Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Medzinárodný deň hlavolamov 13.7.2021

Utorkové popoludnie  sa na podujatí Deň hlavolamov nieslo v znamení zábavy a uvoľnenej atmosféry. Na svoje si prišli deti, rodiny, ale i staršia veková kategória.  Všetci si mohli vyskúšať mnoho hlavolamov. Zaujímavými boli drevené hlavolamy z dielne pána Majerského, ktoré potrápili nejedného zvedavca s naoko jednoduchými kúskami, avšak o to zaujímavejšie bolo sledovať ich riešenie. Rovnako zaujali svojimi hrami iHRYsko či LogicLane, ktorí ukázali aj tie najmodernejšie trendy medzi hlavolamami. Viacerí naši návštevníci si mohli overili  svoje vedomosti v kvíze o Európskej únii pod patronátom Euroatlantického centra. Prekvapením bol výsledok kvízu, že na vedomosti bohaté 9-ročné dievča hravo schovalo do vrecka aj starších spolusúťažiacich.

Vedecká hračka, ako dlhoročný „predstaviteľ“ hlavolamov, priniesla mnoho hlavolamov zameraných na sústredenie, logické zmýšľanie či šikovnosť, a tak si medzi nimi našiel každý ten svoj kúsok.

Mnohí zvedavci zisťovali, ako to je s inteligenčnými testami. Práve na ich otázky odpovedala spoločnosť MENSA, ktorá združuje nadpriemerne inteligentných ľudí a pravidelne organizuje testovania širokej verejnosti.

Nakoľko je logické myslenie náročné a dlhšia sústredenosť dokáže vyčerpať, pripravili sme si pre deti, ale i staršie ročníky, pohybovú aktivitu spolu s Centrom voľného času Junior, ktoré dokázalo rozhýbať nejedného účastníka podujatia a zabaviť tak aj telo, nie len myseľ.

Celým podujatím nás sprevádzala moderátorka pani Kovačechová, ktorá vyspovedala všetkých účastníkov a mohli sme sa tak dozvedieť mnohé informácie. Pán Majerský má v zbierke viac než 1000 hlavolamov, pán Both je zapísaný v slovenskej knihe rekordov nielen svojim časom v riešení Rubikovej kocky, ale aj množstvom kociek vo svojej zbierke. K dnešnému dňu má už okolo 250 kociek rôznych tvarov a prevedení. Pani psychologička z Mensy ozrejmila aj to, ako pozitívne vplýva riešenie hlavolamov a rôznych logických hádaniek či krížoviek na mentálne zdravie a ako si ho môžeme posilňovať.

A v neposlednom rade celé naše podujatie svojim krásnym spevom obohatila speváčka p. Králiková, ktorá strhla pozornosť a vyslúžila si potlesk od všetkých návštevníkov.

Veľká vďaka zároveň patrí všetkým zúčastneným, vďaka ktorým sa nám podarilo vytvoriť veselé podujatie v centre Banskej Bystrice, mestu Banská Bystrica, ktoré nám umožnilo zísť sa v priestoroch nádvoria Radnice mesta Banská Bystrica.

Veríme, že sa nám podarilo vytvoriť príjemnú atmosféru a už teraz sa budeme tešiť na ďalší ročník Dňa hlavolamov s ďalšími nadšencami hlavolamov a logického myslenia.