Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici - verzia pre nevidiacich

Univerzita - Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Preskočiť na obsah
Vyhľadávanie

UMB nechýbala na Noci výskumníkov 2017

V piatich slovenských mestách sa dňa 29. septembra 2017 konalo  jedenásty krát najväčšie podujatie zamerané na popularizáciu vedy na Slovensku – Európska noc výskumníkov 2017. Stovky záujemcov o vedu a inovácie rôznych vekových kategórií mali tak možnosť stretnúť sa a vidieť, ako viac 1 300 vedcov prezentuje  verejnosti svoj výskum, svoje úspechy a potenciál ako môže veda a inovácie meniť naše životy.

 

V rovnaký deň – 29. septembra – robili to isté vedci v 30 krajinách a vo viac ako 300 mestách po celej Európe, aby ukázali, že výskumníci sú obyčajní ľudia s neobyčajným povolaním.

 

Ročník 2017 sa niesol  v zmysle motta „Made by Science“. Cieľom bolo  poukázať na fakt, že s výsledkami vedy a inovácií sa stretávame prakticky každý deň a ani si to neuvedomujeme. Výstupy výskumu berieme akosi automaticky. Podujatie upozornilo na to, že za väčšinou vecí a služieb, ktoré používame, je práca vedcov a výsledky ich myšlienok. Každý deň využívame tisícky výsledkov vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy. Cieľom bolo tiež  poukázať na fakt, že mnohé predmety a služby, ktoré sú výsledkom výskumu vytvorili aj slovenskí vedci a inovátori, no bežní ľudia si to neuvedomujú. Práve vďaka vede a inováciám dnes dokážeme oveľa viac.

 

Aj tento rok sa na tomto významnom podujatí predstavila Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Pripravila pre všetkých záujemcov o vedu a výskum stánky a prednášky rôzneho zamerania.

Stánky jednotlivých fakúlt a katedier boli situované v priestoroch ESC v Banskej Bystrici.

 

Čo mohli zažiť v našich vedeckých stánkoch?

Stánok:

Odborníci a vedci z UMB nesklali ani tento rok a pripravili si pre návštevníkov Noci výskumníkov niekoľko prednášok na tieto témy:

Prezentoval  Mgr. Marek Lenč, PhD., Katedra medzinárodných vzťahov a diplomacie, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB

Prezentoval Imrich Nagy, Katedra histórie Filozofickej fakulty UMB

Prezentovala : Mgr. Lenka Ďuricová, PhD., Katedra psychológie, Pedagogická fakulta UMB

 

UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017UMB  nechýbala na Noci výskumníkov 2017