Autormi obrazovej publikácie sú Milan Paprčka a Matej Schwarzbacher. Kniha zachytáva rázovitý kraj horných a stredných Kysúc, patriaci k najmalebnejším kútom našej krajiny. Nádherná príroda, hlboké tradície, srdeční ľudia. Zo zeme je krásny, avšak pohľad na tento kraj je ešte krajší z neba. Kniha plná farebných fotografií obsahuje slovenské aj anglické texty. Vydavateľom je CBS spol, s. r. o.

Z nočníčka (beletria)

Spoločná kniha spisovateľa Pavla Vilikovského a významného slovenského umelca, akademického maliara Mira Cipára začala vznikať už v roku 2019. Zámerom bolo spojiť v jednom diele dvoch významných umelcov a zároveň dvoch veľmi dobrých priateľov. Na dielko, ktoré malo vyjsť v edícii 2v1, sa obaja autori tešili, ale osud neumožnil majstrovi Cipárovi, ktorý navrhol aj dizajn a úpravu knihy, držať ju v ruke. Dúfame, že knižočka aforizmov Pavla Vilikovského a vtipných ilustrácií Mira Cipára čitateľov pobaví a umožní im spomenúť si na dvoch velikánov slovenskej kultúry. Vydanie publikácie z verejných zdrojov vo vydavateľstve Petrus podporil Fond na podporu umenia.

Urob niečo, čo sme ťa neučili (beletria)

Nová kniha kysuckého autora Dušana Mikolaja tematicky a žánrovo nadväzuje na jeho predchádzajúce diela literatúry faktu, venované životu a tvorbe slovenských výtvarníkov. V tejto knihe sa opäť venuje práci umeleckého sklára - tentoraz Stanislava Meliša, ktorý po štúdiách emigroval do Austrálie. Životný príbeh rodáka z obce Divina sa odvíja na dvoch odlišných kontinentoch a s pribúdajúcimi rokmi sa intenzívnejšie prepája cez návraty na Slovensko a hľadaním dôstojného miesta cez rodinné, príbuzenské a priateľské vzťahy. Významným prínosom Dušana Mikolaja do žánru literatúry faktu v tejto próze je tlmočenie posolstva umeleckého sklára, ktorý celú výtvarnú tvorbu postavil na inšpiráciách v rozľahlom prostredí Veľkej koralovej bariéry na severovýchodnom území austrálskeho kontinentu. Knihu vydalo vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov.

Kde sa voda sypala a piesok lial (beletria)

Kde bolo tam bolo, kde sa voda sypala a piesok lial, bolo desať nezvyčajných rozprávok. Rozprávok, ktoré svojou klasickou jednoduchosťou pripomínajú tie príbehy, ktoré po dlhých večeroch čítavali staré mamy našim mamičkám. Ako často ich počúvali a predsa ich nikdy neprestali čítať. Podobne je to aj s príbehmi od autorky Jany Belkovej, ktoré prečítate jedným dúškom. A keď obrátite poslednú stránku príbehu, budete si želať, aby vás opäť navštívili všetky tie nádherné bytosti, ktoré vám pričarujú iba príjemné sníčky. Knihu rozprávok, ktorú autorka obohatila o vlastné ilustrácie, vydala vlastným nákladom.

Rusko a jeho pozícia globálneho neliberálneho lídra: Ruské politické hodnoty verzus dnešné hodnoty západnej civilizácie (odborná literatúra)

Kniha kysuckého autora Martina Solíka sa venuje problematike postavenia Ruska v novom bipolárnom svete a je určená pre všetkých, ktorí sa venujú problematike medzinárodných vzťahov. Široká rovina knižky popisuje fenomén moci Ruska, taktiež ciele a politické hodnoty postavenia dnešných politikov Ruska. Popisuje, ako na hodnoty Ruska reagujú ostatní aktéri politiky, poukazuje na to, ako napreduje alebo chátra medzinárodná politika v Rusku. Publikáciu vydalo Belianum vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Vianoce s opicou Škoricou (beletria)

Poznáte opicu Škoricu? No pravdaže! Je to tá rozprávková opička, ktorá sa svojím kamarátom Jurkovi, Paľkovi a Emke v predchádzajúcich knižkách postarala o nejedno veselé i napínavé dobrodružstvo. Spisovateľ Peter Stoličný prináša na knižný trh nové veselé dobrodružstvá nezbednej opičky. Pestrými ilustráciami obohatila knižku talentovaná kysucká výtvarníčka Sabína Liptáková, ktorá sa venuje reklamnej tvorbe, grafickému dizajnu, ilustrácii, voľnej kresbe, grafike i scénografii. Opica Škorica vám aj v tejto vianočnej knižke predvedie naozaj nečakané kúsky. Knihu vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri.

Jurinova jeseň 2022. Zborník vybraných prác celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby (beletria)

Edičným výstupom 18. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň 2022 je zborník vybraných prác súťažiacich autorov.

Publikácia predkladá čitateľovi aktuálny obraz súčasnej slovenskej duchovnej tvorby v oblasti poézie i prózy. Zborník vydala Kysucká knižnica v Čadci, ktorá je zároveň hlavným organizátorom tejto prestížnej literárnej súťaže.

Kysucké múzeum 50. Pamätnica k 50. výročiu založenia Kysuckého múzea 1972 - 2022 (odborná literatúra)

Kysucké múzeum obohatilo svoju edičnú tvorbu o vzácnu publikáciu, ktorá mapuje činnosť múzea od jeho vzniku v roku 1972 až po súčasnosť. Publikáciu zostavil Martin Turóci z príspevkov zamestnancov múzea, v ktorých nás prevedú históriou jednotlivých pobočiek: Kaštieľ Radoľa, Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou, Múzeum kysuckej dediny a Historická lesná železnica v Novej Bystrici - Vychylovke. Dozvieme sa všetko o zbierkovom fonde i zaujímavé informácie o najkrajších a najhodnotnejších historických zbierkach. Súčasťou publikácie je prezentácia publikačnej činnosti kysuckého múzea za celé obdobie jeho pôsobnosti.

K Jezuliatku so svätožiarou (odborná literatúra)

Nitriansky biskup Viliam Judák prichádza so štvrtou sériou adventných zamyslení, ktoré sa odvíjajú od postáv svätcov v adventných a vianočných dňoch. Životopisné črty svätých a blahoslavených dopĺňajú príbehy a legendy z rôznych krajín, ktoré čitateľa pozývajú na prežívanie hlbokej atmosféry Adventu a Vianoc.

Čitateľ má tak možnosť postupne sa zoznamovať s pútavo napísanými osobnostnými charakteristikami 31 svätcov a blahoslavených, tajomstvami života Bohorodičky Panny Márie, anjelov, prarodičov Adama a Evy. Publikáciu vydalo Vydavateľstvo Spolku sv. Vojtecha.