Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Severokórejský režim

2. Severokórejský režim

Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07/03/2016; Viliam Hauzer - prepis rozhovoru

Elena Koritšánska, moderátorka: "Severná Kórea pohrozila preventívnym jadrovým útokom proti Južnej Kórei a Spojeným štátom. Tie totiž spúšťajú najväčšie spoločné manévre v histórii. Na cvičení by sa malo zúčastniť vyše 300-tisíc Juhokórejčanov a približne 17-tisíc amerických vojakov."

Viliam Hauzer, redaktor: "Soul a Washington organizujú spoločné manévre každý rok. Tie aktuálne však začínajú neobvykle v napätej atmosfére. KĽDR totiž začiatkom roka podnikla v poradí už štvrtý jadrový test, a minulý mesiac odpálila raketu dlhého doletu. OSN navyše len minulý týždeň schválila rezolúciu sprísňujúcu medzinárodné sankcie voči Pchjongjangu. Severokórejský vodca Kim Čong-un následne nariadil pripraviť jadrové zbrane na možnosť okamžitého použitia. Dnes hrozí preventívnym útokom. Lucia Húsenicová z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Mateja Bela tvrdí, že agresívna rétorika Kim Čong-una je v období americko-juhokórejských manévrov bežná."

Lucia Húsenicová, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB: "Severná Kórea označuje vojenské cvičenie za takmer vyhlásenie vojny. Plus, keď k tomu pridáme, že Američania nasadili svoje strategické bombardéry, a zároveň sa diskutuje o tom, že by rozmiestnili iný systém protivzdušnej obrany, je možné, že sa objavia viaceré pomerne plamenné vyhlásenia zo strany Severnej Kórey."

Viliam Hauzer: "Útočná rétorika však zaznieva aj zo Soulu. Hovorca tamojšieho ministerstva obrany Mun Sang-gin varuje, že Pchjongjang by sa mal mať na pozore."

Mun Sang-gin, hovorca ministerstva obrany Južnej Kórey: "Severná Kórea by mala prestať s unáhlenými krokmi, ktoré vedú k jej sebadeštrukcii. Ak bude KĽDR ignorovať varovanie, a bude ďalej provokovať, naša armáda odpovie tvrdo a nemilosrdne."

Viliam Hauzer: "Napriek týmto vyjadreniam ostáva podľa Lucie Húsenicovej, politika Soulu umiernená."

Lucia Húsenicová: "Súčasná administratíva juhokórejskej prezidentky stále naďalej nezmenila svoju politiku voči Severnej Kórei, ktorá je postavená na budovaní dôvery."

Viliam Hauzer: "Dialóg bez zbraní požadujú aj stovky Juhokórejčanov, ktorí vyšli na protest proti vojenským cvičeniam v oblasti do ulíc Soulu."

 

Rádio Slovensko, 18:18; K veci; 03/03/2016; Filip Minich; Zaradenie: zo zahraničia - prepis rozhovoru

Filip Minich, moderátor: "Iba niekoľko hodín potom, čo bezpečnostná rada OSN uvalila na Severnú Kóreu bezprecedentne prísne sankcie, prišla odpoveď režimu Kim Čong-una. Severokórejčania odpálili do mora šesť rakiet krátkeho doletu. Sankcie uvalilo OSN na Kóreu ako trest za skúšku atómovej zbrane a vynesenie rakety do vesmíru. Rezolúciu tento raz podporila aj Čína, ktorá je skôr považovaná za spojenca Pchjongjangu. Je medzinárodné spoločenstvo voči severokórejskému režimu skutočne bezmocné? Pýtali sme sa Lucie Husenicovej z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Dobrý deň."

Lucia Husenicová, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB (telefonát): "Dobrý deň."

Filip Minich: "Sankcie obsahujú zmrazenie účtov, úplný zákaz vývozu zbraní či povinné kontroly všetkých nákladných lodí, ktoré plávajú do aj zo Severnej Kórey. Taktiež obmedzujú vývoz uhlia a železnej rudy do Kórey. Majú šancu na úspech?"

Lucia Husenicová: "Zo sankciami, ktoré boli uvalené na Severnú Kóreu za posledných desať rokov, tak tieto sú skutočne najprísnejšie. Dokonca v tom dokumente kým ostatné odporúčali určité konanie, tak tieto priamo zaväzujú členské štáty OSN ku konkrétnemu konaniu. Čiže je tam evidentný posun v tej prísnosti a v tom, že pravdepodobne teda viacerým členom Bezpečnostnej rady a tým pádom aj Číne došla trpezlivosť so Severnou Kóreou, hlavne v kontexte tých posledných dvoch testov, ktoré zrealizovali. Ono úspech sankcií v tomto prípade bude závisieť od toho, do akej miery ho budú jednotlivé členské štáty implementovať. Zatiaľ to vyzerá tak, že začali viaceré štáty realizovať konkrétne kroky. Prvé dva dni naznačujú, že Čína má ambíciu sankcie rešpektovať, čo môže naznačovať určitú zmenu v pozícii Číny vo vzťahu k Severnej Kórey. V rámci toho sankčného režimu Severokórejcom sa vždy doteraz podarilo nájsť si nejaký spôsob, nájsť si nejaké cestičky, ale tentokrát to nebude až také jednoduché, ako to bolo doteraz."

