Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023

Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí v dňoch 22. – 25. mája realizovalo výjazd ku krajanom v Rumunsku. V rámci projektu MySme realizovali dve projektové aktivity, ktoré organizačne zabezpečoval partner z Rumunska – Teoretické lýceum Jozefa Kozáčeka v obci Bodonoš. Cieľom projektu MySme - Minoritná kultúra ako prostriedok pre sebaidentifikáciu a posilnenie inklúzie v multietnickom prostredí je vytvorenie najmenej 40 krátkych didaktických filmov, ktoré sú zamerané na komunikáciu v slovenskom jazyku, a to s dôrazhom na špecifiká potrieb detí zo slovenských minoritných prostredí v zahraničí. Projektové aktivity sa konali v meste Oradea.

V utorok 23.5. sa konalo projektové stretnutie všetkých partnerov – prítomní boli spolupracovníci zo Slovenského kultúrneho centra v Našiciach Chorvátsko, Slovenského vojvodinského divadla v Báčskom Petrovci Srbsko aj zo Slovenskej víkendovej školy, škôlky a súboríku Margarétka v Paríži, Francúzsko.  Počas projektového stretnutia všetci partneri v diskuii prezentovali svoje doterajšie činnosti, hlavne sa orientovali na správnosť nastavenia nasledujúcich projektových aktivít. Dôraz bol kladený na špecifikáciu verifikačných podujatí v jednotlivých krajinách, ktoré musia mať rôznu formu vzhľadom na rôznorodosť podmienok a potrieb jednotlivých partnerských krajín.

V stredu 24.5. sa všetci projektoví partneri zúčastnili aj verifikácie - workshopu v Teoretickom lýceu v Bodonoši. Cieľom prebiehajúcej fázy verifikácií je priamo v jednotlivých prostrediach partnerských krajín overiť, či partnermi navrhnuté témy jednotlivých didaktických filmov vyhovujú aj konečnej cieľovej skupine – preto verifikácie prebiehajú v prostredí detí, ale aj v prostredí ich pedagógov. V Teoretickom lýceu v Bodoénoši verifikácia prebiehala v troch postupných fázach, témy sme verifikovali v prostredí žiakov školy, ich pedagógov aj v skupine seniorov, keďže jednou z tém pre Rumunsko je aj medzigeneračná spolupráca. Projektoví partneri sa verifikácie zúčastnili v plnom počte, čo podľa ich vyjadrení významne prispelo k spoznaniu prostredia, v ktorom pôsobí partner z Rumunska. Všetky plánované projektové aktivity sme naplnili a ich výsledky prekročili pvodne plánovaný rámec.

Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023Projektové stretnutie, worskhop a verifikácia v Rumunsku 2023