Marta Jančkárová, moderátorka:

„Reforma z dielne rezortu sociálnych vecí chce garantovať spravodlivú výšku penzie. Dlhodobo udržateľný dôchodkový systém je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Opozícia a odborníci však upozorňujú, že mladšie generácie budú mať nižšie penzie ako súčasní dôchodcovia. Má to spôsobiť úprava tzv. dôchodkovej hodnoty, ktorá je jedným z hlavných ukazovateľov výpočtu dôchodkov.“

Natália Holubová, redaktorka:

„Dôchodky budúcich seniorov môžu byť nižšie. Upozornil na to podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Erik Tomáš. Dôchodková reforma, ktorú predstavil minister sociálnych vecí Milan Krajniak v rámci novely zákona o sociálnom poistení, totiž upravuje vzorec výpočtu penzií. Úprava dôchodkovej hodnoty z pôvodných 100 na 95 percent zároveň zníži výšku nových dôchodkov. Erik Tomáš opisuje, ako by to vyzeralo v praxi.“

Erik Tomáš, poslanec NR SR (nezávislý, Hlas-SD):

„Človek zarábajúci priemernú mzdu, by mal dôchodok nižší o 32 eur mesačne. V roku 2023 to môže byť ešte vyššia suma, o ktorú budú budúce dôchodky nižšie oproti súčasnému modelu.“

Natália Holubová:

„Dôchodková reforma predstavuje podľa rezortu práce a sociálnych vecí jednotný balík opatrení, ktoré na seba vzájomne nadväzujú. Hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.“

Eva Rovenská, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR:

„V ktorom sa jednotlivé časti navzájom ovplyvňujú a spolu garantujú, že výška dôchodkov bude rásť, aby ľudia mohli na dôchodku dôstojne žiť a mali istotu, že spravodlivý dôchodok aj dostanú.“

Natália Holubová:

„Expert na dôchodkový systém a ekonóm z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo hovorí, že ide skôr o dôchodkovú nereformu. Vysvetlil, že do budúcna by sa podľa navrhovanej úpravy dôchodková hodnota nezvyšovala tak, ako rastie priemerná mzda.“

Ján Šebo, ekonóm, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici:

„Korekcia tejto aktuálnej dôchodkovej hodnoty na úrovni 95 percent spôsobí, že v budúcnosti budú dôchodky z prvého piliera nižšie.“

Natália Holubová:

„Ján Šebo podotkol, že sa týmto zruší princíp, ktorý garantuje seniorovi 50 percent priemernej mzdy pri odchode do dôchodku po odpracovaní 40-tich rokov. Ekonómovia sa napriek tomu zhodujú, že ide o opatrenie, ktoré predsa len zvýši dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. Pokračuje Peter Goliáš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.“

Peter Goliáš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy:

„Náš dôchodkový systém z pohľadu tej udržateľnosti financovania bol pomerne štedro nastavený v súčasnosti, alebo stále je. A toto opatrenie je práve z tých opatrení, ktoré znižujú tú štedrosť v záujme finančnej udržateľnosti.“

Natália Holubová:

„Kritika dôchodkovej reformy neprichádza len zo strany opozície a odborníkov. S niektorými opatreniami, ktoré predstavil minister práce Milan Krajniak nesúhlasia ani koaliční partneri.

Natália Holubová, RTVS.“