Simulation of European parliament – SimEP25
V dňoch 20. a 21. marca 2025 sa na pôde Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici uskutočnila simulácia Európskeho parlamentu – SimEP25. Organizátorom bolo občianske združenie EDUmacy, ktoré toto podujatie pripravovalo už po druhýkrát. Hlavným účelom tohto podujatia bolo priblížiť študentom fungovanie jedného z orgánov Európskej únie, a tým prispieť k všeobecnému povedomiu o EÚ. Hosťami boli slovenskí poslanci v Európskom parlamente (EP), vedenie Zastúpenia Európskej komisie (EK) v Bratislave, zástupcovia Banskobystrického kraja a mnoho ďalších. Unikátom tohto podujatia nebol len vysoký počet participantov (vyše 150) ale aj štruktúra celej simulácie.
Počas dvoch dní mali študenti možnosť získať veľké množstvo skúseností a vedomostí z prostredia fungovania Európskej únie (EÚ). Súčasťou simulácie boli všetky súčasné frakcie EP a osem vybraných výborov (ITRE – priemysel, výskum a energetika; LIBE – občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci; ECON – hospodárske a menové veci; EMPL – zamestnanosť a sociálne veci; IMCO – vnútorný trh a ochrana spotrebiteľa; SEDE – bezpečnosť a obrana; CULT – kultúra a vzdelanie; JURI – právne veci). Hlavný dokument tohtoročnej simulácie bol „Digital Horizons Act“, ktorý tak ako aj v skutočných štruktúrach EÚ bol navrhnutý simulovanou Európskou komisiu. Jej súčasťou boli vyučujúci Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov, zastupujúci vedúci Zastúpenia EK v Bratislave Radim Dvořák a redaktor denníka N Vladimír Šnídl. Zaujímavosťou tejto simulácie bol panel lobistov, ktorého súčasťou boli odborníci z praxe.
- Počas prvého dňa participanti pracovali najmä vo vopred zvolených výboroch, v ktorých sa snažili vytvárať koalície a presadzovať frakčné záujmy. Študenti sa aktívne podieľali na zmene návrhov predloženého dokumentu a vďaka tomu si zlepšovali vystupovanie pred ľuďmi a prijímanie rôznych názorov. Počas tohto dňa im bola nápomocná simulovaná komisia, ktorá slúžila ako poradný orgán a študenti mohli s jej členmi prekonzultovať jednotlivé návrhy.
- Piatkový program bol venovaný najmä plenárnym zasadnutiam, počas ktorých mohli simulovaní poslanci hlasovať o výbormi schválených návrhoch. Každý návrh bol odprezentovaný rečníkom z príslušného výboru a následne sa mohli k danému návrhu vyjadriť poslanci, a tým ho podporiť alebo naopak vyzdvihnúť jeho nedostatky. Následne sa plénum presunulo k hlasovaniu.
Simulácia sa zameriavala na obohatenie vedomostí o štruktúrach EÚ a teda najmä Európskeho parlamentu. Ponúkla študentom prácu s oficiálnymi dokumentmi EK, vytvorila priestor pre zlepšovanie rečníckych schopností, tímovej práce, nadväzovaní kontaktov a rešpektovaní rôznych názorov. Z obsahovej stránky sa sústreďovala na jednu z najaktuálnejších tém, umelú inteligenciu. Na jej dopad v bezpečnosti, kultúre, práve ale aj hospodárstve.