K jubileu prof. PaedDr. Milana Pazúrika, CSc.

Vlani v lete svoje životné jubileum oslávil náš dlhoročný kolega, profesor Katedry hudobnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB a dirigent speváckeho univerzitného zboru Mladosť Milan Pazúrik.

Prof. PaedDr. Milan Pazúrik, CSc., sa narodil 26. júla 1950 v Banskej Bystrici. V rodnom meste nadobudol svoje základné vedomosti, ktoré od roku 1974 rozvíjal na Pedagogickej fakulte vo svojom rodisku a odvtedy sa jeho meno neustále s touto fakultou spája. Od začiatku svojej pedagogickej kariéry ho uchvátil zborový spev a dirigentská palička sa stala jeho neoddeliteľnou súčasťou. V roku 1981 získal titul doktora pedagogiky (PaedDr). Jeho ďalšie kroky k vzdelávaniu viedli na Univerzitu Karlovu v Prahe, kde v roku 1989 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu v oblasti zborového spevu a získal titul kandidáta vied. V roku 1997 sa habilitoval v oblasti zborového spevu na vysokých školách a napokon v roku 2007 si prevzal titul a dekrét univerzitného profesora z rúk vtedajšieho prezidenta Českej republiky Václava Klausa.

Tajomníkom katedry hudobnej výchovy bol v rokoch 1985 – 1992, následne zástupcom vedúceho katedry od roku 1999. V rokoch 2005 – 2009 svoj čas nevenoval len zborovému vedeniu, ale taktiež vedeniu celej hudobnej katedry, na ktorej do dnešných čias pôsobí ako pedagóg.

V roku 1987 absolvoval študijný pobyt na Hudobno-pedagogickom inštitúte v Kyjeve u prof. Avdejevského a doc. A. G. Bolgarského a v roku 1993 na Wyszej pedagogicznej szkole v Bydgoszczi u prof. S. Matczaka, kde koncertoval aj s miestnym akademickým speváckym zborom.

Jedným z hlavných telies, v ktorých pôsobí, je spevácky miešaný zbor Mladosť pri Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela. Zbor vedie svojou imaginárnou dirigentskou paličkou už od roku 1979. Ďalej pôsobí v Komornom zbore Collegium Cantus Domu Matice slovenskej v Banskej Bystrici a v Speváckom zbore mesta Brezna, kde pôsobí aj ako umelecký vedúci. Umelecké vedenie breznianskeho spevokolu prevzal 1. januára 1984 od zakladateľa speváckeho zboru Jána Souška. Aj tento zbor pod jeho vedením kvantitatívne vzrástol a muzikálne vyspel, dôkazom sú ocenenia pre toto umelecké teleso na rôznych festivaloch a prehliadkach zborov doma i v zahraničí. Od roku 1978 je taktiež členom a v súčasnosti aj predsedom predstavenstva Speváckeho zboru slovenských učiteľov pri Domove SZSU v Trenčianskych Tepliciach.

Profesor Milan Pazúrik je zakladateľom festivalov Akademická Banská Bystrica, kde od roku 1985 pôsobí ako odborný garant a umelecký riaditeľ festivalu, ďalej je zakladateľom Horehronských slávností zborového spevu v Brezne, kde je taktiež garantom od roku 1994. Budovateľské miesto ho spája aj s Festivalom speváckych zborov Matice slovenskej v Banskej Bystrici. Je garantom a predsedá prípravnému výboru Festivalu zborového spevu Viliama Figuša-Bystrého v Banskej Bystrici. Pripravuje medzinárodné sympóziá o zborovom speve Cantus Choralis Slovaca, kde od 1993 sa jeho meno spája s odbornou garanciou.

Svoje profesijné vedomosti preukazuje aj ako odborný poradca pre Festival International de Musique Universitaire – Medzinárodný festival univerzitnej hudby v vo francúzskom Belforte za oblasť strednej Európy a krajín V4. Dlhodobo pôsobí ako lektor dirigentských školení doma i v zahraničí.

Prof. M. Pazúrik bol za svoju kvalitnú a precítenú prácu už viackrát ocenený. Významnú úlohu v jeho živote zohral rok milénia, keď práve v tomto roku dostal poctu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra. Bola mu udelená Pamätná medaila Daniela Licharda, Pamätná medaila Matice slovenskej a ďakovný list Hudobného odboru Matice slovenskej. V roku 2008 pribudla k jeho oceneniam aj Cena primátora mesta Brezna, ktorú prof. M. Pazúrikovi udelili pri príležitosti 30. výročia vzniku Speváckeho zboru mesta Brezna za vynikajúce výsledky dosiahnuté v oblasti zborového spevu, za dlhoročné vedenie speváckeho telesa a úspešnú reprezentáciu mesta Brezna doma i v zahraničí; v roku 2011 získal titul Čestný občan mesta Brezna.

Nie je veľa osobností, ktorým právom patrí oslovenie „pán profesor“. Profesorovi Milanovi Pazúrikovi, podľa môjho skromného názoru, určite patrí zaslúžene. Pán profesor je človek, ktorý nikdy nepovie nie. Študentom nezatvorí dvere, keď mu na ne zaklopú, aby mu povedali svoje trápenie alebo sa pochválili svojím úspechom. Vždy sa snaží pomôcť, povzbudiť a vytvoriť pozitívnu atmosféru na akademickej pôde.

Do ďalších životných rokov profesorovi Milanovi Pazúrikovi poprajme veľa dobrého zdravia, osobnej pohody, radosti z každého osobného alebo pracovného úspechu, veľa nepretržitej motivácie v spolupráci s ľuďmi, ktorí milujú hudbu srdcom. Optimizmus a nekonečná trpezlivosť nech ho nikdy neopúšťajú. A pevné držanie dirigentskej paličky pri vedení svojich zborov.

Bc. Ingrida Šávliková

fotografie: archív prof. Pazúrik

K jubileu prof. PaedDr. Milana Pazúrika, CSc.K jubileu prof. PaedDr. Milana Pazúrika, CSc.K jubileu prof. PaedDr. Milana Pazúrika, CSc.