Verím, že raz ľudia pochopia, prečo chránené územia potrebujeme
Na "EKO" tému pokračujeme v našom podcaste s ďalším pedagógom z Fakulty prírodných vied UMB, ktorým je doc. Ing. Juraj Švajda, PhD.
"Ako chceme, aby verejnosť chránila národné parky, ak nedovolíme ľuďom zažiť tie národné parky?", aj na túto tému sa porozprával s naším hosťom moderátor Peter Magurský.
Prajeme príjemné počúvanie.
doc. Ing. Juraj Švajda, PhD.
Na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pôsobí od roku 2010, kde vyučuje predmety týkajúce sa študijného programu Environmentálna biológia (manažment chránených území, ochrana prírody, aplikovaný biomonitoring a pod.). V oblasti výskumu sa aktuálne venuje predovšetkým územnej a druhovej ochrane prírody, vplyvom turizmu na chránené územia, ekosystémovým službám ako aj problematike manažmentu prírodných zdrojov z pohľadu humánnej dimenzie (napr. konflikty s voľne žijúcimi živočíchmi).
Má praktické skúsenosti z chránených území nielen v rámci Slovenska ale aj zahraničia. Bol hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom viacerých domácich ako aj medzinárodných projektov a je členom Svetovej komisie pre chránené územia Medzinárodnej únie ochrany prírody.
Najviac ho priťahujú hory, vo voľnom čase počas leta farmárči v prírodnom parku Beverin vo Švajčiarsku, v zime ho môžete stretnúť v teréne ako člena dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby vo Vysokých Tatrách, kde pomáha lyžiarom, ktorí sa dostanú do problémov.