SUPERMARKET POD OKNOM
Predstavte si, že žijete v meste, kde vaším najbližším supermarketom nie je blízky obchod či “shopping centre”, ale rozsiahla zeleň priamo pod vaším oknom. Miesto, kde môžete zbierať čerstvé ovocie priamo z vetvy, odtrhnúť si šalát či paradajku z vyvýšeného záhonu komunitnej záhradky a kde sa komunitný život rozvíja v rytmoch prírody. Tento sen sa môže stať skutočnosťou vďaka myšlienke ovocných drevín a komunitných záhrad na sídliskách, ktoré premenia každodenné prostredie na živý supermarket plný čerstvých plodov.
Na severnej strane Banskej Bystrice, sídlisko Severná prekvitá nie len vďaka susedskej pohode, ale aj zeleni, ktorá je prirodzenou súčasťou sídliska a zároveň novým stromčekom, ktoré jeho obyvatelia spoločne vysádzajú a o ktoré sa starajú. Jarné brigády, ekomajálesy, pikniky a tematické akcie sú len niektorými z aktivít, ktoré posilňujú komunitného ducha a zároveň vytvárajú udržateľné prostredie plné života. Dve z najobľúbenejších iniciatív – adopcia stromčekov a džemovica, sú príkladom toho, ako môže byť mestské zelené prostredie transformované na zdroj potravy a radosti.
Výsadba a adopcia stromčekov
Vysádzanie stromčekov na sídliskách je vždy komplexná aktivita, ktorá sa nezaobíde bez spolupráce mesta, odborníkov na dreviny, finančných podporovateľov (granty, mesto, participatívny rozpočet…) a tých najdôležitejších - obyvateľov a obyvateľky, ktorí majú kapacity stromčeky nielen zasadiť, ale sa o ne aj ďalej starať. Práve preto sa prístup adopcie stromčekov ukázal ako veľmi prospešný, pretože dáva ľuďom pocit zodpovednosti za “svoj stromček” a prehlbuje spojenie s prírodou priamo v ich obytnom prostredí. Vďaka tomu môžu obyvatelia a obyvateľky prispieť k lepšiemu a zdravšiemu životnému prostrediu a pomôcť mestu so starostlivosťou o zeleň.
Džemovica
Sídlisko Severná bolo v minulosti ovocným sadom (mirabelky, jablká,...) no väčšina týchto stromov sa už v tejto lokalite nenachádza. Napriek prevahe iných drevín, je stále dosť aj tých ovocných, a to postačuje na to, aby sa mohli z času na čas niektorí susedia posťažovať na “ovocný bordel”, ktorý z nich opadáva. Práve kvôli zmene pohľadu na ovocné stromy - aby ich obyvatelia nevideli ako problém, ale ako úžasnú možnosť vlastného supermarketu - vznikla akcia DŽEMovica. Tá má na Severnej tradíciu už od roku 2019 a ukazuje, aký bohatý a štedrý môže byť život na ktoromkoľvek sídlisku, ktoré má nejaké ovocné stromy. Spoločný zber ovocia, následné umytie, pučenie, dlhé varenie, pasírovanie, či plnenie pohárov, vytvára skvelú a sladkú možnosť zhromaždenia okolo kotlín s vôňou čerstvo vareného lekváru. Počas celého dňa sa okrem varenia, grilovania, robenia palaciniek a rozprávania, posilňujú nielen vzájomné vzťahy medzi susedmi a susedami ale najmä sa prehlbuje vzťah obyvateľov k plodom, ktoré nám ponúka náš vlastný sídliskový supermarket.
Podpora a edukácia
Vzdelávanie v oblasti prírody sú kľúčové v procese transformácie sídlisk na zelené oázy. Práve preto je dôležité, aby samospráva podporovala “zelenú participáciu” prostredníctvom transparentnej komunikácie o zámeroch mesta v danom prostredí a o plánovaných výruboch či starostlivosti o dreviny, stretnutiami a konzultáciami s odborníkmi a osvetovými kampaňami zvyšujúcimi povedomie o význame zelene a zadržiavaní vody, najmä v období klimatických zmien.
