1. asistenčný workshop projektu MySme
V priebehu konania projektu MySme podalo Srbsko návrh na zápis insitného umenia z Kovačice do svetového zoznamu UNESCO. Insitné umenie, ktorého zakladateľmi a nositeľmi sú príslušníci slovenskej minority žujúcej v súčasnom Srbsku, sa tak stalo významnou súčasťou slovenskej kultúry. Charakter insitného umenia je svojou formou ľahko pochopiteľný detskému prijímateľovi. Témy znázorňované vybranými umelcami kovačickej insity zároveň názorným spôsobom zobrazujú témy tradičnej kultúry, ktorú si už súčasné deti predovšetkým západného sveta nevedia popisným spôsobom predstaviť. Aj preto sme sa na pôde UMB rozhodli identifikovať vybrané diela kovačického insitného umenia, ktoré by vedeli poslúžiť ako úvodný motív pre nasledujúce rozpracovanie animácií vo výsledných didaktických filmoch projektu MySme. Práve s týmto cieľom sme realizovali v Kovačici 1. asistenčný workshop. Členmi tímu boli etnologička PhDr. Zuzana Drugová a didaktička Mgr. Radka Cachovanová, PhD., obe z UMB, ako aj externá spolupracovníčka, špecialistka na ľudové výtvarné umenie, emeritná etnologička Etnologického ústavu SAV v Bratislave, PhDr. Oľga Danglová, CSc. Dokumentáciu celej cesty zabezpečoval dokumentárny a umelecký fotograf Mgr. art. Ján Viazanička.
V priebehu konania asistenčného workshopu tím odborníkov projektu MySme navštívil jednotlivé galérie insitného umenia v Kovačici aj vybraných umelcov, autorov kovačickej insity z Kovačice a susednej Padiny (Eva Husáriková, Vieroslava Svetlíková, Pavel Hajko, Ján Žolnaj, Juraj Ľavroš, Pavel Povolný, Ján Bačúr, Pavel Glózik). Cieľom bolo oboznámiť sa s ich tvorbou, formou ich prezentácie a motivickým obsahom nimi prezentovaných tém tradičnej kultúry. V rozhovoroch sme sa zároveň zamerali na inšpiračné zdroje pre jednotlivých autorov. Spolupracujúci fotograf dokumentoval jednotlivé diela aj priebeh workshopov.
Výsledky identifikácie a kvality diel odborníci projektu MySme prezentovali autorom kovačickej insity v utorok 3. októbra v Galérii insitného umenia počas otvoreného workshopu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 10 insitných maliarov. V diskusii zároveň dostali príležitosť pre identifikáciu a sumarizáciu svojich inšpirácií a motivácií, ktoré ich vedú k tvorbe, k výberu tém pre spracovanie, k výberu foriem spracovania a podobne. Z diskusie bol realizovaný filmový záznam s cieľom následného odborného spracovania. Získané informácie od odborníkov projektu MySme, od autorov kovačickej insity aj z fotografických a filmových záznamov vyhotovených dokumentaristom poskytneme odborníkom na Slovensku na nasledujúce spracovanie s cieľom identifikácie vhodných a správnych diel pre ich následné využitie pri tvorbe výsledných didaktických filmov projektu MySme.