O nás
Odborné činnosti Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí
a predstavenie úspešných projektov Erasmus+
PhDr. Zuzana Drugová
(príspevok odznel 17.10.2023 na konferencii k 30. výročiu MC UMB)
Vzdelávacie podujatia Metodického centra
Metodické centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí vzniklo 1.1.1993 na základe Návrhu koncepcie a profilu kurzov slovenského jazyka pre učiteľov pôsobiacich v societach zahraničných Slovákov, ktorý ministerstvu školstva predložil prvý rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Dr.h.c. prof. PhDr. Ján Findra, DrSc. V prvom desaťročí sa centrum profilovalo na realizáciu didaktických kurzov pre pedagógov škôl s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí, od roku 2009 aj na výjazdové didaktické kurzy v jednotlivých krajinách podľa aktuálnej potreby ich špecializácie. Od roku 2008 Metodické centrum organizačne zabezpečovalo školy v prírode pre deti zo základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí, od roku 2011 centrum pristúpilo ku organizačnej i kvalitatívnej inovácii ich systému. Od 2017 centrum začalo organizačne zabezpečovať vzdelávacie podujatia aj pre slovenské vzdelávacie centrá v západnej Európe a zámorí. Do roku 2023 sa na vzdelávacích podujatiach Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí zúčastnilo spolu viac ako 13 500 účastníkov. Doposiaľ rekordný počet sme zaznamenali v roku 2010, privítali sme 1114 účastníkov.
Príkladom aktuálnej ponuky vzdelávacích pobytov na Slovensku je rok 2023. V tomto roku sme v gescii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky organizačne a obsahovo zabezpečili spolu 3 turnusy Školy v prírode pre žiakov zo šiestich krajín, v ktorých sú základné školy s vyučovacím jazykom slovenským: Chorvátsko, Maďarsko Poľsko, Rumunsko, Srbsko a Ukrajina. Ponukou s paralelným vzdelávacím obsahom je tábor s názvom Učíme sa o Slovensku po slovensky pre deti zo slovenských vzdelávacích centier v západnej Európe a zámorí. Pre deti s výbornými výsledkami v súťažiach slovenského jazyka organizujeme každoročne Detskú krajanskú univerzitu a na základe medzivládnych dohôd zabezpečujeme aj Ozdravný tábor pre deti z Ukrajiny a Letný tábor pre deti z Maďarska. V minulosti sme zabezpečovali aj špecializované vzdelávacie podujatia – Súťaž vo výtvarnej tvorbe a neskôr vo fotografii, tábor po lokalitách Unesco, Letnú školu ľudového tanca i bábkového divadla, letný tábor mladých informatikov a podobne. Prítomnosť štyroch fakúlt UMB s pedagogickými odbormi umožňuje kvalitné odborné zabezpečenie vzdelávacích podujatí širokej škály zamerania.
V roku 2023 sme zároveň realizovali aj ďalšie vzdelávacie podujatia v gescii Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Predovšetkým už dlhodobo od roku 2015 organizačne a odborne zabezpečujeme 2 turnusy podujatia Krajanské leto. Vzhľadom na stálu požiadavku sme na priamu objednávku z krajanského sveta v roku 2023 znova pripravili aj Letnú súborovú školu, pred vedúcich detských folklórnych súborov a ich malých tanečníkov. Od roku 2022 zabezpečujeme aj pravidelné víkendové online vzdelávanie, vždy v 1. a 3. sobotu v mesiacoch marec – máj a september – november.
