Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


„Vysokoškolské" štúdium zavŕšili vedomostným kvízom

 

 27.07.2021; Obecné noviny; Školstvo; s. 17; UMB

 

Po ročnej prestávke sa v piatok 9. júla v priestoroch Ekonomickej fakulty UMB slávnostnou promóciou ukončil štrnásty ročník Detskej univerzity UMB.

Z rúk prorektorky pre medzinárodnú spoluprácu a celoživotné vzdelávanie UMB doc. PhDr. Kataríny Chovancovej, PhD. si účastníci prevzali certifikáty, ktoré boli znakom úspešného ukončenia ich niekoľkodňového štúdia. Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj zástupcovia jednotlivých fakúlt.

Od vysokoškolských pedagógov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa účastníci Detskej univerzity UMB dozvedeli veľa zaujímavého, napríklad, čo je to uhlíková stopa, ako sa majú správať ako cestovatelia, ako funguje Európska únia a ľudské dorozumievanie sa. Naučili sa aj základné kroky valčíka a pokúsili sa vytvoriť umeleckú grafiku.

Na exkurzii v arboréte Mlyňany im skúsená biologička priblížila nádherný svet flóry. V Konfuciovom inštitúte pre obchod pri UMB im odkryli tajomstvo varenia čínskeho čaju, čo je to kaligrafia a ako sa môžu pozdraviť a poďakovať v čínskom jazyku. Veľa nového sa dozvedeli o nekonečnosti vesmíru a hviezdach, ale aj množstvo zaujímavostí o živote na stredovekých hradoch. Deti mali možnosť vyskúšať si, ako fungujú rôzne vedecké hračky. Najviac ich zaujal program Konfuciovho inštitútu a prednáška o vesmíre. Veľkou udalosťou boli slávnostné akty imatrikulácia a promócia. Svoje krátke, ale intenzívne „vysokoškolské" štúdium zavŕšili vedomostným kvízom.


Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici