Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Brata diktátora zabil nervový plyn

Brata diktátora zabil nervový plyn

STV Jednotka, 19:00; Správy RTVS; 24/02/2017; Barbara Školoutová; Zaradenie: zo zahraničiaViliam Stankay, moderátor: "Brata severokórejského vodcu Kim Čong-una zabil nervový plyn VX, potvrdila to malajzijská polícia. Kim Čong-nama otrávili minulý týždeň na letisku v Kuala Lumpure. Pre vraždu sa Malajzia dostala so Severnou Kóreou do diplomatickej roztržky."

Barbara Školoutová, redaktorka: "Nervový plyn VX pravdepodobne nastriekali Kim Čong-namovi do tváre. Podľa kamerového záznamu ho na letisku v Kuala Lumpure napadli dve ženy. VX je jedna z najnebezpečnejších chemických zbraní, na usmrtenie človeka stačí jedna kvapka."

Khalid Abu Bakar, malajzijský policajný inšpektor: "Ak bolo to množstvo malé, bolo pre nás náročné ho zachytiť. V každom prípade je to nelegálna chemická zbraň. Zisťujeme, ako sa do krajiny dostala."

Barbara Školoutová: "Analytici z Južnej Kórey tvrdia, že severokórejský program výroby chemických zbraní je zameraný práve na VX a sarín. Pchjongjang to popiera. Malajzia z vraždy obvinila severokórejských agentov. Juhokórejská tajná služba dokonca tvrdí, že o Kim Čong-namovej smrti rozhodol jeho brat."

Lucia Husenicová, Katedra bezpečnostných štúdií, FPV a MV UMB (telefonát): "Je pravda, že sa hovorí už od roku 2011, že v podstate on vydal rozkaz na zavraždenie svojho nevlastného staršieho brata. Údajne v roku 2012 Kim Čong-nam poslal list Kim Čong-unovi, kde ho žiadal teda o milosť a o zachovanie vlastného života."

Barbara Školoutová: "Malajzijská polícia v súvislosti s atentátom zadržala štyroch podozrivých, vrátane dvoch žien z kamerového záznamu. Po ďalších štyroch podozrivých pátra. Severná Kórea vyhlasuje, že vyšetrovanie je plné pochybností a nepáči sa jej, že Malajzia odmieta vydať telo."

Anifah Aman, malajzijský minister zahraničných vecí: "K obvineniam Severnej Kórey sa odmietame vyjadrovať. Celý svet vie, že vyšetrovanie je objektívne. O procese vyšetrovania sme informovali aj severokórejského veľvyslanca, ktorý nás napriek tomu stále obviňuje."

Barbara Školoutová: "Kim Čong-nam bol najstarší syn niekdajšieho severokórejského vodcu Kim Čong-ila. Kým žil ich otec, dlho sa o ňom uvažovalo ako o nástupcovi, kým ho v Japonsku nechytili s falošným pasom. Tvrdil, že chcel ísť do tokijského Disneylandu. U otca vtedy upadol do nemilosti a odvtedy žil v zahraničí."

-END-


Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici