Komisia predstavila plán zaviesť európsky diplom
Komisia 27. marca 2024 predstavila tri iniciatívy, ako napredovať pri nadnárodnej spolupráci medzi zariadeniami vysokoškolského vzdelávania. Konečným cieľom pritom je vytvoriť európsky diplom. Nepovinný európsky diplom by predstavoval výhody tak pre študentov, ako aj pre vysokoškolskú obec. Podporil by vzdelávaciu mobilitu a pomohol pri zlepšovaní prierezových zručností študentov. Takisto by poslúžil pri reagovaní na dopyt na pracovnom trhu, pretože by zvýšil atraktívnosť absolventov v očiach budúcich zamestnávateľov. Zároveň by pritiahol študentov z celého sveta a zvýšil konkurencieschopnosť Európy. Ide o nový typ nepovinného spoločného študijného programu medzi univerzitami z rôznych krajín EÚ, ktorý sa bude uznávať na celom území EÚ.
Plánu na zavedenie európskeho diplomu predchádzal balík Komisie zameraný na napredovanie cezhraničnej spolupráce medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania.
Projekt európskeho diplomu vytvára predpoklad nového typu nepovinných spoločných študijných programov na vnútroštátnej, regionálnej alebo inštitucionálnej úrovni. Jeho základom je spoločný súbor kritérií dohodnutých na európskej úrovni.
Vzhľadom na rozmanitosť systémov vysokoškolského vzdelávania v Európe Komisia navrhuje postupné zavádzanie európskeho diplomu v členských štátoch s dvomi možnými východiskovými bodmi:
- prípravná európska značka: udeľovala by sa spoločným študijným programom, ktoré budú spĺňať navrhované európske kritériá. Študenti by dostávali osvedčenie o európskej značke spolu so spoločným diplomom.
- európsky diplom: nový typ kvalifikácie ukotvený vo vnútroštátnych právnych predpisoch. Udeľovali by ho spoločne viaceré univerzity alebo spoločný právny subjekt, ktorý by dané univerzity vytvorili. Uznaný by bol automaticky.
Komisia členským štátom uľahčí prácu pri zavádzaní európskeho diplomu a podporí ich pomocou celého radu konkrétnych opatrení. Medzi inými plánuje s podporou programu Erasmus+ v roku 2025 vytvoriť laboratórium politiky európskeho diplomu. Jeho úlohou bude zapájať členské štáty a vysokoškolskú obec do práce na koncipovaní usmernení týkajúcich sa európskeho diplomu. Okrem toho Komisia v roku 2025 v rámci programu Erasmus+ plánuje štart „projektov na vytvorenie európskeho diplomu“. Zámerom pritom je poskytnúť členským štátom, ako aj ich akreditačným agentúram a agentúram zabezpečovania kvality, univerzitám, študentom, hospodárskym a sociálnym partnerom finančné stimuly, aby sa zapojili do práce na zavádzaní európskeho diplomu.
Ďalšie informácie:
Webová stránka venovaná balíku k vysokoškolskému vzdelávaniu
Informačný prehľad o európskom diplome
Tlačová správa: Komisia predstavila plán zaviesť európsky diplom
Autor: Zastúpenie EK na Slovensku + Európska komisia - Tlačová správa