MgrArt. Matúš Druga

MgrArt. Matúš Druga

Študuje Filmovú dokumentárnu tvorbu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Jeho bakalársky film Margarétka bol v roku 2016 zaradený do študentského výberu na filmovom festivale Cinematik.

Popri štúdiu sa živí ako nezávislý filmár. Z mnohých projektov spomenieme Kremnické gagy, Festival svetla, Tanečné predstavenia CNK Záhrada, 1. Miesto za video v Schooldance 2015, Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, 48H film project, alebo promo video pre Miss Slovensko 2015 Lujzu Strakovú, ktoré zarezonovalo na Miss World v ďalekej Číne.

Tancuje 16 rokov. Ako tanečník začínal v DFS Matičiarik II., s ktorým prešiel mnoho javísk doma i v zahraničí. Najďalej sa pretancoval do Moskovského divadla, či horúceho Mexika.

V DFS Matičiarik II. momentálne pôsobí už ako umelecký vedúci, choreograf a pedagóg. V rokoch 2013 a 2015 jeho choreografie postúpili na krajskú súťaž, detským kolektívom sa venoval aj ako metodik na rôznych odborných seminároch a kurzoch. V UFS Mladosť pôsobí po siedmych rokoch ako tanečník - sólista, pedagóg aj asistent choreografa. Spolu s Mgr. art. Martinom Urbanom sa podieľa na príprave akcií pre študentov UMB (Bašável vo Véčku), či pre verejnosť (Čaj o piatej).

Okrem ľudového tanca sa venuje aj moderným žánrom (Tanečná skupina SFINX, Shorty swing BB), vďaka ktorým mal možnosť okúsiť divadelné dosky aj ako muzikálový tanečník (DJGT vo Zvolene - Prekliaty básnik)

Spolupracuje aj na príprave scénických programov ako inšpicient (Praha srdce národov, FF Východná, HDSaT Heľpa, Radvanský jarmok), v rokoch 2015 a 2016 režíroval autorské detské programy na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe a na Medzinárodnom detskom folklórnom festivale Na baňu klopajú.... v Banskej Bystrici.

Na aktivitách MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí pracuje od roku 2008. Na Letných školách tanca a FOTO-VIDEO súťažiach ako odborný pracovník, na Letných školách v prírode zas ako animátor a dokumentarista.