Krajanské leto v dvoch turnusoch 2022

Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí v roku 2022 organizovalo dva turnusy Krajanského leta, ktoré sa stali jedinou možnosťou pobytu detí zo slovenských minoritných prostredí v zahraničí na Slovensku. Po dvoch rokoch pandémie bol o tieto pobyty výnimočný záujem. Krajanské leto je projekt Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý už tradične organizuje MC UMB.

Krajanské leto ako letný tábor pre deti z krajanského prostredia je zameraný na neformálne vzdelávanie, spoznávanie Slovenska a zvýšenú mieru komunikácie v slovenskom jazyku. Dva turnusy Krajanského leta sme organizovali v penzióne Zornička na Donovaloch. Prvý turnus v termíne 1. – 10. júla 2022 viedla Mgr. Radka Cachovanová, PhD., a druhý augustový turnus v termíne 5. – 14. 8. 2022 Mgr. Jana Raffay, PhD. – obe absolventky doktorandského štúdia na Pedagogickej fakulte UMB a dlhoročné spolupracovníčky MC UMB. Oba turnusy zaznamenali  výrazné pozitívne ohlasy zo strany zúčastnených detí a už dnes vieme, že aj zo strany ÚSŽZ je záujem o ich pokračovanie v budúcnosti.

Cieľom Krajanského leta je podporiť rozvoj komunikácie v slovenskom jazyku u detí a žiakov žijúcich v zahraničí, prehĺbiť ich vzťah k Slovensku a slovenskej kultúre a podnietiť vzájomné spoznávanie sa s ostatnými. Špecifickým zámerom tejto aktivity je vytvoriť kreatívne, pútavé a interaktívne vzdelávacie prostredie, ktoré prispeje k užitočnému a kvalitne strávenému času žiakov počas letných prázdnin. Krajanské leto je tak určené žiakom z tradičných krajín (Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko a Ukrajina), ako aj deťom zo západnej Európy a zámoria. V prvom termíne sme mali 82 účastníkov z Ukrajiny, Chorvátska, Rumunska, Spojených štátov amerických, Írska, Portugalska a Švédska. V augustovom turnuse bolo dokopy 70 účastníkov zo Srbska, Anglicka, Rumunska, Ukrajiny, Írska a Gruzínska.

Krajanské leto je jeden z najúspešnejších vzdelávacích programov Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Koná sa v letných mesiacoch pre deti slovenských škôl, resp. pre slovenské deti žijúce v zahraničí. Tohto roku aktivita prebiehala v obci Donovaly, ktorá leží nad mestom Banská Bystrica, v Nízkych Tatrách a je známym rekreačným a športovým strediskom na strednom Slovensku. Obec ponúka rôzne zábavné atrakcie a zaujímavé miesta.

Základom pedagogickej koncepcie Krajanského leta je využitie alternatívnych prvkov v učení sa a v zdokonaľovaní slovenského jazyka detí a žiakov 1. a 2. stupňa, podnecovanie interakcie medzi deťmi z rôznych prostredí a rôznych vekových skupín. Krajanské leto podporuje užívanie slovenského jazyka v prirodzenej komunikácii. S deťmi a žiakmi pracuje tím interných a externých odborníkov, ktorí pripravujú a realizujú vzdelávacie programy Metodického centra v súlade s cieľom vzdelávacieho programu. Súčasťou tohtoročného Krajanského leta boli zaujímavé poznávacie výlety do Banskej Bystrice, spoznávanie života dôb minulých vo Vlkolínci, či turistická vychádzka do okolitej prírody. Ku každému turnusu patria neodmysliteľne pravidlá, bez ktorých by sme nevytvorili žiadanú atmosféru a klímu počas realizácii. Neodmysliteľnou súčasťou bol aj Zápisník krajana, ktorý zodpovedal programu a miestu realizácie a rovnako tvorivé dielne zamerané na výrobu darčekových a dekoračných predmetov tradičným spôsobom.

Krajanské leto realizoval kolektív pedagógov, ktorí s deťmi počas 10 dní absolvoval množstvo aktivít a výletov. Aj keď doba pokročila a s ňou prišli na scénu zahraničné vplyvy, vernosť a láska k tradíciám má v našich životoch významné miesto. Pevne veríme, že Krajanské leto bude aj v budúcnosti zážitkom a zdrojom poznania pre deti vysielajúcich krajín a podporí ďalšiu spoluprácu s organizáciami Slovákov žijúcich v zahraničí.