Až 17% detí na Slovensku žije v riziku chudoby
V roku 2023 pokračujeme v našich PODCAST UMB a štartujeme ďalšou epizódou s odborníkmi z UMB. Hostia a témy sa opäť budú meniť, ale moderátor Peter Magurský zostáva. Aj jeho prítomnosť v štúdiu garantuje kvalitu a príjemné počúvanie.
V prvej epizóde v roku 2023 Vás čaká naša odborníčka z Pedagogickej fakulty UMB, doc. PaedDr. Katarína Vančíková, PhD.
“Desiatky rokov sme ignorovali skutočnosť, že deti nemajú prístup do škôlok.” Aj tieto slová vyslovila Katarína Vančíková, ktorej výskumná a publikačná činnosť sa sústreďuje okolo problematiky rovnosti šancí vo vzdelávaní a konceptu inkluzívneho vzdelávania.
Prajeme príjemné počúvanie už 21. februára 2023 o 18.00 h.
doc. PaedDr. Katarína Vančíková, PhD.
Študentský aj profesijný život Kataríny Vančíkovej je úzko spätý s Katedrou elementárnej a predškolskej pedagogiky na Pedagogickej fakulte UMB. Jej pedagogická, ako aj výskumná a publikačná činnosť sa sústreďuje okolo problematiky rovnosti šancí vo vzdelávaní a konceptu inkluzívneho vzdelávania.
Podieľala sa na riešení štátnej objednávky a EU projektu, ktorých cieľom bolo zlepšiť prístup ohrozených skupín obyvateľstva k vzdelávaniu a na trh práce. Bola členkou expertných tímov v rámci národných projektov PRINED a TEACHER zameraných na zlepšenie inkluzívnej praxe našich škôl. Bola členkou širšieho medzinárodného tímu, ktorý pod gesciou UNICEF, OSF a REF analyzoval dostupnosť programov vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve pre rómske deti vo vybraných krajinách strednej a východnej Európy. V rokoch 2017-2020 sa ako analytička pre oblasť priestupnosti vo vzdelávaní spolupodieľala na iniciatíve MESA 10 To dá rozum, ktorej výstupom bola hĺbková analýza kvality školstva na Slovensku a komplexný návrh odporúčaní na zlepšenie zisteného stavu.
Aktuálne úzko spolupracuje s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže, a to ako členka či predsedníčka pracovných skupín v rámci kurikulárnej reformy a zavádzania inkluzívnych vzdelávacích politík. Intenzívny kontakt udržuje aj s organizáciami mimovládneho sektoru, ktoré jej vytvárajú príležitosti vidieť ukážky dobrej praxe v zahraničí a pracovať priamo v teréne s ľuďmi, ktorí sa v náročných slovenských podmienkach snažia princíp rovnosti šancí vo vzdelávaní pretaviť do reality a podporiť tak sociálnu inklúziu mnohých detí a ich rodín.
Voľný čas je pre ňu vzácny, a preto patrí najmä rodine. Teší ju každá príležitosť navštíviť rodičov a sestru vo svojom rodnom meste, ale aj príležitosť dať si pohár vína s blízkymi priateľmi. Vie si vychutnať dobrú knihu, dobrý film či divadelné predstavenie. Miluje naše hory, najmä hrebene Nízkych Tatier, ktoré už objavuje aj so svojim desaťročným synom. Čas strávený s ním je pre ňu najväčší dar.