https://www.umb.sk/cms/handler.php
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici - verzia pre nevidiacich

Univerzita - Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Preskočiť na obsah

Univerzitný folklórny súbor Mladosť v Teleregine

Univerzitný folklórny súbor (UFS) Mladosť v dňoch 5. až 18. októbra 2016 zúčastnil prestížneho Medzinárodného folklórneho festivalu Nan Ying, v meste Tainan, na Taiwane. Tainan má 1,885 miliónov obyvateľov a je hlavným mestom Taiwanu. Festival je organizovaný vládou a ministrom kultúry každé dva roky. Práve dvojročná periodicita a veľké investície (do techniky, pódií, cestovania, nadpriemerné organizačné zabezpečenie) robia z festivalu v Nan Ying prestížne podujatie, s plnou pozornosťou médií, obyvateľstva a svetovej folkloristickej organizácie. Na festivale účinkovalo 28 súborov z 19 krajín z celého sveta.

Účinkujúce súbory prechádzajú náročným výberovým konaním, v hre bolo 5 slovenských súborov. Náš súbor dva roky intenzívne pracoval na realizácii zájazdu. Na druhý pokus sa podarilo získať grant z Fondu na podporu umenia, čo výrazne znížilo individuálny vklad členov súboru. Súbor vycestoval v počte 30 ľudí. Keďže súbor chcel zarezonovať v plnej kvalite, investoval do prepravy cimbalu. Oplatilo sa, aj napriek problémom s prepravou tak drahého a krehkého nástroja.

Organizátori festivalu nenechali nič na náhodu. Na letisku nás čakali traja sprievodcovia. Meng Li teda Monika, Tzi Yi teda Štefan a ShowMi, teda Šoumí sa stali našimi dobrými priateľmi, dokonca si obliekli naše podpolianske kroje a naučili sa niektoré podpolianske rozkazovačky.

Cesta bola dlhá. Po päť hodinovom lete z Budapešti do Dubaja, následnom štvorhodinovom čakaní na prípoj, ďalších 8 hodín letu do Taipei, nás čakala trojhodinová cesta Karaoke autobusom na juh do Tainanu. Čím viac sme spievali, tým viac farebných svetielok v kabíne autobusu bliklo. Čo viac dať folkloristom, ktorí sa radi zabavia, na čomkoľvek.

Súčasťou festivalov v ázijskej kultúre je aj to, aby hosťujúce kolektívy mali sprostredkovaný kontakt s miestnou kultúrou tzv. frendship - čakali nás stretnutia s tanečnou asociáciou Taiwanu, navštívili sme tanečné školy – ukázali nám svoje tradičné tance, my sme ich učili čardáš, a zaujímavé boli i poznávacie aktivity s deťmi, seniormi, s hudobnou školou. V základnej škole Zih-Long sa na nás pekne pripravili – na nástenkách boli fotky Banskej Bystrice, Univerzity Mateja Bella a nášho súboru. Deti nám tu predviedli choreografiu s drakmi, bojové umenia s full kontakt, aj skvelú bubnovú šou. A to všetko ako súčasť vyučovania tradičnej kultúry v škole. Škoda, že taký predmet nemáme aj my na Slovensku. A uvarili nám slepačiu polievku ako balzam na naše chute, po všetkých tých exotických jedlách s prevahou morských plodov.

Denne sme cestovali do iného distriktu na frendship program, odtiaľ na skúšku. Večerné predstavenia sa konali vždy v inom okrese, preto sme nacestovali veľa kilometrov. Príprava na skúšku, plné ozvučenie a svietenie... postupne sme technikov naučili ako sa zvučí cimbalová kapela.  Každodenné 20 minútové predstavenia vyžadovali dostatočnú pestrosť. Mladosť sa predstavila blokmi z Tekova, Podpoľania a Horehronia, teda z regiónov povodia Hrona, čo je dominantný dramaturgický záber repertoáru súboru. Každé predstavenie malo úspech. Prajní diváci, pre ktorých slovenský folklór je priam zázrak. Záverečné predstavenie v Nan Ying pre štyri tisíc divákov a veľkolepé ďakovačky aj s odchodom cez hľadisko, to bol obrovský zážitok, motivácia a odmena pre vloženie tak veľkej osobnej investície do práce v súbore.

Reprezentačný zájazd Univerzitného folklórneho súboru Mladosť sa stretol s veľkým úspechom. Aj vďaka Fondu na podporu umenia, vedeniu Univerzity Mateja Bela a mesta Banská Bystrica. Ďakujeme. Návrat domov z tridsaťstupňových teplôt s vlhkosťou cez 80%, do uzimenej strednej Európy stál tiež za to, hlavne keď na letisku súbor v autobuse čakali bryndzové halušky.

Martin Urban, umelecký vedúci a choreograf UFS Mladosť

 

O tom, ako bolo v Taiwane, prišli do Telereginy v RTVS porozprávať umelecký šéf Mladosti Martin Urban a tanečník Peter Cítenyi:

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/10363/109193#1754

Pobyt a prezentácia UFS Mladosť v Taiwane bol realizovaný s podporou Fondu na podporu umenia.

Autorom fotografií je Matúš Druga.

 

Univerzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v TeleregineUniverzitný folklórny súbor Mladosť v Teleregine