Vyjadrenie študentskej časti Akademického senátu UMB

Študentská časť Akademického senátu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici plne stojí za študentkami a študentmi, ktorí volajú po odbornej, slušnej a vecnej diskusii na akademickej pôde a vo verejnom diskurze o dôležitých spoločenských otázkach.

Sloboda prejavu nie je len výsadou, je základným princípom a dôležitým právom nielen v demokratickej spoločnosti, ale najmä základným pilierom akademickej slobody, za ktorú v minulosti bojovali aj študenti a študentky.

Tým, že umožníme študentstvu slobodne sa vyjadrovať, vytvárame prostredie, ktoré podporuje rozmanitosť a inklúziu, ktorým dokážeme hlbšie pochopiť svet okolo nás. Navyše nás pripravuje na výzvy, ktorým budeme čeliť v budúcnosti, pri ktorých je schopnosť efektívne komunikovať a formulovať svoje myšlienky prvoradá. Pre nás ako študentov je nevyhnutné, aby sme mali slobodu vyjadrovať svoje myšlienky, názory, postrehy, výzvy existujúcich noriem a prispievať tým k rastu našich vzdelávacích inštitúcií. Prispievame tak nielen k pozitívnemu diskurzu v rámci našej akademickej obce, ale snažíme sa byť príkladom aj pre širšiu spoločnosť. Práve k tomu nás vedú aj naši vyučujúci, aby sme sa nikdy nebáli vyjadrovať vlastné názory, myšlienky a postrehy.

V poslednej dobe sme boli svedkami toho, ako digitálny svet rozšíril možnosť prejavu političiek a politikov na sociálnych sieťach, blogoch a rôznych online platformách. Vidíme bezprecedentné útoky na študentstvo, pričom predseda vlády Slovenskej republiky venuje príspevok, v ktorom      označí študenta vysokej školy za nepodstatného, bez akýchkoľvek znalosti a životných skúseností no s ,,pubertálnymi vyrážkami na nose“, vystavil ho verejnej šikane, v ktorej pokračujú aj ďalší vládni politici. Týmto chceme vrcholných predstaviteľov Slovenskej republiky požiadať o slušnú, vecnú komunikáciu voči študentstvu.

So slobodou slova prichádza aj zodpovednosť. Zodpovednosť rešpektovať práva iných, nešíriť nenávisť, ale dodržiavať zásady slušnej a zdvorilej diskusie a komunikácie so vzájomným rešpektom.

Vyzývame najmä politikov a političky, aby zvážili dôležitosť ochrany slobody prejavu študentov. Prosíme Vás o neustálu podporu. Tým nielen posilníme ďalšiu generáciu lídrov, vedcov, budúcich politikov a tvorcov zmien, ale tiež kontinuálne presadzujeme a udržiavame princípy demokracie na Slovensku. Je našou zodpovednosťou nielen vynikať vo vybraných oblastiach, ktoré študujeme, ale byť aj spoločensky angažovaní a aktívni. Nie sme len prázdne nádoby, ktoré čakajú na naplnenie vedomosťami, sme aj členmi a členkami spoločnosti, ktorí chcú, aby Slovensko bolo lepším miestom. Miestom, kde úcta, rešpekt a slušnosť bude nosným pilierom. Obmedzením a verejným lynčom študentov bagatelizujete akademické práva členiek a členov akademickej obce.

Ďakujeme akademickým funkcionárom a zamestnancom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, že vždy pristupujú k študentom a študentkám s porozumením a rešpektom a ďakujeme všetkým, ktorí otvorene vyjadrujú podporu a bránia študentstvo, ktoré volá po absolútnej banálnosti a to po vecnej diskusii a slušnej komunikácii.

Vyjadrenie študentskej časti Akademického senátu UMB