Muránska planina: Medvede už majú jar

Muránska planina: Medvede už majú jar

JOJ, 19:30; Noviny TV JOJ; 26/02/2017; Rastislav Ekkert; Zaradenie: z domovaĽuboš Sarnovský, moderátor: "Aktuálne oteplenie v posledných dňoch začalo preberať zo zimného spánku medvede na Muránskej planine. Hovorí sa, že je to jedna z posledných divočín Slovenska a práve tam má medveď hnedý, naša najväčšia šelma, svoj domov."

Rastislav Ekkert, redaktor: "Medvede na Muránskej planine sa prebudili. Podľa odborníkov sa vyspali doružova. Tohtoročná zima bola konečne poriadna, to znamená, že bol mráz a dostatok snehu."

Jerguš Tesák, zoológ, Fakulta PV UMB BB: "V posledných rokoch vieme, že boli veľmi slabé zimy, čiže stalo sa, že medvede nespali, že celú zimu sa pohybovali, hľadali potravu, ale táto zima teda podľa našich pozorovaní "uspala" medvede asi na taký mesiac. Čiže koncom, na prelome december – január zaľahli spravidla skoro všetky medvede a teraz vlastne v polke februára sa začali pomaličky prebúdzať medvede."

Rastislav Ekkert: "Kedy s budia medvede?"

Jerguš Tesák: "Oni reagujú teda na to oteplenie zväčša, čiže keď sa oteplí, príroda dáva taký prvý impulz, že prichádza jar, tak vtedy vlastne ten medveď, sa začne tá jeho aktivita zvyšovať, čiže vyjde z brlohu von."

Rastislav Ekkert: "Na cesty za potravou sa vydala aj táto medvedia rodinka. Veľa toho ešte nenájdu, ale napríklad minuloročné bukvice úplne postačia. Na Muránskej planine žije takýchto chlpáčov približne 30."

(začiatok ankety)

Rastislav Ekkert: "Stretli ste sa už v prírode s medveďom?"

Opýtaný: "Chvalabohu ešte nie."

Rastislav Ekkert: "A keby ste sa stretli viete čo robiť?"

Opýtaný: "Paniku by som robil."

Opýtaná: "Tak asi bych stála, nebo možná utíkat asi ne, že, možná na strom vylézt."

(koniec ankety)

Jerguš Tesák: "Väčšinu situácií medveď za nás vyrieši, že odbehne, ujde, alebo teda sa nám vyhne a v prípade teda, že už máme možnosť ho pozorovať, tak viac-menej treba zachovať taký pokoj. Je to tiež divé zviera, ktoré má pred človekom rešpekt, strach, čiže on sa snaží takisto vyhnúť človeku a preto my by sme nemali panikáriť, tak nejako vzbudzovať nejakú stresovú situáciu vytvárať."

Rastislav Ekkert: "Z Muránskej planiny Rastislav Ekkert, televízia JOJ."

-END-