Alena Procházková

Mlynár a Procházková triumfovali na Štrbskom Plese

Noviny Spiša; 12/2017; 29/03/2017; s.: 28; RICHARD HUDEČEK ; Zaradenie: ŠPORT

Najrýchlejšou bežkyňou bola biatlonistka Paulína Fialková.

ŠTRBSKÉ PLESO. Športový klub Štrba z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie - bežeckého úseku v spolupráci s obcou Štrba a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry úspešne zorganizovali druhú časť majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach s medzinárodnou účasťou.

Prihlásilo sa 350 pretekárov

Na podujatie, ktoré sa konalo 25. a 26. marca, sa prihlásilo spolu 350 pretekárov zo Slovenska a Českej republiky. Okrem silného vetra v nedeľu ráno boli cez oba súťažné dni teploty nad nulou a na Štrbskom Plese panovalo príjemné slnečné počasie. Toto zimné stredisko vďaka klimatickým podmienkam a umelému zasnežovaniu opäť dokázalo, že až do konca zimnej sezóny dokáže byť pripravené na lyžiarske podujatia a kvalitné tréningy. Pripravené boli šprintérske okruhy a 2,5- kilometrový okruh, na ktorom sa súťažilo aj počas Svetovej zimnej univerziády. Účastníci hodnotili priebeh pretekov a prípravu tratí veľmi pozitívne a pre niektoré kluby je to už posledný kontakt so snehom.

Šprint klasickou technikou

V sobotu sa konal šprint klasickou technikou. V žiackych šprintoch na 0,5 km a 1 km prišlo do cieľa 144 bežcov na lyžiach. Dorastenci a muži pretekali na trati dlhej 1,4 kilometra, dorastenky a ženy na trati 1,2 kilometra. Spolu súťažilo v starších kategóriách 70 pretekárov. Medzi mužmi vo vyraďovacom finále dominoval Peter Mlynár z ŠKP Vysoké Tatry. Druhé a tretie miesto obsadili bežci zo Ski teamu JASE Látky Miroslav Šulek a Rudolf Michalovský. V ženách bola najlepšia Alena Procházková z LK Slávia ekonóm UMB Banská Bystrica. Druhá skončila Aneta Smerčiaková z KBL Jasná a tretie miesto obsadila Lucia Repková z KBT Spiš. Okrem Procházkovej a Mlynára získali titul majster Slovenska aj dorastenci Denis Tilesh (MKL Kremnica), Marianna Klementová (KL Nováky), Dominik Číž (ŠKP Banská Bystrica) a Zuzana Šefčíková (ŠKP Levoča).

Vytrvalostné preteky

V nedeľu sa na štart vytrvalostných pretekov postavilo spolu 272 športovcov. Mladší žiaci súťažili od rána klasickou technikou na 2,5-kilometrovej trati, starší žiaci a žiačky súťažili voľnou technikou na 4 a 5 kilometrov. Spolu v žiackych pretekoch odštartovalo 142 pretekárov. Dorastenecké kategórie a hlavné kategórie muži a ženy štartovali na poludnie na tratiach dlhých od 7,5 km voľnou technikou s hromadným štartom. V mužskej kategórii na 30-kilometrovej trati zvíťazil a titul majster Slovenska získal Peter Mlynár s časom 1:15:39,2.

Druhé miesto obsadil biatlonista Matej Kazár z VSČ Dukla Banská Bystrica s časom 1:17:22,0 a tretí skončil Miroslav Šulek zo Ski team JASE Látky (1:18:53,2). Juniorským majstrom Slovenska sa stal Ján Mikuš z KBL Jasná (1:23:57,7). Ženy pretekali na 20-kilometrovej trati a najrýchlejšou bežkyňou bola Paulína Fialková z VSČ Dukla / UMB Banská Bystrica (55:46,6). Druhé miesto a titul majster Slovenska získala Alena Procházková (57:03,9) z LK Slávia ekonóm Banská Bystrica a tretia skončila Aneta Smerčiaková z KBL Jasná (1:07:50,0), ktorá sa zároveň stala juniorskou majsterkou Slovenska. V dorasteneckých kategóriách získali titul majster Slovenska Kristína Sivoková (JASE Látky), Zuzana Šefčíková (ŠKP Levoča), Denis Tilesh (MKL Kremnica) a Dominik Číž (ŠKP Banská Bystrica).