Ako sa vyvíjala kariéra silnej generácie Slovákov?

Jeden z nich na okamih zažiaril v Premier League, ale ľutuje, že v pätnástich odišiel zo Slovenska. Iný priznal, že lietal v oblakoch a musel sa odpojiť od ľudí, ktorí brzdili jeho kariéru. Ďalší vyštudoval medzinárodné vzťahy. 

Dvaja si vyskúšali najlepšiu ligu sveta, ďalší taliansku ligu.

Futbalisti Slovenska do 17 rokov na domácich majstrovstvách Európy postúpili až do semifinále. Na jeseň toho istého roka 2013 si vybojovali účasť v osemfinále svetového šampionátu. Odvtedy ubehlo už desať rokov. Dnes sú v najlepších rokoch.

Ako sa vyvíjala ich kariéra? Kto z nich do dotiahol najďalej? Čo dnes robia? Sportnet ponúka II. časť seriálu.

Tomáš Zázrivec (26)

Stredopoliar. Mal sedemnásť, keď podpísal profesionálnu zmluvu s klubom Premier League – Aston Villa. Jeho spoluhráčom bol vtedy Jack Grealish, ktorý prestúpil do Manchester City za sto miliónov eur. 

Zázrivec si zahral za béčko slávneho klubu, zmluvu však nenaplnil. Druhú ligu si vyskúšal v Banskej Bystrici. Mal iba dvadsať, keď ukončil profesionálnu kariéru. Stopli ho zranenia. 

Vyštudoval medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Martin Slaninka (27)

Obranca. Na ME do 17 rokov dal dva góly. Vyrastal v Žiline, následne si vyskúšal tretiu a druhú ligu v Česku. Slovenskú ligu okúsil až neskôr v Seredi a vlani v Banskej Bystrici. Prečo nenapredoval tak ako sa očakávalo?

„Môžem si za to sám,“ začal Slaninka.

Dodal, že sa odpojil od ľudí, ktorí neboli prínosní pre jeho kariéru. „Po ukončení pôsobenia v Žiline som si vstúpil do svedomia a začal som pracovať úplne inak. Myslím si, že mi to veľmi pomohlo. Robil som jednoducho mladícke chyby,“ dodla v rozhovore pre server fortunaliga.sk. Od februára hrá druhú českú ligu za Třinec.

„Predtým som lietal v oblakoch. Teraz už viem, že mládežnícky futbal nie je dôležitý. Podstatné je presadiť sa medzi mužmi,“ dodal Slaninka. 

Lukáš Haraslín (26)

Krídelník. Patril medzi ústredné postavy reprezentácie do 17 rokov. Už v osemnástich debutoval v slávnej talianskej lige na pôde kultového AC Miláno. 

Šikovný stredopoliar vždy patril medzi najväčšie talenty, prešiel všetkými kategóriami reprezentácie.

Päť rokov pôsobil v Lechii Gdansk, kde odohral 121 zápasov a dal šestnásť gólov. Upísal sa US Sassuolo, najprv na hosťovanie a potom ho vykúpili za zhruba 1,6 milióna eur.

V Taliansku sa však opäť trápil, celkovo odohral 25 zápasov – zvyčajne v pozícii náhradníka. Dal jediný gól. Brzdili ho zdravotné problémy. Chýbala mu stabilná výkonnosť.  

V roku 2017 si zahral aj na majstrovstvách Európy do 21 rokov. V lete 2021 si vyskúšal aj seniorské majstrovstvá Európy.

V národnom tíme odohral celkovo 29 zápasov, dal tri góly. Zaskvel sa v poslednom zápase proti Bosne, kde tiež skóroval.

Od roku 2021 pôsobí v Sparte, dne je v životnej forme Ukazuje všetko to, čo slovenským útočníkom dlhodobo chýba. Vyniká ako driblér, strieľa veľa gólov. So Spartou bojuje o český titul, je považovaný za najlepšieho hráča českej ligy. 

Filip Lesniak (26 r.)

Stredopoliar. V akadémii Tottenhamu bol od šestnástich. V mládežníckej Lige majstrov pomohol vyradiť Barcelonu i Paríž Saint Germain.

Vnuk legendárneho trénera Jána Kozáka debutoval v Premier League v 86. minúte na pôde Leicester City. Bol máj 2017, mal dvadsaťjeden rokov.

Asistoval pri góle Harryho Kanea. Ďalšie minúty však už v najlepšej súťaži sveta nepridal. Ihneď po sezóne v Tottenhame skončil.