Samostatnou kapitolou je online vzdelávanie. Jeho idea vznikla v roku 2020, keď nebolo možné realizovať pobyty detí na Slovensku. Navrhli sme preto Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky novú formu týždenných vzdelávaní online formou, ktoré boli náhradou pôvodne plánovaných pobytov. Tie nebolo možné zrealizovať vzhľadom na pandemickú situáciu. V rokoch 2020 aj 2021 sme odborne zabezpečili a zrealizovali v každom roku 3 turnusy online vzdelávania, vrátane prípravy didaktických filmov, ktoré mali v roku 2021 formu krátkych dokumentov. Zároveň naši odborní spolupracovníci vytvorili databázu didaktických materiálov. Všetky materiály s voľne dostupné online na webovom sídle www.mc.umb.sk. V roku 2022 prišla od Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí požiadavka na realizáciu pravidelného online vzdelávania, vždy v 1. a 3. sobota v mesiaci. Vzhľadom na veľký záujem naprieč všetkými časovými pásmami sme vzdelávali 3 hodiny dopoludnia a ten istý program sa zopakoval aj 3 hodiny popoludní. Prihlásiť sa tak mohli účastníci z rôznych časových pásem. Ako príklad uvedieme sumarizáciu za rok 2023: priemerný počet prihlásených dopoludnia bol 30 - 40 účastníkov, popoludní okolo 20 účastníkov. Ďalším záujemcom sme posielali záznamy, ktoré majú od 100 do 150 vzhliadnutí. Na online vzdelávanie sa prihlasujú účastníci z celého sveta, vzdelávajú sa deti a mládež vo veku od 5 do 15 rokov, väčšinou sú to jednotlivci alebo súrodenci.
Spolu sme v roku 2023 zabezpečili 10 letných vzdelávacích táborov formou pobytu a online vzdelávanie, na ktorom bolo v roku 2023 spolu 733 účastníkov na pobytoch + 298 mailových adries prihlásených na online vzdelávanie.
Odborné činnosti Metodického centra
V posledných viac ako desiatich rokoch sa Metodické centrum postupne vyprofilovalo aj na odborné pracovisko zamerané na bádania v oblasti dejín a kultúry Slovákov žijúcich v zahraničí. V úvodných pokusoch išlo predovšetkým o oblasť tzv. Dolnej zeme, k čomu prispeli aj účasti na pravidelne organizovaných medzinárodných konferenciách v Nadlacu. Vzhľadom na skutočnosť, že v tých rokoch bola jedinou zamestnankyňou Metodického centra etnologička Zuzana Drugová, aj príspevky prezentované v Nadlacu sú z jej autorskej dielne: V rokoch 2013, 2014 prezentovala Výskum slovenských ľudových tancov z Banátu, Báčky a Sriemu v archívoch na Slovensku, v roku 2016 príspevok s názvom Prvky tradičného divadla vo zvykosloví Kovačice a Padiny v Srbsku. V roku 2017 identifikovala materiály z výskumov na Dolnej zemi v archívoch Ústavu etnológie SAV. V roku 2018 prezentovala príspevok s názvom Vplyv viery na tradičnú kultúru Slovákov v Banáte a Bihore. V roku 2019 sa konferencie zúčastnila aj vtedajšia zamestnankyňa Metodického centra Katarína Mosnáková Bagľašová, ktorá prezentovala Začiatky kníhtlačiarne v Báčskom Petrovci a jej význam pre rozvoj národnokultúrneho života vojvodinských Slovákov. Zuzana Drugová v tomto roku prezentovala príspevok s názvom Tematika vojny v piesňových zbierkach dolnozemských Slovákov. V roku 2021 sa konferencie zúčastnil súčasný zamestnanec Metodického centra Ján Chrťan s témou Slovenské gymnázium, kde? Dilema vojvodinských Slovákov okolo sídla založenia slovenskej strednej školy. Zuzana Drugová s prezentáciou začínajúcich projektových aktivít centra: Sebaidentifikácia v multietnickom prostredí – priebežné zistenia projektu využiteľné pre stredné školy. V roku 2022 odzneli príspevky Chrťan: Uchovávanie tradícií v dielach Janka Čemana a Drugová: Osobnosť Martina Jonáša. V roku 2023 Drugová prezentovala činnosť Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka z Kovačice v Srbsku a Ján Chrťan činnosť Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
