Hlavní riešitelia a partneri
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na viacerých svojich pracoviskách aktívne a odborne spolupracuje s komunitami Slovákov žijúcich v zahraničí a to predovšetkým s cieľom odbornej spolupráce v oblasti vzdelávania. Okrem Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktoré je jediným špecializovaným pracoviskom s touto problematikou na Slovensku a nositeľom projektu BIBLIO, v krajanských komunitách spolupracuje aj tím odborníkov z Katedry histórie Filozofickej fakulty UMB, a to hlavne prostredníctvom Centra pre výskum dejín a kultúry dolnozemských Slovákov.
Hlavnými riešiteľmi z prostredia UMB sú:
Prof. PaedDr. Miroslav Kmeť, PhD., vysokoškolský učiteľ, didaktik katedry, koordinátor pre pedagogickú prax, garant ŠP učiteľstvo AP história v kombinácii, gestor rozširujúceho štúdia histórie, odborný garant vzdelávacích aktivít Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí (na obdobie 2017-2021), vedúci Centra pre výskum dejín a kultúry dolnozemských Slovákov pri Katedre histórie FF UMB (od 2020).
Je autorom vyše 190 publikačných jednotiek na Slovensku a v zahraničí (v Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Srbsku, Českej republike), z toho 21 knižných publikácií (vrátane 10 monografií), a to s problematikou dejín dolnozemských Slovákov, dejín historiografie a ďalších vybraných tém z národných a regionálnych dejín 19. a 20. storočia, ako aj didaktiky dejepisu; editor textov starších slovenských historikov z 19. storočia a rôznych textových prameňov (4 publikácie); autor a spoluautor vysokoškolských skrípt a učebníc (2 publikácie); spoluautor stredoškolských učebníc dejepisu a slovenského jazyka (3 publikácie).
- PhDr. Zuzana Drugová, pracovníčka Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí, etnografka so špecializáciou na výskum tradičnej kultúry Slovákov v minoritných prostrediach Srbska a Chorvátska. Je hlavnou koordinátorkou projektu BIBLIO.
- Mgr. Ján Chrťan, absolvent doktorandského štúdia na Katedre histórie Filozofickej fakulty UMB u školiteľa profesora Kmeťa. Je zamestnancom Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Pre riešenie odborných tém súvisiacich s bibliografickou databázou sme oslovili Mgr. Gabrielu Hamranovú, absolventku Filozofickej fakulty UK v Bratislave odbor knihovníctvo, ktorá pracovala v Bibliografickom oddelení Slovenskej národnej knižnice. V roku 1990 bola v Národnom bibliografickom ústave
Slovenskej národnej knižnice poverená úlohou spracovania a sprístupňovania zahraničnoslovacikálnych dokumentov. Ako zodpovedná redaktorka v redakcii Zahraničné slovaciká pripravila do roku 2002 na vydanie tlačené ročenky Slovenská národná bibliografia.
Partnermi projektu sú: