Odpovedá absolventka UMB Lenka Tkáčová
Odpovedá Lenka Tkáčová, ktorá pracuje ako PR & Education manažérka v Slovenskej vesmírnej kancelárii, je tiež Slovenskou delegátkou do poradných výborov Európskej vesmírnej agentúry v oblastiach komunikácie a vzdelávania. Má skúsenosti s prácou v startupoch, počas štúdia sa aktívne venovala práci v občianskom združení pracujúcom s deťmi po liečbe na onkologické ochorenia. Momentálne pôsobí v oblasti vesmírneho sektora a venuje sa témam, o ktorých písala svoju diplomovú prácu na FPVaMV, odbor Bezpečnostné štúdiá, ktorý ukončila v roku 2019.
- Ako sa vyvíjala vaša kariéra v odvetví, v ktorom zvyčajne dominujú muži a akým výzvam ste na začiatku vašej kariérnej cesty čelili?
V treťom ročníku, v období, kedy som už mala vypísanú prihlášku na Akadémiu umení, pretože som mala pocit, že som sa v odbore medzinárodných vzťahov nenašla, som sa náhodou dostala na zaujímavú prednášku na tému vesmírneho práva a vesmírnej politiky na našej fakulte. Síce som predtým vôbec nebola vesmírny fanatik, prekvapilo ma, ako sa dá prepojiť vesmír a humanitný program, akým sú medzinárodné vzťahy. Doktorand, ktorý viedol túto prednášku, ma pomohol nasmerovať – zúčastnila som sa Letnej školy vesmírneho práva a vesmírnej politiky a pridala som sa do mimovládnej organizácie Slovenská spoločnosť pre vesmírnu politiku, kde som pomáhala pri písaní reportov a článkov. Počas magisterského štúdia sa všetky moje seminárne práce týkali vesmíru (za čo vďačím mojich vyučujúcim, že so mnou niekedy mali trpezlivosť).
Po absolvovaní štúdií som chcela ostať na Slovensku a prostredie štátnej a verejnej správy ma veľmi nelákalo. Absolvovala som ročný graduate program v slovenskom startupe Slido a neskôr som pracovala v startupe s názvom Sufio. V práci som bola spokojná, ale často som sa cítila, že som zlyhala preto, že nepracujem v odbore. Stále som však bola aktívna v téme vesmírnej politiky na Slovensku a dozvedela som sa, že sa bude zakladať Slovenská vesmírna kancelária. Pri pohovore mi pomohli mimoškolské aktivity aj zručnosti, ktoré som sa naučila v startupoch. Teraz mi táto pracovná postupnosť dáva zmysel, krátko po vysokej škole som sa ale cítila stratená – bol to pocit, na ktorý ma nikto nepripravil.
- Máte nejaké odporúčanie na to, ako budovať a kultivovať vzťahy a funkčný network vo svojom odvetví?
Networkovať sa podľa mňa v prvom rade dá naučiť. Treba zahodiť prístup „neviem networkovať, pretože nie som extrovert.“ Pred veľkými stretnutiami je dobré naštudovať si, čo kto robí, prípadne si pripraviť, čo by som sa daných ľudí mohla opýtať alebo ako im môžem zo svojej pozície pomôcť. Snažím sa mať poruke svoju vizitku a ľudí zo stretnutí si aktívne pridávam na LinkedIn, aby sme ostali v spojení. Vesmírny sektor je veľmi široký a rozmanitý, mojou obľúbenou otázkou na nových ľudí je to, ako sa k vesmírnym témam vôbec dostali. Mnohí z nich majú pekné príbehy o tom, ako pozorovali hviezdy so svojim starým otcom alebo ich zaujala sci-fi kniha v puberte – síce môžeme mať odlišné technické zručnosti, stále sa vieme spojiť a porozprávať sa na ľudskej úrovni.
- Zažili ste na svojom pracovisku nejaké prípady diskriminácie alebo zaujatosti z dôvodu vášho pohlavia, a ak áno, ako ste ich riešili?