S rozširujúcimi sa odbornými činnosťami rástla aj účasť na odborných konferenciách. V roku 2014 sa konferencie Slovenská hudba vo Vojvodine zúčastnila Zuzana Drugová s prezentáciou Výskumu slovenských ľudových tancov z Banátu, Báčky a Sriemu. Okrem samotnej realizácie výskumu prezentovala aj možnosti aplikácie jeho výsledkov pre využitie v súčasnom živote dolnozemských enkláv. V roku 2019 bola Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici spoluorganizátorom medzinárodnej konferencie Slovenské národnostné školstvo a zachovanie národnostného povedomia v krajinách strednej, južnej a východnej Európy. Jej hlavným organizátorom bol Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku, konferencia sa konala v Banskej Bystrici. Na konferencii prezentovali z prostredia univerzity viacerí autori: Katarína Chovancová: Plurilingválne prístupy vo vyučovaní slovenčiny ako materinského jazyka; Zuzana Drugová: Súčasný folklorizmus na Slovensku a jeho možnosti pri vzdelávaní mladých generácií; Katarína Mosnáková – Bagľašová: Vzdelávacie aktivity MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V roku 2019 sa konala aj medzinárodná etnologická konferencia v Starej Pazove, na ktorú si Katarína Mosnáková-Bagľašová pripravila príspevok Paňičke v kontexte detských ľudových hier vojvodinských Slovákov. V rovnakom roku na konferencii Slováci z Bulharska na Slovensku Zuzana Drugová predstavila Možnosti folklorizmu pri adaptácii mladých generácií Slovákov zo zahraničia na Slovensku. V roku 2020 sa konala Medzinárodná konferencia k 100. výročiu založenia Československej besedy Šafárik v Novom Sade. Jej hlavnou organizátorkou bola vtedajšia pracovníčka metodického centra Katarína Mosnáková Bagľašová, ktorá aj prezentovala Stručný prehľad činnosti Spolku P.J.Šafárika v Novom Sade. Zuzana Drugová sa venovala Krojovej a kostýmovej kultúre Slovenského kultúrneho centra P.J.Šafárika a Ján Chrťan Československej besede Šafárik v dobovej tlači. V roku 2021 organizoval ISEIA Kongres pedagógov, na ktorom Mosnáková Bagľašová prezentovala Činnosť MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Drugová sa venovala využitiu prvkov tradičnej kultúry vo vyučovaní slovenčiny v heterogénnych skupinách.
S účasťou na konferenciách sa rozširovala aj publikačná činnosť v zborníkoch. V roku2020 v zborníku Slováci v zahraničí Zuzana Drugová uverejnila príspevok Chodenie s paňičkámi zo Starej Pazovy – pôvod a vývoj jarného zvykoslovia. Príspevok bol určený pre skôr spomínanú konferenciu v Starej Pazove. V roku 2021 v Slovenskom svetovom kalendári publikoval Ján Chrťan činnosť Mateja Ambrózyho, v rovnakom roku v Kovačickom kalendári Banátske periodiká vo Vojvodine v polovici 20. st. a ich význam; Kovačické školstvo pred založením Kovačice. V tom istom kalendári Zuzana Drugová príspevkom Zagajduj gajdoš z Kovačice podala príbeh rekonštrukcie zabudnutého tanca. V Kovačickom kalendári obaja autori publikovali odborné príspevky aj v roku 2022: Drugová príspevok o ľudovom odeve Ako sa nosili Kovačičania kedysi a Chrťan Krátku kroniku Kovačických dejín i Kovačica na stranách Národného kalendára. Ján Chrťan publikoval v kalendári aj v roku 2023: Banátske periodiká vo Vojvodine v polovici 20. storočia.
Samostatnou kapitolou odborných činností sa stali aj etnologické monograficky zamerané výskumy Zuzany Drugovej. Prvým impulzom bol výskum slovenských ľudových piesní v obci Bodonoša v oblasti Bihor v Rumunsku, ktorý zrealizoval Alexander Mlinarčík a etnologičku Zuzanu Drugovú požiadal o odbornú spoluprácu. Táto pre knihu vypracovala odborné tematické členenie zozbieraných viac ako 300 ľudových piesní a k jednotlivým tematickým kapitolám pripravila aj stručnú etnologickú charakteristiku. Vznikla tak kniha Alexander Mlinarčík: Tá bodonská turňa veľmi vysoká... Zbierka slovenských ľudových piesní z Bodonoša, ktorá bola vydanáVydavateľstvom Ivan Krasko v Nadlaku v roku 2020. Kniha bola vydaná s prílohou vo forme CD nosiča so zvukovými nahrávkami. Táto spolupráca odštartovala aj nasledujúcu dlhoročnú spoluprácu na projektoch ERASMUS+.