„Spätne si myslím, že bola chyba, že som v pätnástich rokoch odišiel zo Slovenska,“ prehodnotil s odstupom času.

Zahral si na majstrovstvách Európy i na svetovom šampionáte do 17 rokov v Dubaji, patril k lídrom reprezentácie do 19 rokov.

Reprezentoval aj výber Slovenska do 21 rokov. Nevyšlo mu hosťovanie v Liberci. Tri roky si vyskúšal dánsku ligu, za Aalborg BK odohral 32 zápasov a strelil dva góly, v drese Silkeborg IF pridal 32 zápasov. Od leta 2020 pôsobí vo Wisle Plock. 

Tomáš Vestenický (26 r.)

Útočník. V roku 2013 zažiaril na majstrovstvách sveta do 17 rokov, kde strelil päť gólov. Následne prestúpil do AS Rím, kde pôsobil v juniorke.

Štyrikrát bol na lavičke prvého tímu, ani raz však nenastúpil. Vyskúšal si druhu ligu v drese Modeny.

Najdlhšie obdobie strávil v poľskej KS Cracovii (2016 - 2021), kde zaznamenal päť presných zásahov.

Medzitým prežil životnú sezónu (2018/19) na hosťovaní v Nitre, kde strelil desať gólov.

V predošlých dvoch sezónach pôsobil v rumunských klubov, nie príliš výrazne. Od leta je hráčom Zlatých Moraviec, kde nemá isté miesto v základnej zostave, v tejto sezóne dal jediný gól. 

Denis Vavro

Stopér. Jeden z najvýraznejších hráčov generácie. So Žilinou sa stal v roku 2017 majstrom Slovenska, v roku 2019 prestúpil do FC Kodaň za asi 1,4 milióna eur.

Keď ho v lete 2019 vykúpilo Lazio Rím za viac ako jedenásť miliónov, stal sa najdrahším hráčom v dejinách Kodane. 

V Taliansku sa však Vavro nepresadil, nevyšlo mu ani následne hosťovanie v španielskej Huesce. 

Vavro sa v januári minulého roka do Kodane vrátil, najprv na hosťovanie. A spolu vybojovali titul. V lete ho dánsky majster vykúpil späť z Lazia za zhruba 4,5 milióna eur. 

Vavro v Kodani ožil, reštartoval kariéru, je opäť oporou tímu. Cíti sa tam komfortne, sebavedome. Naposledy bol aj oporou reprezentácie v zápase proti Bosne a Hercogovine. Za národný tím odohral 11 zápasov, dal jeden gól. 

Atilla Varga (26 r.)

Obranca. Tri roky (2012 - 2015) pôsobil v juniorke Juventusu Turín. Zahral si na majstrovstvách Európy i sveta do 17 rokov (2013). Posledné roky pôsobil v tímoch z tretej a štvrtej talianskej ligy. 

Miroslav Káčer (27)

Stredopoliar. Odmalička pôsobil v Žiline, v roku 2017 s ňou získal titul. Vyšvihol sa na oporu. Keď sa v roku 2020 dostal klub na istý čas do likvidácie, prestúpil do Plzne. V Česku sa však nepresadil. V tejto sezóne pôsobí v Dunajskej Strede, kde sa vyšvihol na lídra. Spolu bojujú o titul. Dostal sa širšieho reprezentačného kádra. Stále má ešte potenciál ísť hore. 

Marek Rodák (26)

Brankár. Od šestnástich je vo Fulhame. Najprv chodil po hosťovaniach, zo šiestej anglickej ligy sa prepracoval až do Premier League. Fulhamu dvakrát pomohol k postupu do najvyššej súťaže, kde odchytal zatiaľ štyri zápasy. Je účastníkom majstrovstiev Európy do 21 rokov, i seniorských (2020). Národný tím reprezentoval 16 – krát.

Michal Sipľak (27)

Obranca. Vyrastal v Slovane, kde však šancu nedostal. Cez Bardejov a Michalovce sa dostal do poľskej ligy. V Cracovii pôsobí od roku 2017, vypracoval sa na oporu a robil aj kapitána. Nakukol do reprezentačného áčka. 

Matej Rajník (26)

Stredopoliar. Ligu si vyskúšal v Senici. Potom pôsobil už iba v kluboch z nižších súťaží, aj v zahraničí. 

Matej Lovás (27)

Útočník. Ligu si vyskúšal v Ružomberku, ale pôsobil v nižších súťažiach.

(Pozn. red. Marek Rodák, Michal Sipľak, Matej Rajník a Matej Lovás pribudli do kádra na majstrovstvách sveta 2013 v Nigérii.)