Práve vďaka osvete sa obyvatelia stávajú nielen účastníkmi, ale aj propagátormi zelenšieho a zdravšieho životného štýlu a zároveň majú v rukách moc zmeniť vzhľad a dušu svojho mesta. Aktívne zapojenie a ochota prispieť k spoločnému dobru môže obrátiť trend smerujúci k anonymite a izolácii v mestských sídliskách. Podpora zo strany mesta, napríklad prostredníctvom participatívneho rozpočtu či iných podporných dotácií je nevyhnutná pre túto symbiózu.
Každý jeden z nás má silu niečo zmeniť...
Nie je potrebné stáť pred začiatkom s prázdnymi rukami, snažiac sa vymyslieť konkrétnu aktivitu z ničoho. Svet okolo nás je plný inšpiratívnych príkladov dobrej praxe a jednoduchých eko riešení, ktoré môžu poslúžiť ako východisko pre naše prvé kroky aj pre realizáciu veľkých zmien. Či už je to zavádzanie komunitných záhrad, organizovanie swapových trhov, zber dažďovej vody, výroba vtáčích búdok či hmyzích domčekov alebo vytváranie prostriedkov na podporu opeľovačov v mestskom prostredí, možností je neúrekom. Mnohé z týchto aktivít sa začínajú malými, jednoduchými krokmi, ktoré však majú potenciál rásť a rozširovať svoj pozitívny dopad na komunitu a životné prostredie. Zapojením sa do už existujúcich iniciatív alebo adaptáciou osvedčených prístupov môžeme vytvoriť zmeny, ktoré nielenže obohatia naše bezprostredné okolie, ale môžu tiež inšpirovať ostatných k podobným činom.
Tak čo, kde sa začnú vaše kroky k zelenej zmene?
… pri pohári pri pohári džemu z lokálneho ovocia, bublaniny z plodov z vášho sídliskového supermarketu alebo… ?
"Supermarket pod oknom - od sna k realite"
Otvorené otázky:
- Aké výzvy a príležitosti môžu vyplynúť z adopcie stromčekov a pri vytváraní "supermarketu pod oknom" v mestskom prostredí?
- Máte nejaké tipy na organizáciu jednoduchých komunitných aktivít (džemovica, výroba hmyzích domčekov/vtáčích búdok…)?
Praktická úloha:
Zorganizujte v malej skupine brainstorming na tému "Supermarket pod oknom". Navrhnite jednoduchý projekt, ktorý by ste chceli na vašom sídlisku realizovať (výsadba nových ovocných stromov, vytvorenie malých komunitných záhrad, eko-deň…)
Návod:
- Vyberte si miesto na sídlisku, ktoré by bolo vhodné pre váš projekt.
- Identifikujte, kto by mohol byť zapojený, navrhnite komunikačnú stratégiu - školy, miestni obyvatelia, samospráva.
- Vytvorte plán akcií, ktoré sú potrebné na realizáciu vášho projektu - stretnutie s mestom/ so susedmi, realizácia akcie, údržba…
- Rozpracujte, aké materiály a zdroje budete potrebovať - povolenia k realizácii, finančné a materiálne zdroje...
- Skúste váš sen zrealizovať!
Autor: Eva Mazancová, OZ Severná
Informácia o organizácii:
OZ Severná vytvára zdravé a zmysluplné komunitné prostredie prostredníctvom pravidelných stretnutí - piknikov, tematických akcií, organizovaním odborných prednášok, skrášľovaním okolia, staraním sa o zeleň a prírodné bohatstvo, ktoré je v blízkom okolí. Zapája sa do grantov, ktoré pomáhajú vylepšovať a skvalitňovať ihriská, či prostredie sídliska. Zapája sa do urbanistických rozhodnutí a upozorňuje na nedostatky v pozemných komunikáciách. Čo je však najhlavnejšie, podporuje nápady občanov a snaží sa vytvoriť priestor, kde je radosť žiť.