Ďalšia etnologická monografia vznikla na základe oslovenia a spolupráce s Vlatkom Miksádom, ktorý v tom období pôsobil ako učiteľ slovenského jazyka a neúnavný organizátor kultúrneho života Slovákov v Iloku v Chorvátsku. Spolupráca začala v roku 2018, kedy Zuzana Drugová v Iloku zrealizovala aj etnologický výskum tradičného odevu Slovákov. Pre výskum aj výslednú knihu poskytol Vlatko Miksád svoj súkromný archív s bohatou zbierkou historických fotografií, ktoré boli pedantne roztriedené a vo veľkej väčšine aj datované a identifikované. Počas výskumu vo februári 2018 Zuzana Drugová navštívila 6 respondentiek v Iloku aj v ilockej osade Radoš, pre porovnanie zrealizovala aj výskum u ďalších respondentov v susedných slovenských osadách Erdevík a Binguľa v súčasnom Srbsku. Navštívila aj Múzeum mesta Ilok, z ktorého získala informácie o zbierkovom fonde dokumentujúcom tradičný odev Slovákov. Zbierku tradičného odevu v múzeu odborne spracovala kustódka múzea Ružica Černi. Výsledkom viacročnej analýzy získaných materiálov, štúdiom odborných publikácií aj konzultáciami s profesorom Jánom Botíkom v oblasti vrstvenia vývojových období vznikla v roku 2022 monografia Zuzana Drugová: Tie sa nosia jak grófky... Tradičný odev Slovákov v Iloku. Kniha bola prezentovaná na pôde Múzea mesta Ilok v marci 2023.
Aj príchodom historika Jána Chrťana získalo Metodické centrum odborníka. Na základe archívneho výskumu, ktorý bol obohatený o mnohé recenzie, články, štúdie a publikácie, ale aj na základe veľkého množstva informačných materiálov, ktoré autorom poskytla analýza jeho diel, a v neposlednom rade metódou „oral history“ vznikla monografická publikácia rozdelená na 13 kapitol, ktoré možno tematicky rozdeliť na biografickú časť a tvorbu. Vznikla tak monografia autorov Katarína Mišíková Hitzingerová – Ján Chrťan: Čo si videl, nevidel si... Monografia o živote a tvorbe slovenského dolnozemského autora Janka Čemana. Kniha bola prezentovaná v novembri 2022 v divadelnom salóne Ochotníckeho divadla Janka Čemana.
