Na tému knihy odpovedá Peter Terem

Peter Terem, prorektor pre vedu a výskum na UMB, pôsobí aj  ako vedúci Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB. Ako pedagóg sa orientuje na predmety Politická geografia, Teritoriálne štúdie, Politická geografia Slovenska,  Geopolitika strednej Európy, Medzinárodné vzťahy a Zahraničná politika USA.  Či knihy, ktoré nám odporučí budú orientované skôr odborne, alebo záujmovo si prečítajte v článku.

Na tému knihy odpovedá Peter Terem

1. Aká je Vaša najobľúbenejšia detská kniha?

Obľúbených detských kníh bolo viac, najmä rozprávkových. Opakovane som si čítal knižky od Jozefa Cígera Hronského Smelý  Zajko a Smelý Zajko v Afrike, od Runera Jonssona Viking Vike, ale asi najčastejšie som si čítal v istom období (asi ako sedemročný) ľudovú rozprávku Starý Bodrík a vlk.

Na tému knihy odpovedá Peter TeremNa tému knihy odpovedá Peter Terem
    2. Aké spomienky sa Vám na ňu viažu?

Rozprávka aj dnes zaujme hĺbkou svojho posolstva o spoľahlivosti, poctivosti, odvahe, predvídavosti, domýšľavosti aj zrade. Rozprávku Starý Bodrík a vlk sme čítali v triede aj v rámci súťaže v rýchlosti čítania. Keďže príbeh Bodríka na mňa zapôsobil,  text sa mi čítal ľahko a prečítal som ho najrýchlejšie z triedy.

Na tému knihy odpovedá Peter Terem

3. Akú knihu máte rozčítanú dnes, prípadne akú máte v pláne čítať?

Rozčítaných kníh mám v posledných mesiacoch viacero, najmä odborných. Teším sa však, keď si nájdem čas na dočítanie memoárov Samanthy Power, bývalej poradkyne prezidenta USA B. Obamu pre ľudské práva a neskôr veľvyslankyne USA pri OSN. Knižku The  Education of an Idealist  mi osobne venovala s podpisom po jej prednáške na University of Michigan. Jej príbeh je inšpirujúci okrem iného aj k tomu, že každý z nás môže robiť svet lepším a dozvedáme sa, prečo má takéto úsilie stále zmysel.

Na tému knihy odpovedá Peter TeremNa tému knihy odpovedá Peter Terem
    zdroj obrázkov: Peter Terem

Ad Bonusova Žmurkajúci

4. Akú knihu by ste odporučili  našim študentom, aby si prečítali? Môžete uviesť aj dôvod prečo?

V kontexte ruskej agresie voči Ukrajine a uvedomenia si hrozby, ktorú pre slobodný a demokratický svet znamenajú totalitné  a autoritárske režimy, odporúčam študentkám a študentom  knihu od P. Johnsona Dejiny  20. storočia. Kniha sa dostala na náš trh už 90. rokoch a bola jednou z prvých, ktorá po desaťročiach izolácie a deformovanej interpretácie dejín ponúkla výrazne odlišnú perspektívu  na históriu najkrvavejšieho storočia. Napriek tomu, že dnes je ponuka kvalitných kníh o ľudských dejinách mimoriadne pestrá, pohľad P. Johnsona  na svet je v podmienkach Slovenska  stále  mimoriadne užitočný a potrebný.

zdroj obrázku: Peter Terem