Konferencia a workshop v Maďarsku, 2023
V rámci trojročného medzinárodného Erasmus+ projektu BIBLIO (Inovácia vzdelávacích postupov ako prostriedok inklúzie príslušníkov minority) Výskumný ústav Slovákov v Maďarsku zorganizoval prvú z troch plánovaných projektových konferencií v Maďarsku. Konferencia „Metodika a školstvo – Charakteristika slovenského národnostného školstva na Dolnej zemi v minulosti a súčasnosti“ a workshop o aplikácii ESKO sa konali 22. septembra 2023 v Budapešti, v priestoroch Materskej školy, všeobecnej školy, gymnázia a kolégia s vyučovacím jazykom slovenským.
Cieľom konferencie bolo okrem charakteristiky slovenského národnostného školstva na Dolnej zemi aj poukázať na dôležitosť statusu učiteľa a zároveň spoznávať náročnú učiteľskú misiu v permanentne sa meniacich spoločenských prostrediach v minulosti, v súčasnosti ale aj v budúcnosti. Cieľom workshopu bola poskytnúť prítomným pedagógom ďalšiu inšpiráciu na motivovanie žiakov učenie sa slovenčiny a pomôcť im, ako sa dá s hravou metódou si osvojiť lekcie.
Po privítacích slovách Tündy Tuškovej, riaditeľky Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku, prítomných oboznámil s hlavnými cieľmi projektu Ján Chrťan, zástupca koordinátorky projektu z Metodického centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Workshop o aplikácii ESKO – Didaktické materiály a pomôcky na výučbu slovenského jazyka viedla následne PhDr.. Annamária Genčiová, PhD. z Katedry slovenského jazyka a komunikácie Filozofickej fakulty UMB. Počas workshopu sa vytvorila živá diskusia, v ktorej sa angažovali najmä zahraniční lektori pôsobiaci na Katedre slovenského jazyka a literatúry Segedínskej univerzity a na Slovenskom gymnáziu, základnej školy, materskej školy a kolégia v Békešskej Čabe. Vypočuté poznatky o workshope zosumarizoval a program ukončil odborný garant projektu, prof. Miroslav Kmeť z Katedry histórie FF UMB a z Centra pre výskum dejín a kultúry dolnozemských Slovákov na UMB.
Do prvej časti konferencie boli zaradené príspevky partnerov v projekte, ktorí pripravili prevažne príspevky týkajúce sa národnostného vyučovania bývalej Juhoslávii. Prof. Kmeť z Katedry histórie FF UMB prezentoval „Možnosti uvažovania o slovenských dejinách v kontexte predmetu slovenská vzdelanosť” a Mgr. Ján Chrťan, PhD. z MC UMB prezentoval príspevok „Slovenské elementárne školstvo v Juhoslávii v medzivojnovom období”.
Za partnera zo Srbska prezentovali prof. Daniela Marčoková z Oddelenia slovakistiky Univerzity Nový Sad tému „Vladimír Mičátek (1871 - 1922) a jeho učiteľské pôsobenie v Kysáči” a príspevok „Úloha slovenských škôl v živote Slovákov v Srbsku” prezentovala PhDr. Svetlana Zolňanová z NR SNM v Srbsku.
V druhej časti konferencie odzneli príspevky o súčasnosti slovenského národnostného školstva v Maďarsku. Mária Ďurkovská a Lucia Heldáková zo Spoločenskovedného ústavu Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied v Košiciach ako delegované prednášateľky VÚSM predniesli výstup z výskumu „Slovenskí učitelia v Maďarsku v zrkadle empirických dát”. Ich kolega Michal Kentoš prezentoval „Hodnotenie súčasného stavu slovenského národnostného školstva v Maďarsku pedagógmi”. Posledná spoločná prednáška súčasnej riaditeľky VÚSM a zároveň vedúcej Katedry slovenského jazyka a literatúry Segedínskej univerzity Tündy Tuškovej a bývalej riaditeľky VÚSM Alžbety Uhrinovej „Etnouvedomovacie procesy a etnické prejavy slovenských pedagógov v Maďarsku“ ukončila druhú časť konferencie.
Cieľovou skupinou projektu BIBLIO sú predovšetkým univerzitní profesori a študenti vysokých škôl, na konferencii a workshope boli prítomní univerzitní pedagógovia a poslucháči z Katedry slovenského jazyka a literatúry Segedínskej univerzity a Katedry slavistiky univerzity ELTE v Budapešti. Prostredníctvom spolupráce s Pedagogickým a metodickým centrom Slovákov v Maďarsku sa organizátorom podarilo osloviť aj sekundárnu cieľovú skupinu, ktorou sú učitelia slovenského jazyka a literatúry z rôznych základných a stredných slovenských škôl v Maďarsku. ti, ale aj učitelia z rôznych slovenských základných a stredných škôl v Maďarsku.
Medzi takmer štyridsiatimi prítomnými bol aj parlamentný hovorca Slovákov v Maďarsku Anton Paulik, podpredseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Endre Horváth, ale aj predstavitelia médií Slovákov v Maďarsku (rádio, televízny program Domovina, časopis Ľudové noviny). Organizátori zabezpečili aj online prístup cez Microsoft Teams. Konferenciu viedla a záznam vypracovala Kristína Szuda z VUSM.