Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Posilnenie druhého dôchodkového piliera

 

Posilnenie druhého dôchodkového piliera

Rádio Slovensko, 18:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 14/01/2017; Laura Kellöová; Zaradenie: z domova



Jaroslav Barborák, moderátor: "Dôvody na masívnejší presun peňazí z prvého do druhého dôchodkového piliera minister práce Ján Richter nateraz nevidí. Odborníci pritom dlhodobo upozorňujú na postupné starnutie obyvateľstva a na hroziaci kolaps verejných financií. Bývalý šéf rezortu Jozef Mihál kritizuje, že v súčasnosti chýba masívna kampaň, ktorá by mladým ľuďom vysvetľovala výhody tohto sporenia. Upozorňuje, že práve v časoch dobrej ekonomickej situácie treba viac šetriť na horšie časy."

Laura Kellöová, redaktorka: "V roku 2040 má byť Slovensko najstaršou krajinou Európskej únie. Demografia hovorí, že klesá počet rodiacich sa detí, bude oveľa viac penzistov a menej tých, ktorí na dôchodcov majú zarábať. Odborníci upozorňujú na riziká pre fungovanie dôchodkového systému a možný kolaps verejných financií. Dôvod na masívnejšiu podporu druhého piliera, ktorý na rozdiel od prvého nie je tak citlivý na demografický vývoj, minister práce Ján Richter ale nevidí."

Ján Richter, minister práce (Smer-SD): "Treba si postaviť otázku, či v kontexte v tejto chvíli je toto to najdôležitejšie. Ja si myslím, že nie."

Laura Kellöová: "Exminister Jozef Mihál z SaS ale nesúhlasí. Podľa neho práve v časoch dobrej domácej aj svetovej ekonomiky je potrebné viac a ráznejšie šetriť a tiež masívnejšie zvýšiť tú časť peňazí, ktorá ide na dôchodkové sporenie v druhom pilieri."

Jozef Mihál, exminister práce (SaS): "Tu by som očakával nejakú kampaň. Takú, ktorá ľuďom vysvetlí, prečo je druhý pilier dobrý. V indexových fondoch za minulý rok plus desaťpercentné zhodnotenie. Práve smola je v tom, že ľudia o tom vlastne nevedia. Nemá im to kto povedať."

Laura Kellöová: "Za masívnejšie pridávanie prostriedkov do druhého piliera je aj ekonóm Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela. Pozitívne hodnotí, že vláda zaviedla automatický mechanizmus na posúvanie veku odchodu do dôchodku alebo garanciu minimálnej penzie. Podľa odborníka ale štát nereaguje dostatočne na vývoj vekovej štruktúry obyvateľstva. Navrhuje napríklad zaviesť automatický vyrovnávací mechanizmus."

Ján Šebo, ekonóm Univerzity Mateja Bela: "Ktorý upravuje tak výdavkovú stranu, teda objem vyplácaných dôchodkov alebo priznávaných na základe meniacej sa vekovej štruktúry obyvateľstva a zároveň rozšíriť pokrytie obyvateľstva tak, aby si platili nehovorím viac, ale za širší počet aktivít."

Laura Kellöová: "Ako príklad uvádza, že by rodičia už teraz sporili deťom na dôchodok a odpočítavali si to zo svojho daňového základu."

-END-


Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici