Svetový deň duševného zdravia
Interaktívna prednáška na tému "Starostlivosť o duševné zdravie".
Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý si každoročne pripomíname 10. októbra, sme v spolupráci s Katedrou psychológie Pedagogickej fakulty UMB pod vedením doc. PaedDr. Lady Kaliskej, PhD. zrealizovali interaktívnu prednášku na tému Starostlivosť o duševné zdravie. Podujatie sa uskutočnilo na pôde Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici.
Lektori v rámci vzdelávania vytvárali scénky simulujúce reálne životné situácie, do ktorých sa študenti aktívne zapájali a následne ich spoločne analyzovali pre lepšie chápanie mechanizmov zvládania stresu a dôležitosť sebareflexie. Na záver si účastníci vytvorili vlastné plány starostlivosti o duševné zdravie a využili priestor na otázky a zdieľanie osobných skúseností s odborníkmi.
Skvelí lektori vytvorili priateľskú a dôvernú atmosféru, vďaka čomu sa otvorili aj citlivé témy.
Starostlivosť o duševné zdravie zahŕňa praktiky a návyky, ktoré podporujú emocionálnu a psychickú pohodu.
Patrí sem:
- Fyzická starostlivosť – pravidelný pohyb, zdravá strava a dostatok spánku výrazne ovplyvňujú náladu a energiu.
- Emočná regulácia – techniky zvládania stresu ako hlboké dýchanie, meditácia alebo relaxačné cvičenia môžu pomôcť vyrovnávať sa s náročnými emóciami.
- Spoločenské vzťahy – udržiavanie kvalitných vzťahov a podpora od blízkych prispievajú k pocitu bezpečia a spolupatričnosti.
- Mentálna stimulácia – učenie sa novým veciam, čítanie, alebo riešenie hádaniek podporujú činnosť mozgu a psychickú pohodu.
- Sebareflexia – práca na osobnom raste, nastavenie realistických cieľov a sebapoznanie umožňujú efektívnejšie riešiť problémy.
- Odborná pomoc – pri dlhodobejších ťažkostiach je užitočné vyhľadať odborníka, ako je psychológ alebo terapeut, ktorý môže poskytnúť podporu a vedenie.
Základom je pravidelná starostlivosť, prevencia a hľadanie rovnováhy medzi prácou, vzťahmi a osobným časom na odpočinok.
Duševné zdravie je kľúčovým faktorom pre naplnený a produktívny život. Napriek tomu, mnohí Európania čelia problémom s duševným zdravím. Inštitúcie EÚ, vrátane Rady a Európskej komisie, sa preto angažujú v posilňovaní podpory v tejto oblasti. Rada v tejto súvislosti zdôrazňuje, že dobré duševné zdravie znamená, že sa ľudia cítia dobre, dokážu využívať svoje schopnosti, zvládať stres, plnohodnotne pracovať a prispievať k spoločnosti. Duševné problémy však predstavujú pre EÚ vysokú záťaž.
Práca Rady v oblasti duševného zdravia: https://www.consilium.europa.eu/sk/policies/mental-health/
Európska komisia poukazuje na alarmujúci nárast pocitu samoty u ľudí v EÚ, čo podčiarkuje naliehavosť sociálnej a ekonomickej nevyhnutnosti zlepšenia duševného zdravia.