Schengen oslavuje 40 rokov
Európska komisia zverejniula 23. 4. 2025 svoju štvrtú správu o stave Schengenu, v ktorej skúma vývoj za posledný rok a stanovuje priority na nasledujúci rok.
40 rokov od svojho vytvorenia ukazuje, že schengenský priestor priniesol EÚ a jej občanom značné výhody. Je oporou vnútorného trhu EÚ a uľahčuje život takmer 450 miliónom ľudí. V minulom roku bol Schengen opäť najnavštevovanejšou destináciou na svete, privítal viac ako pol miliardy návštevníkov a bol hnacou silou hospodárskeho rastu v celej Únii.
Schengen sa časom vyvinul na spoľahlivý a komplexný systém, v ktorom členské štáty s podporou EÚ účinne a koordinovane riadia vonkajšie hranice, bezpečnosť a migráciu.
Správa, ktorá bola dnes prijatá, skúma fungovanie schengenského priestoru a je príspevkom Komisie k júnovému zasadnutiu Rady pre Schengen, ktoré oslávi 40 rokov od podpísania Schengenskej dohody.
Štát Schengen
Správa o stave Schengenu za rok 2025 informuje o úspechoch, výzvach a vývoji v schengenskom priestore počas posledného cyklu rokov 2024 – 2025. Úplné pristúpenie Bulharska a Rumunska k schengenskému priestoru výrazne posilňuje hospodárstvo EÚ a je dôkazom toho, že členské štáty sú plne zapojené do ďalšieho zlepšovania spolupráce v rámci schengenského priestoru.
Okrem toho sa schengenské požiadavky stali kľúčovým aspektom procesu rozširovania EÚ, keďže všetky kandidátske krajiny musia mať v čase prijatia do EÚ plne funkčné vnútroštátne systémy správy schengenského priestoru. Zintenzívnené úsilie EÚ viedlo k poklesu neregulárneho prekračovania vonkajších hraníc schengenského priestoru s približne 240 000 odhalenými prípadmi, čo je najnižšia úroveň od roku 2021.
Zo správy vyplýva, že schengenské pravidlá sa uplatňujú dobre a bude sa pokračovať v práci v týchto oblastiach:
- Ďalšie posilnenie politického a operačného riadenia. Spoločné využívanie priestoru bez vnútorných hraníc je založené na dôvere. To si vyžaduje účinné vykonávanie dohodnutých pravidiel a využívanie spoločných nástrojov, informácií, zdrojov a infraštruktúry. Komisia bude naďalej sledovať pokrok prostredníctvom výročnej schengenskej hodnotiacej tabuľky a ďalej konsolidovať schengenský hodnotiaci a monitorovací mechanizmus. Patria sem systémy v krajinách schengenského priestoru, ako aj v kandidátskych krajinách na pristúpenie k EÚ.
- Urýchlenie vykonávania rámca digitalizácie s cieľom predchádzať bezpečnostným rizikám. Je to kľúčové pri nadchádzajúcom zavádzaní systému vstup/výstup a Európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS). Pokračujúce investície do výskumu a inovácií sú nevyhnutné na ochranu schengenského priestoru pomocou najmodernejších európskych riešení v budúcnosti.
- Priepasťk vyvíjajúcemu sa bezpečnostnému prostrediu so spoločným súborom spravodajských informácií, spoločnými operačnými opatreniami a intenzívnejšou spoluprácou medzi orgánmi presadzovania práva, a to aj v pohraničných regiónoch na vnútorných hraniciach. Ako bolo oznámené v európskej stratégii vnútornej bezpečnosti ProtectEU, Komisia bude pracovať na vytvorení skupiny na vysokej úrovni pre budúcnosť operačnej spolupráce v oblasti presadzovania práva v celom schengenskom priestore.
- Pripravenosť ďaleko za našimi hranicami prehlbovaním vzťahov s partnerskými krajinami v našom susedstve aj mimo neho. Europol a členské štáty v posledných rokoch zintenzívnili prácu na zlepšení prenosu a spracovania informácií z kľúčových tretích krajín. Agentúra Frontex takisto posilnila svoju podporu kandidátskym krajinám.
- účinné opatrenia na návrat osôb, ktoré nemajú zákonné právo zdržiavať sa v EÚ. V roku 2024 došlo k takmer 12 % nárastu návratov štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí nemajú právo zdržiavať sa v schengenskom priestore, celková miera návratov sa však ešte musí zvýšiť. S cieľom podporiť členské štáty Komisia minulý rok vykonala schengenské hodnotenie, v ktorom identifikovala najlepšie postupy pre rýchlejšie a efektívnejšie návraty.
- Koordinovaná činnosť v rámci schengenského priestoru: rýchla a účinná výmena informácií medzi orgánmi presadzovania práva zostáva jedným z najúčinnejších nástrojov na predchádzanie trestnej činnosti a boj proti nej. EÚ už má spoľahlivé nástroje na situačnú informovanosť a analýzu rizík, ako je EUROSUR a Schengenský informačný systém. Komisia spolu so schengenským koordinátorom bude naďalej podporovať členské štáty pri účinnej spolupráci v oblasti cezhraničného operatívneho presadzovania práva.
Ďalšie kroky
Schengen sa bude naďalej vyvíjať, prispôsobovať sa novej realite a reagovať na meniace sa geopolitické prostredie. Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi na uvoľnení plného potenciálu schengenského priestoru vybudovaním priestoru voľného pohybu, ktorý bude pripravený na budúce výzvy. S cieľom riešiť zostávajúce výzvy sa cyklus správy schengenského priestoru na roky 2025 – 2026 zameria na konsolidáciu rámca správy s cieľom posilniť koordináciu politík, štruktúrovaný a koherentný prístup k policajnej spolupráci, ako aj urýchlenie digitalizácie postupov a systémov na zvýšenie bezpečnosti.
Komisia vyzýva Radu pre Schengen, aby v júni rokovala o tejto správe o stave Schengenu za rok 2025 a prijala priority pre schengenský cyklus na roky 2025 – 2026.
Súvislosti
Komisia každoročne hodnotí stav Schengenu od roku 2022, keď bola zriadená Rada pre Schengen, schengenský cyklus a nový schengenský hodnotiaci rámec. Toto cvičenie predstavuje pokračujúcu realizáciu iniciatívy Komisie na posilnenie spoločnej správy schengenského priestoru a zabezpečenie štruktúrovanej, koordinovanej a spoločnej reakcie na jej výzvy.
Zdroj: Európska komisia