Tým, že zhoršujeme prostredie živočíchom, ubližujeme sami sebe
V sérii podcastov na "EKO" témy pokračujeme už 10. 5. 2022 o 18.00 hod. s doc. Ing. Petrom Urbanom, PhD. z katedry biológie a ekológie Fakulty prírodných vied UMB.
Čo by sme mali zmeniť na našom správaní aby sme neškodili ani sebe, ani prírode?
Aj na to sa Petra Urbana pýtal moderátor Peter Magurský.
Prajeme príjemné počúvanie.
doc. Ing. Peter Urban, PhD.
Na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pôsobí od roku 2007, ale externe vyučoval už od roku 2000. Vo svojej vedecko-výskumnej, pedagogickej a publikačnej činnosti sa venuje najmä:
- výskumu rozšírenia, početnosti, vybraných aspektov biológie, ekológie a ochrane niektorých druhov (napr. vydra riečna, kamzík vrchovský tatranský, šakal zlatý...) a skupín (napr. netopiere, obojživelníky, plazy) stavovcov;
- tvorbe červených zoznamov vybraných skupín stavovcov (obojživelníky, plazy, cicavce);
- dynamickej ekológii;
- histórii inštitucionalizovanej ochrany prírody na Slovensku.
Od roku 2010 je docentom v odbore využívanie a ochrana krajiny. Vyučuje predmety ekologický monitoring, aplikovaný biomonitoring, biologické základy ochrany prírody, manažment chránených druhov živočíchov, ochranárska biológia, ekológia suchozemského prostredia – ekológia lesa, metódy výskumu stavovcov, akademické vademecum.
V predchádzajúcom období pôsobil ako zoológ na Správe Chránenej krajinnej oblasti Poľana vo Zvolene, Slovenskej agentúre životného prostredia v Banskej Bystrici a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky v Banskej Bystrici, kde bol aj riaditeľom Centra ochrany prírody a krajiny.
Je národný reprezentant za Slovensko v IUCN skupine špecialistov na vydry (IUCN Otter Specialist Group).
Vo voľnom čase sa venuje rodine, cestovaniu a turistike. Popri tom rád fotografuje, pláva, lyžuje, zbiera a spracúva povesti, popularizuje prírodu Slovenska a ochutnáva dobré vína (nielen chlebom je človek živý.)