Projektová činnosť Metodického centra
Prvým z projektov, ktoré do schémy Erasmus+ vypracovala Zuzana Drugová v spolupráci s manažérkou z Univerzitného centra medzinárodných projektov Ing. Zuzanou Kvetkovou bol projekt Sebaidentifikácia v multietnickom prostredí ako prostriedok etnickej tolerancie – JaSom (Erasmus+ 2019 – 2022, 2019-1-SK01-KA201-060682). Partnermi projektu boli Oddelenie slovakistiky Univerzity Nový sad, Srbsko, Slovenské kultúrne centrum Našice, Chorvátsko a Teoretické lýceum Jozefa Kozáčeka Bodonoš, Rumunsko. Výsledkom už ukončeného projektu sú Didaktické materiály s využitím prvkov slovenskej tradičnej kultúry vlastného prostredia, ktoré sú pore všeobecné využitie v krajanských prostrediach voľne dostupné. Výsledky projektu | Projekt Erasmus + | Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (umb.sk)
V priebehu projektu bol realizovaný aj obsažný dotazníkový výskum v prostredí 67 respondentov – pedagógov z uvedených projektových krajín. Dotazník obsahoval tri základné okruhy otázok: Slovenčina v domácom prostredí; Vzdelávanie o nárečí; Príprava kultúrnych programov. Dotazník vyplnilo spolu 67 respondentov: Chorvátsko 19, Rumunsko 21, Srbsko 27. Na dotazník odpovedalo 39 učiteľov, 19 vedúcich súborov a 9 respondentov boli učitelia, ktorí sú zároveň vedúcimi súborov. Výsledky dotazníka môžu byť dôležité aj pre širšie využitie pri nastavovaní zamerania ďalších foriem vzdelávania a sú k dispozícii na webe: Výsledky dotazníka 2021 | Výsledky projektu | Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (umb.sk)
Projekt sme prezentovali aj na Medzinárodnej konferencii AMLI 2021 University of Sussex. AMLI = APPROACHES TO MIGRATION, LANGUAGE & IDENTITY. Na medzi národnej konferencii sme projekt prezentovali v anglickom jazyku, autorky PhDr. Zuzana Drugová z MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí v Banskej Bystrici a prof. Dr. Jasna Uhláriková z Oddelenia slovakistiky Univerzity Novi Sad v Srbsku prezentovali online príspevok: Minority language as one of the factors of self-identification - Jazyk minority ako jeden z faktorov sebaidentifikácie.
Po ukončení projektu sme dostali ponuku, aby sme projekt prihlásili do súťaže Európska značka pre jazyky 2022, ktorá je určená pre projekty Erasmus+. Projekt JaSom v konkurencii viac ako 130 prihlásených projektov postúpil medzi 6 najlepších projektov na Slovensku.
Výsledky výskumu z projektu publikovala Zuzana Drugová aj v ďalších zborníkoch: Etnologické rozpravy 2023: Špecifiká činnosti inštitúcií a nositeľov folklorizmu v prostrediach Slovákov žijúcich v zahraničí /Specifics of the activities of institutions and proprietors of the folklorism in the surroundings of Slovaks living abroad, ako aj v Zborníku Oddelenia slovakistiky Univerzity Nový Sad k 60. výročiu pracoviska: Jazyk minority v multietnickom prostredí.
Na základe pozitívne prijatých výsledkov projektu JaSom vypracovala Zuzana Drugová obsahovú stránku aj dvoch ďalších projektov, ktoré sa dostali medzi 22 schválených projektov na Slovensku v roku 1922. Pokračovaním projektu JaSom sa stal aktuálne realizovaný projekt MySme - Minoritná kultúra ako prostriedok pre sebaidentifikáciu a posilnenie inklúzie v multietnickom prostredí (Erasmus+ 2022 – 2025 / 2022–1-SK01–KA220-SCH-000087502). Partnermi projektu ostali Slovenské kultúrne centrum Našice, Chorvátsko a Teoretické lýceum Jozefa Kozáčeka Bodonoš, Rumunsko. Novými partnermi, pre ktorých je táto účasť prvou v projektoch Erasmus+, sú Slovenské vojvodinské divadlo Báčsky Petrovec, Srbsko a Slovenská škola, škôlka a súborík Margarétka Paríž, Francúzsko. Výsledkom projektu bude najmenej 40 krátkych didaktických filmov zameraných na prirodzenú komunikáciu v slovenskom jazyku.
V rovnakom projektovom období je Metodické centrum hlavným riešiteľom aj ďalšieho projektu: Inovácia vzdelávacích postupov ako prostriedok inklúzie príslušníkov minority – BIBLIO (Erasmus+ 2022 – 2025 / 2022–1-SK01–KA220-HED-000087502). Partnermi tohto projektu sú Výskumný ústav Slovákov v Maďarsku Békešská Čaba, Maďarsko a Slovenský kultúrny klub Báčsky Petrovec, Srbsko. Výsledkom budú prednášky a workshopy každý rok v každej projektovej krajine, ale aj v súčasnosti chýbajúca online dostupná bibliografická databáza doposiaľ publikovanej odbornej literatúry s témou dejín a kultúry dolnozemských Slovákov.