Vyučovacie online soboty

Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí 3. septembra 2022 začalo s pravidelným online vzdelávaním pre deti tých Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí z rôznych dôvodov nemali možnosť navštevovať slovenské vzdelávacie centrum, alebo nemohli svoje deti vodiť do víkendových škôl vo svojich krajinách pobytu. Iniciátorom boli krajania žijúci v Bahrajne, teda v krajine, z ktorej sme mali účastníkov nášho online vzdelávania v rokoch 2020 a 2021. V týchto rokoch sme však mali aj krajanov z podobných diasporických prostredí – napríklad z Mexika, Venezuely, Izraela a podobne. Ohlasy zo strany týchto zahraničných účastníkov viedli k tomu, že si Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí objednal realizáciu pravidelnej formy online vzdelávania. Vyučovanie prebiehalo každú 1. a 3. sobotu v mesiaci a pre účastníkov bolo poskytované zadarmo.

Odbornou garantkou online vzdelávania bola doc. PhDr. Katarína Chovancová, PhD., prorektorka UMB pre medzinárodné vzťahy a celoživotné vzdelávanie. Odborné materiály vytvorila dlhoročná spolupracovníčka MC UMB Mgr. Jana Raffay, PhD., absolventka Pedagogickej fakulty UMB - v spolupráci s tímom našich spolupracovníčok. Organizačné zabezpečenie garantoval Mgr. Ján Chrťan a realizátormi boli aj externé spolupracovníčky MC UMB Mgr. Anna Adamová a Mgr. Iveta Drugová s bohatou praxou z predchádzajúcich rokov realizácie vzdelávacích pobytov na Slovensku.

Obsahom pravidelného online vzdelávania je hravé učenie v priamej online interakcii v slovenčine, spev, pohyb, kreatívne činnosti a zábava. Stretnutia prebiehali v mesiacoch september – december vo dvoch fázach: v slovenskom čase 9.00 – 12.00 hod (SEČ/CET) a pre veľký záujem pribudol nový čas vhodný najmä pre krajanov zo zámoria – poobedný termín od 13:00 do 16:00 hod (SEČ/CET). Do tretice, pre záujemcov z iných časových pásem a pre tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu nevedeli pripojiť zabezpečený bol záznam zo vzdelávania, ktorý sme posielali hneď po ukončení vyučovania. Takýmto spôsobom si v priebehu dňa vedeli nájsť čas na priame online pripojenie záujemcovia zo všetkých časových pásem. Možnosť prihlásiť sa mali individuálni záujemcovia, ale aj skupiny detí s ich pedagógmi zo škôl a vzdelávacích centier. Zapojené deti mohli mať rôznu úroveň slovenčiny, bolo však dôležité, aby jazyk vedeli vnímať, keďže celé vyučovanie prebiehalo v slovenčine.

Po odbornej stránke obsahom jednotlivých dní online vzdelávania boli rôzne témy súvisiace s kultúrou, históriou a prírodou Slovenska – a to čím prirodzenejším spôsobom. Počas troch hodín vzdelávania pedagógovia striedali aktivity zamerané na priame formy vzdelávania s tvorivými aktivitami, ktorých cieľom bolo na jednej strane zafixovanie získaných informácií – na strane druhej zmena spôsobu činnosti detí, s cieľom udržania ich schopnosti sústrediť sa. Hlavými zásadami, ktorými sme sa pri vzdelávaní riadili bolo vytváranie bezpečného prostredia v dobrej nálade a príjemnej atmosfére, v ktorej deti nemali strach z prirodzenej a aktívnej komunikácie v slovenskom jazyku. Hravým spôsobom sme rozširovali slovnú zásobu a vytvárali situácie, v ktorých deti samé chceli komunikovať po slovensky s ostatnými. Spoznali tak Slovensko, jeho prírodu, históriu, kultúru, tradície… a to všetko v slovenskom jazyku. Aj keď ide o online vzdelávanie, aktivity boli vytvorené zároveň tak, aby si deti aj zatancovali a rozhýbali sa. Online formy zároveň umožnili deťom pravidelný kontakt s rovesníkmi v podobnom postavení.

Na online vyučovanie v roku 2022 sme mali prihlásených viac ako 400 účastníkov, s tým že sa niektoré e-mailové adresy opakovali, teda niektoré deti boli prihlásené z rovnakej e-mailovej adresy a pripájali sa spolu z jedného počítača. Záznamy z vyučovania sme posielali na cca 300 e-mailových adries.

Aj v roku 2023 plánujeme s pokračovaním online vzdelávania v termínoch marec - jún a september – november 2023. Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sme navrhli, aby sa pravidelné online vzdelávania dali k dispozícii aj všetkým podobným diasporickým spoločenstvám v USA, Kanade, Austrálii, Novom Zélande a podobne.