S evidentnou diskrimináciou na základe pohlavia som sa nestretla. Jediný typický nepríjemný komentár „aj tak pôjdete čoskoro na materskú dovolenku“ som dostala práve od ženy. Častokrát som sa však cítila nepríjemne z dôvodu pohlavia a mladého veku – mala som pocit, že sa musím vyvinúť extra snahu alebo dôkazy k tomu, prečo by si niekto mal vypočuť môj názor. Uvedomujem si, že tieto situácie dokážem ovplyvniť aj ja sama – snažím sa vedome vystupovať sebavedomejšie, v rámci rozhovoru rovno uviesť čo a kde robím, aby to bolo jasné a nemusela som sa dodatočne obhajovať. Zároveň mám obrovské šťastie na kolegov aj šéfa, na ktorých sa môžem spoľahnúť a s ktorými sa nedostávam do nekomfortných situácií.
- Akým prínosom by bolo mať viac žien vo vedúcich pozíciách v odvetviach, v ktorých dominujú muži?
Zastávam vedecky podporený názor, že dosiahnutie rodovej rovnosti je dôležité nielen preto, že je „spravodlivé“ a „správne“, ale aj preto, že súvisí s celkovou hospodárskou výkonnosťou krajiny. Viac žien vo vedúcich pozíciách vo vesmírnom sektore na Slovensku by rozhodne motivovalo viac dievčat a všeobecne žien v každom veku vydať sa smerom k technickým odborom. Mýtus o tom, že vesmír je odvetvie, v ktorom dominujú muži je stále potrebné nie len búrať, ale aj aktívne pracovať na tom, aby sa to zmenilo.
Aktuálne pracujem na článku, ktorý budem prezentovať na Medzinárodnom astronautickom kongrese v Miláne. Venujem sa v ňom tomu, aká je situácia na Slovensku, kde máme v súčasnosti viac ako 40 spoločností aktívne zapojených do vesmírneho sektora a ich počet v posledných rokoch dynamicky rastie – odráža sa tento trend aj v rastúcej účasti žien? To uvidíme čoskoro, súčasne v Slovenskej vesmírnej kancelárii spúšťame iniciatívu Women in Aerospace Slovakia, kde budeme organizovať aktivity smerujúce k zvýšeniu počtu dievčat a žien v sektore.
- Darí sa vám vytvárať si popri práci aj priestor pre seba? Je pri vašej práci možné nájsť/ udržať rovnováhu medzi pracovným a osobným životom?
Počas práce v startupe som bola stále buď v práci, pripojená online, alebo na spoločných akciách a nemala som čas prečítať si knihu alebo športovať, teraz si na to dávam pozor. Aktuálne máme dva-tri krát do roka veľké podujatia, kedy je potrebné ostať v práci dlhšie a stres z príprav ovplyvní aj voľné dni, ale to sa dá zvládnuť. Myslím si, že táto rovnováha funguje dobre, je však potrebné podotknúť, že nemám deti. Viem si predstaviť, že vtedy by to určite bolo náročnejšie.
Čo by ste poradili iným ženám, ktoré túžia uspieť v oblastiach, v ktorých dominujú muži, na základe vašich vlastných skúseností a úspechov?
Pokiaľ ide o vesmírny sektor, odporučila by som vyvinúť aktivitu - chodiť na podujatia o témach, ktoré ich zaujímajú alebo/a nebáť sa ozvať sa niekomu, ku komu vzhliadame. Odborníka na špecifickú tému záujem inej osoby určite skôr poteší a takéto stretnutia môžu viesť k ďalším dôležitým kontaktom a informáciám. A neskôr, ak sa ocitneme v miestnosti, kde je málo žien, netreba sa tejto situácie báť, ale uvedomiť si, že sme hlasom iných žien, ktoré tam z rôznych dôvodov nie sú. A v neposlednej rade by som určite poradila vždy pomôcť ženám, ktoré sa v našich oblastiach len začínajú orientovať.