Detská univerzita UMB

Dňa 1. júla sme slávnostnou imatrikuláciou a zložením imatrikulačného sľubu úspešne otvorili  15. ročník Detskej univerzity UMB. Detská univerzita v termíne do 1. do 15. 7. 2022 prináša všetkým študentom zaujímavý program s množstvom kvízov, súťaží a nezabudnuteľných zážitkov.

Na čo sa môžu počas Detskej univerzity tešiť?

• Stretnutie a diskusia s Ivanom Bellom, prvým slovenským kozmonautom.
    • Prednášku Hvezdárne Banská Bystrica o vesmíre spojenú so súťažami.
    • Výlet do Energolandu, kde na dobrodružnej ceste preskúmajú celú evolúciu energie od veľkého tresku až po blízku budúcnosť a zistia, ako s energiou nakladal človek v minulosti a ako dnes.
    • Prednášku Samuela Kováčika, ktorý založil projekt Vedátor.
    • Prednášku Posol hviezdnych diaľav o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, o ktorom porozpráva Mária Gallová zo Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika.
    • Svet fyziky, ktorý im priblíži Janka Raganová z Fakulty prírodných vied UMB na workshope Letíme do vesmíru.
    • Prednášku Ako žili francúzski králi? Vitajte na návšteve u Ľudovíta XIV., ktorú si pripravila Jana Pecníková z Filozofickej fakulty UMB.
    • Prednášky o exotických krajinách, ktoré si pripravia sprievodcovia z BUBO.
    • Workshop Ako sa dá žiť s 5 EUR na týždeň? Nie všade vo svete dieťa chodí do školy, má chutnú desiatu a tablet na pozeranie videí s lektorkou kritického myslenia Lenkou Theodoulides z Ekonomickej fakulty UMB.
    • Virtuálnu expedíciu za najkrajšími miestami na Zemi, ktorú absolvujú s Martinou Škodovou z Fakulty prírodných vied UMB.
    • Výlet do Galérie Jána Kulicha, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského umenia 20. storočia. V galérii sa stanú detektívmi a budú pátrať po správnych odpovediach. V Očovej navštívia pamätnú izbu Mateja Bela, po ktorom je pomenovaná naša univerzita.
    • Prezentáciu 3D tlačiarne a jej využitia.
    • Európsku úniu a jej fungovanie priblíži Dominika Bačová z Europe Direct UMB v prednáške Európska únia dnes.
    • Workshop z informatiky Najprogramuj si vlastného robota, ktorý si pripraví Patrik Voštinár z Fakulty prírodných vied UMB.
    • Celodenný program Konfuciovho inštitútu pre obchod pri UMB, ktorý ich zoberie prostredníctvom interaktívnych aktivít do ďalekej Číny a oboznámi ich tak s jej kultúrnymi zaujímavosťami a tradíciami.
    • Výtvarný workshop Chémia, fyzika či výtvarné umenie? na Pedagogickej fakulte UMB, na ktorom budú môcť rozvíjať svoju kreativitu a tvorivosť. Lektorkami workshopu sú Renáta Pondelíková, Eva Hnatová a Lenka Lipárová.
    • Workshop V pohybe a spolu Beaty Žitniakovej Gurgovej z Pedagogickej fakulty UMB, ktorý ponúkne rôzne psychologické techniky na tímovú spoluprácu v rôznych modelových situáciách.
    • Prednášku o bosorkách Procesy s čarodejnicami alebo ako končili Baby Jagy v Uhorsku, ktorej súčasťou bude varenie lektvaru krásy, z ktorého bude môcť každý ochutnať! Prednášku si pripravila Alexandra Letková z Právnickej fakulty UMB.
    • Workshop História peňazí odborne aj hravo Marcela Pecníka, riaditeľa Stredoslovenského múzea.
    • Aktivity a hry organizácie Mensa Slovensko.

Desaťdňové štúdium na Detskej univerzite UMB ukončia slávnostnou promóciou, tak ako vysokoškoláci ukončujú svoje vysokoškolské štúdium.

Viac z diania na Detskej univerzite UMB Vám priblížime po jej skončení a veríme, že vedomosti, zážitky a priateľstvá našich študentov zostanú vryté v pamäti našich študentov minimálne do ďalšieho ročníka Detskej univerzity UMB. :)