si, že už sme to pochopili. Už to vieme stelesniť aj bez návodu. Vieme to zdieľať aj bez strachu z odsúdenia.

3. Ako nájsť v sebe odvahu a skombinovať ju s vlastnou človečinou tak, aby sme sa nebáli experimentovať, keď nás to láka do politiky, na sociálne siete, na iný kontinent, či inak radikálne životné zmeny.

Európske inštitúcie sú len jedným z vesmírov, na ktorý sa mladí na UMB a inde pripravujú. Ich výhodou je svetová úroveň profesionality, výkonu, ľudskosti a príležitostí na osobný rast. Ich výzvou je práve to isté - vysoká latka, ktorú človek musí dosiahnuť, ak chce dostať príležitosť ovplyvňovať fungovanie EÚ a jej globálne postavenie. Rodová rovnosť je len jednou z prirodzených hodnôt, ktorými sa tento systém riadi. Nie preto, že sa to patrí, ani preto, že sa to marketingovo vypláca. Ale preto, že výskum dávno dokázal prínosy diverzity pre výkonnosť a zároveň spokojnosť tímov.

Otázkou je len to, ako túto príležitosť uchopiť. Nie poukazovaním na to, ako sa niekto ďalší nemá báť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Ale namiesto toho poskytnutím empatického dialógu, na mieru šitej podpory, školení zvedomujúcich naše stereotypy, sponzoringom pre znevýhodnené skupiny, zviditeľnením tých, ktorí si javisko samí pre seba nikdy nebudú schopní postaviť. Platí to od malých komunitných projektov až po európsku politiku."  (Lucia Kleštincová)