Filip Minich: "Čína sa zvykla správať skôr ako tichý spojenec Pchjongjangu. Dá sa z toho vyčítať, že tie posledné aktivity Severnej Kórey, ktoré sme spomínali, že vyskúšali údajne vodíkovú bombu a vypustili do vesmíru raketu, prekročili isté medze?"

Lucia Husenicová: "Číňania sa snažia udržať existenciu Severnej Kórey z viacerých dôvodov. Primárny je, že predstavuje akúsi nárazníkovú zónu medzi americkými vojakmi, ktorí sú v Južnej Kórei a bezprostredne čínskymi hranicami. Zároveň Číňania majú pomerne veľkú severokórejskú menšinu žijúcu v prihraničných regiónoch. Zároveň však áno, je vidieť, že ten vzájomný vzťah aj na politickej úrovni v podstate on chladne už v posledných desiatich rokoch, v posledných pätnástich rokoch nie je taký, ako, aký bol. V podstate tá skutočnosť, že Čína sa snaží už od skončenia studenej vojny priviesť Severnú Kóreu k nejakým reformným krokom minimálne v ekonomike a nedarí sa jej to, je určite frustrujúca."

Filip Minich: "Bezpečnostná rada OSN je kľúčovým orgánom z hľadiska medzinárodnej bezpečnosti. Severokórejský režim je pod sankciami už dlhé roky a na ich sprísnenie iba reagoval ďalšou provokáciou, odpálením šiestich rakiet krátkeho doletu. Existujú nejaké ďalšie páky na to, aby Kim Čong-unov režim neporušoval medzinárodné právo?"

Lucia Husenicová: "V podstate v súvislosti s medzinárodným právom, ono, áno, medzinárodné právo existuje, máme zásady, máme pravidlá, ale ich vynucovanie je vo všeobecnosti veľmi ťažké, ťažko dosiahnuteľné. Nemusíme sa baviť v tomto prípade len o malých štátoch, ktoré ho porušujú, porušujú zásady medzinárodného práva aj veľké štáty. Ukazuje sa v prípade Severnej Kórey, že ten sankčný režim má tendenciu sa sprísňovať. Keďže Severná Kórea nejaví záujem zmeniť svoje správanie. Čo sa týka možností, ktoré má medzi... Bezpečnostná rada OSN alebo OSN ako také, tak myslím, že medzi týmito sankciami a reálne vojenským konaním už im veľa možností nezostáva."

Filip Minich: "V posledných mesiacoch sa značne stupňuje napätie medzi Južnou a Severnou Kóreou. Prerušili rôzne programy napríklad spoločný priemyselný park v pohraničnej oblasti. Očakávate, že napätie sa bude ešte ďalej zvyšovať?"

Lucia Husenicová: "Keďže v pondelok začína spoločné americko-juhokórejské vojenské cvičenie pravidelné, ktoré sa vždy v marci začína a Severná Kórea naň vždy reaguje pomerne agresívnou rétorikou a označuje ho za takmer vyhlásenie vojny, tak je pravdepodobné, že ten nasledujúci týždeň bude dosť turbulentný plus, keď k tomu pridáme ten fakt, že Američania nasadili svoje strategické bombardéry a zároveň sa diskutuje o tom, že by rozmiestnili iný systém protivzdušnej obrany, je možné, že sa objavia viaceré pomerne plamenné vyhlásenia zo strany Severnej Kórey na adresu Južnej Kórey. Zároveň však na druhej strane je dôležité, že napriek zatvoreniu Kesonu, napriek zmenám, ku ktorým došlo v poslednom období, súčasná administratíva juhokórejskej prezidentky stále naďalej nezmenila svoju politiku voči Severnej Kórey, ktorá je postavená na, na budovaní dôvery. Reálne ono je to veľmi zložité akýmkoľvek spôsobom priamo zareagovať na to, čo robí Severná Kórea pre Južnú Kóreu z hľadiska toho, že Soul je len sedemdesiat kilometrov od demilitarizovanej zóny. V podstate všetky rakety stredného, krátkeho doletu môžu zasiahnuť juhokórejské územie. Tým pádom akékoľvek vyhrotenie situácie a napätia by Južná Kórea pocítila priamo, ak by teda došlo k nejakému vojenskému konfliktu. Čomu sa, samozrejme, snažia politickí predstavitelia vyhnúť."

Filip Minich: "Toľko o situácii na kórejskom polostrove a najnovších sankciách proti režimu Kim Čong-una hovorí Lucia Husenicová z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Vďaka."


Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici